ZprávyV Súdánu i po dalším prodloužení příměří pokračují boje, v Chartúmu se...

V Súdánu i po dalším prodloužení příměří pokračují boje, v Chartúmu se střílí

V Súdánu dnes navzdory dalšímu prodloužení příměří mezi armádou a milicemi RSF pokračují boje, které zachvátily hlavně Chartúm. Ve městě s pěti miliony obyvatel je od rána slyšet střelbu a exploze a přelétávají nad ním vojenská letadla, uvedli svědci citovaní agenturou AFP. Světový potravinový program (WFP) dnes oznámil, že kvůli zoufalé humanitární situaci v Súdánu znovu zahájí činnost, kterou přerušil, když v bojích před dvěma týdny zemřeli tři jeho pracovníci.

V Súdánu proti sobě od poloviny dubna bojují armáda a polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF). V neděli se strany dohodly už na druhém prodloužení klidu zbraní, který by měl platit do středy, ale stejně jako v předchozích dnech se příměří nedodržuje. Z porušení dohody se obviňují obě strany konfliktu.

Generál Abdal Fattáh Burhán, který velí armádě, tvrdí, že je pro něj nepředstavitelné jednat s velitelem RSF Muhammadem Hamdanem Dagalem, který byl dříve jeho spojencem. Šéf RSF známý pod přízviskem Hemeti dnes podle agentury Reuters řekl, že Burhán podle něj skončí v rukou justice nebo na hřbitově. Oba muži dříve spolupracovali, v roce 2021 společně zorganizovali puč, rozdělily je ale spory o začlenění jednotek RSF do armády.

Situace je vyhrocená zejména v Chartúmu, kde docházejí zásoby potravin, paliva a vody, až na výjimky nefungují nemocnice ani další služby. V metropoli je slyšet dělostřelecká palba a na mnoha místech je vidět kouř, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky. „Viděli jsme mrtvé. Průmyslová oblast je celá vyrabovaná. Sledovali jsme lidi, kteří si nesli na zádech televizory a velké pytle s ukradeným zbožím z továren,“ popsal jeden z místních obyvatel, který z Chartúmu utekl, ale pak se kvůli přívalu uprchlíků zase vrátil.

Podle ministerstva zdravotnictví dosud zemřelo na 530 lidí a 4600 dalších utrpělo zranění, OSN ale tuto bilanci považuje za značně podhodnocenou. Desítky tisíc lidí uprchly do sousedních zemí a hledají bezpečí v Čadu, Etiopii či Jižním Súdánu. Asi 40.000 Súdánců napočítali v Egyptě, další se pokoušejí dostat na lodích přes Rudé moře do Saúdské Arábie nebo Jemenu.

„Protože kvůli krizi v Súdánu jsou ohroženy hladem miliony lidí, končí WFP okamžitě s pozastavením své činnosti, ke které přistoupil po tragických úmrtí lidí z našeho týmu,“ napsala na twitteru výkonná šéfka tohoto programu OSN Cindy McCainová. V Súdánu se v úterý očekává šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths, kterého tam vyslal generální tajemník OSN António Guterres.

Doporučujeme

Izraelští osadníci zapálili dvě mešity na Západním břehu

Izraelští osadníci zaútočili na několik palestinských obcí na okupovaném Západním břehu. Zapálili dvě mešity, poškodili auta a zemědělskou půdu a na budovách zanechali nenávistné nápisy. Násilí přišlo dva dny po střetu u vesnice Tal, při kterém zemřeli čtyři Palestinci a dva Izraelci.

Otočka Trumpovy influencerky o 180 stupňů. Laura Loomer přiznala, že byla „oklamaná“ ruskou propagandou

Jedna z nejvýraznějších představitelek americké krajní pravice Laura Loomer překvapila zásadní změnou postoje k válce na Ukrajině. Dlouholetá podporovatelka prezidenta Donalda Trumpa po návštěvě Kyjeva veřejně přiznala, že v minulosti uvěřila ruské propagandě a šířila nepravdivé informace o Ukrajině.

Firemních bankrotů v Česku přibylo. Je jich nejvíce od roku 2017

České soudy během prvního pololetí letošního roku vyhlásily 418 bankrotů obchodních společností. Jejich počet meziročně vzrostl o devět procent a dostal se nejvýše od roku 2017. Ještě rychleji přibývaly insolvenční návrhy.

Rusko zaútočilo na Charkov, Kyjev i Kryvyj Rih. Zemřela jedna žena

Při ruském útoku na východoukrajinský Charkov zahynula 40letá žena a nejméně deset dalších lidí utrpělo zranění. Mezi zraněnými jsou také desetiletý chlapec a sedmnáctiletá dívka. Informoval o tom náčelník správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo dobytí další vesnice na východě Ukrajiny.

Oteplování a pesticidy společně mění fungování sladkovodních ekosystémů

Sladkovodní ekosystémy čelí současně rostoucím teplotám i chemickému znečištění. Nový experiment ukazuje, že právě kombinace těchto dvou vlivů může výrazně proměnit potravní vztahy mezi vodními organismy, zpomalit rozklad organické hmoty a narušit koloběh živin. Zároveň se ukázalo, že dopady nejsou stejné po celý rok, ale výrazně se liší mezi zimou a létem.

Nejsilnější letošní tajfun zasáhl Čínu, zrušeny byly stovky letů

Tajfun Noul přinesl na jih Číny vydatné deště a silný vítr, zasáhl také Hongkong. V provincii Kuang-tung úřady evakuovaly více než 801 000 lidí a zrušeny byly stovky letů. Noul mezitím zeslábl na tropickou bouři, informovala dnes agentura AP. Podle čínské státní agentury Nová Čína jde o nejsilnější tajfun, který letos zasáhl čínskou pevninu.

Po útoku na pochod hrdosti v Berlíně policie pátrá po 21letém podezřelém

Německá policie pátrá po 21letém muži, kterého podezřívá ze sobotního útoku na akci na podporu práv komunity LGBT+ v Berlíně. Podle mluvčího hasičů při útoku zahynula jedna žena, 16 dalších lidí utrpělo zranění, z toho tři jsou v ohrožení života. Podezřelý Abdul B. má podle policie vazby na islamistickou scénu, motiv činu je ale nejasný. Policisté incident vyšetřují jako úmyslný útok. Nevylučují, že měl Abdul B. komplice.

Při ruských útocích na Ukrajinu zemřelo nejméně patnáct lidí. Rusové útočili i na výstavu dronů

Nejméně 15 lidí zahynulo při pátečních ruských útocích na Ukrajinu. Nejtragičtější bilanci měl úder balistickými raketami na výstavu dronových technologií nedaleko Kyjeva, při němž zemřelo deset lidí a přibližně stovka dalších utrpěla zranění. O útocích informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Šéf OSN navštívil poprvé po 17 letech Sýrii

Generální tajemník OSN António Guterres přijel do Damašku na první návštěvu úřadujícího šéfa světové organizace od roku 2009. Se syrským vedením jedná hlavně o obnově země, návratu vysídlených lidí a posílení mezinárodní podpory. Návštěva zároveň potvrzuje postupný návrat Sýrie na diplomatickou scénu.

Francie nařídila evakuaci dalších sedmi obcí u Bordeaux kvůli požárům

Francouzské úřady v noci na dnešek nařídily preventivní evakuaci sedmi obcí v okolí Bordeaux kvůli rozsáhlým lesním požárům, které se k oblasti blíží. V těchto obcích žije přes 170.000 lidí, ale dvou z nich se evakuace týká jen částečně. Již k pátečnímu večeru se přitom podle úřadů v jihozápadní Francii muselo evakuovat 141.000 lidí. Dalších 60.000 lidí muselo kvůli požárům opustit domovy ve středním Španělsku.

Jemenští Húsíové tvrdí, že zaútočili na Saúdskou Arábii

Jemenští povstalečtí Húsíové dnes oznámili, že raketami zaútočili na Saúdskou Arábii. Několik hodin předtím slíbili odplatu za vzdušné údery na přístavní město Hudajdá, které Rijád provedl v pátek a při nichž byli podle Húsíů zraněni dva lidé. Podle agentury AFP tak dále eskaluje situace na nově otevřené frontě regionálního konfliktu, který začal v únoru americko-izraelskými údery na Írán.

V posunutém termínu se uskutečnila večeře korespondentů, přišel i Trump

V posunutém termínu se v pátek za zesílených bezpečnostních opatření uskutečnila slavnostní večeře Asociace korespondentů Bílého domu. Přišel i americký prezident Donald Trump. Akci před třemi měsíci narušil ozbrojený muž, takže Trump tehdy nestihl pronést projev. Informuje o tom agentura AP.

Loď Starship při zkušebním letu vynesla vylepšené satelity Starlink

Z texaského kosmodromu Starbase v noci na dnešek odstartoval raketový nosič Super Heavy s vesmírnou lodí Starship společnosti SpaceX. Loď vypustila 20 vylepšených satelitů Starlink a vrátila se na Zemi prakticky bez úhony, uvedla agentura Bloomberg.

John Cusack vyměnil film za komiks

John Cusack se v posledních letech před kamerou objevuje méně často. Herectví sice úplně neopustil, větší tvůrčí svobodu však našel při psaní své první grafické knihy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama