Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  V Somálsku poutají duševně nemocné řetězy na toaletě. Prý nemají jinou možnost

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jiný kraj, jiné způsoby. Somálská rodina se vypořádala s palčivým problémem zdravotního rázu svérázně. Svého blízkého člena připoutali u záchodu. Naději přináší až nezisková organizace.

  V tomto případě nejde o cílené týrání, jak by se mohlo zdát. Portál News.fox-24 popisuje příběh Mohameda Yusufa a jeho příbuzenstva žijícího ve vesnici nedaleko hlavního města Hargeysa v Somálsku. Drsným způsobem se totiž rodina vypořádala s jeho duševním onemocněním.

  U osmapadesátiletého muže se projevila bipolární porucha. Jde o závažné duševní onemocnění, při kterém dochází k opakujícím se změnám nálady, vitality a psychických funkcí. Jedna z jeho fází, paranoidita, je typická neúnosnou vztahovačností, podezíravostí a nekontrolovatelnými chorobnými myšlenkami, vysvětluje výrobce speciálních léčiv. Pacient tak ve stavech svých záchvatů může být agresivní jak k sobě, tak svému okolí, a to byl i případ Mohameda.

  Rodina v obavách, že jejich blízký někomu ublíží, to vyřešila po svém. Mohameda přikurtovala na toaletě. A vzhledem k neustávajícím psychickým projevům tak strávil dlouhou řadu let. Ještě více šokující je skutečnost, že v Somálsku podobné praktiky nejsou nic výjimečného.

  Léčení postižených je problematické. Příznaky nemoci mnohdy považují za prokletí

  V zemi není pro místní lékařská péče běžně dostupná. Dosud nebyla možnost hospitalizace v psychiatrické léčebně, a tak si lidé s postiženými poradili sami. „Lidé své blízké poutají, protože jim nic jiného nezbývá. Někteří pacienti jsou agresivní, jiní se jednoduše seberou a odejdou z domova, což pro ně na zdejším ostrém slunci a bez vody může být životu nebezpečné. Rodiny nemají léky ani možnost dát své příbuzné do nemocnice, takže je pro jejich i svou bezpečnost spoutají,“ vysvětluje místní lékařka Issa Raage Cigaal, která si před třemi měsíci zřídila ordinaci v nově otevřené psychiatrické a psychologické klinice, k níž se lze dostat jen po prašných cestách z hlavního měsa. Ústavu dala vznik skupina sto padesáti místních žen spolu neziskovou organizací GWDA.

  „Bohužel, naplňování potřeb lidí, kteří trpí, je v celé zemi strašně pomalé,“ dodává Cigaal. Problémem je enormní chudoba, která je v Somálsku největší na světě a zároveň negramotnost. Lidé si prý častokrát nedokážou psychické poruchy svých blízkých vysvětlit a přisuzují ho třeba prokletí. Což je medicínsky neřešitelné. V případě Yusufa to mělo však šťastný konec. Po šesti letech trávených na záchodě byl úspěšně přijat do péče lékařů a jeho stav se výrazně zlepšil. „Podívejte se na mě. Můžu chodit. Ještě před pár měsíci jsem nemohl,“ říká vděčně.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS