menu

24.7 C
Czech
Úterý 28. května 2024

Neúprosná formule 1: Sergio Pérez otevřeně o psychologické bitvě s Maxem Verstappenem

Ve Formuli 1 je k přežití potřeba víc než jen talent za volantem - je potřeba nebývalá psychická odolnost a silná vůle. Žádný jezdec tomu nerozumí lépe než Sergio Pérez, který v posledních letech čelil té největší zkoušce: zvládnout náročný terén po boku Maxe Verstappena.

ANALÝZA: Rusové letos mohou šířením beznaděje porazit ukrajinského ducha, na bojišti ale podle odborníků nezvítězí

Sledujte nás na sítích

Ruské síly dál vyvíjejí tlak na východě Ukrajiny. Jakkoli může vypadat situace na bojišti beznadějně, letos podle expertů okupanti s největší pravděpodobností nezvítězí. Ale právě beznaděj se může stát jejich nejsilnější zbraní.

Reklama

Ruská přesila dál usilovně útočí na východě Ukrajiny, shrnuje situaci na bojišti televize CNBC. Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj uvedl, že Rusové chtějí obsadit Časiv Jar do 9. května.

Intenzivně ostřelované město leží v Doněcké oblasti nedaleko již ovládnuté Avdijivky a je důležitým opěrným bodem ukrajinské armády v regionu. Jeho případné obsazení by umožnilo ruským jednotkám postup na Kramatorsk.

Právě tohle město spolu s nedalekým Slovjanskem platí za jedno z posledních velkých měst na Donbasu pod kontrolou Kyjeva. Podle dostupných informací je odpor Ukrajinců tvrdý a ruské jednotky narážejí na silný odpor.

Ukrajinská armáda uvedla, že během úterý 16. dubna Rusko podniklo 16 raketových útoků, 31 náletů a 79 úderů ze salvových raketometů. Obránci odrazili v oblasti kolem Lymanu, Avdijivky a Bachmutu 56 ruských útoků.

Reklama

Institut pro studium války (ISW) v pondělí upozornil, že schopnost obránců odrážet mohutnější útoky ruských jednotek v přesile se zhoršila kvůli zastavené americké pomoci a bez ní tento trend bude pokračovat.

Více druhů porážek

Že letos může Ukrajina válku prohrát, si myslí i britský vysloužilý generál Richard Barrons. Kyjevu totiž dochází možnosti, čím se přílivovým lidským i mechanizovaným vlnám nepřítele bránit.

Obráncům kriticky dochází munice, vojáci a nestačí už ani protivzdušná obrana. Tohle letos skutečně může podle Barronse přispět k porážce Ukrajiny. Nemáme si to ale představovat jako definitivní vojenskou porážku na bitevním poli.

Barrons tím myslí spíše psychologickou prohru. „Může to dojít do bodu, kdy se budou lidé ptát, proč mají bojovat a umírat dál, jen aby bránili něco, co ubránit nelze?“ upozornil na nebezpečí úpadku morálky v rozhovoru s televizí BBC bývalý generál.

Rusové zvyšují intenzitu tlaku hlavně na východě, ale i po celé délce frontové linie. V létě se přitom očekává často zmiňovaná masivní ruská ofenzíva. I této hrozbě se Barrons věnoval.

Jak bude letní ofenzíva vypadat a jaké budou její cíle? „Podoba ruské ofenzívy, která přijde, je celkem jasná,“ myslí si Barrons. Očekává masivní nápor ruských jednotek v určitých úsecích frontové linie a ambicióznější cíle, než jsou malé územní zisky.

Směr letní ofenzívy

Ale kde přesně Rusové zaútočí? Mít povědomí o místě, kde nepřítel udeří, je základ pro úspěšnou obranu. Částečně i proto Ukrajinci během své loňské ofenzívy selhali. Rusové jen hromadí síly, útočí úplně všude a nechávají obránce hádat.

„Jednou z výzev, kterým Ukrajinci čelí, je, že Rusové si mohou vybrat, kam nasadí své síly,“ vysvětlil Jack Watling, výzkumný pracovník pro pozemní válčení z prestižního think-tanku Whitehall thinktank the Royal United Services Institute (RUSI).

Frontová linie je velice dlouhá a Ukrajinci nemají dostatek prostředků, aby ji ubránili celou. Ruský generální štáb se možná teprve musí rozhodnout, kam nasměrovat největší síly, spekuluje Watling, za nejméně pravděpodobné ale označil Záporoží.

Pro Putina je tohle jihoukrajinské město se 700 tisíci obyvateli lákavým cílem. Leží nebezpečně blízko ruských frontových linií ve stejnojmenné oblasti, kterou Rusko anektovalo. Přesto je město stále kontrolováno Ukrajinci.

Ruská armáda by během útoku narazila na vlastní důmyslnou obranu, kterou tady předtím vybudovala se správným očekáváním ukrajinské ofenzívy. Jedná se o takzvanou Surovikinovu linii skládající se ze tří vrstev.

První vrstvou je největší a nejhustější minové pole na světě. Za ním následují protitankové překážky a rozlehlá síť zákopů. Jedná se o rozsáhlý komplex hloubkové obrany, na němž si dali Rusové opravdu záležet.

Server Milln popsal zákopové linie v oblasti Robotyne a Novoprokopivky v Záporožské oblasti, na něž Ukrajinci intenzivně útočili loni během léta. Tento systém měl chránit ruské vojáky před dělostřelectvem a útočícími jednotkami.

Také však ztěžoval průzkum dronům. Ukrajinští vojáci útočili v podstatě naslepo. Ruské jednotky by musely tyto propracované obranné struktury rozebrat, což by trvalo velice dlouho, prozradili by tím směřování ofenzívy a ocitli se pod palbou.

Zlomený duch Ukrajiny

Za nejvíce pravděpodobné cíle Barrons a Watling označili Donbas a Charkov. Právě na Donbase se v posledních 18 měsících odehrála většina bojů na souši. Ukrajina vynaložila obrovské úsilí a zdroje na udržení Bachmutu a Avdijivky.

Bitvy o obě města se nechvalně proslavily svou brutalitou. Rusové utrpěli drastické ztráty, jenomže i Ukrajinci zde přišli o některé své nejlepší bojové jednotky a Moskva může tímto směrem poslat mnohem více vojáků, než kolik jich má Ukrajina.

Že cílem ruské letní ofenzívy může být dostat pod kontrolu celý Donbas, zmínilo už více expertů. „Myslím si, že prvním cílem letošní ofenzívy bude prolomení Donbasu,“ uvedl Barrons. „Jejich pohled (Rusů) se pak upře na Charkov,“ dodal.

Charkov se nachází blízko ruských hranic a od začátku války na něj doslova prší balistické a řízené střely. Škody jsou kvůli nedostatečné protivzdušné obraně obrovské. Ukrajina by podle analytiků mohla bez Charkova fungovat dál.

Jeho ztráta by však představovala tvrdou ránu pro její ekonomiku a morálku. Cílem Ruska vůbec nemusí být celkové vítězství na bitevním poli, ale rozdrcení bojovného ducha obránců a vyvolání pocitu beznaděje.

„Tato (ruská) ofenzíva rozhodně konflikt neukončí, bez ohledu na to, jak pro kteroukoli stranu dopadne,“ míní Watling. „Myslím, že Rusko nějakých zisků dosáhne, ale prorazit se mu nepodaří,“ doplnil Barrons.

Přestože nebude mít Rusko dost sil na proražení až k řece Dněpr, jedna věc je podle bývalého generála jistá – Putin své válečné tažení ukončit nehodlá a Ukrajině i jejím západním podporovatelům bude chtít ukázat, že tuto válku vyhrát nemohou.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU má připraveno až 6,9 miliardy eur pro Ukrajinu, pomoc ale blokuje Maďarsko

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliardy eur (až přes 170 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale podle zdrojů ČTK blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. "Situace na bojišti je kritická a naše pomoc může být významná," řekl Borrell.

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.
Reklama

DOPORUČUJEME

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Ukrajinský dron opět cílil na ruskou radarovou stanici, údajně letěl až 1800 km

Dron ukrajinské tajné služby podruhé v jednom týdnu cílil na významnou ruskou radarovou stanici. V neděli to podle nejmenovaných zdrojů ukrajinských médií ze zpravodajské komunity byla stanice Voroněž M ve městě Orsk v Orenburské oblasti, předtím podle analýzy Institutu pro studium války (ISW) podobné zařízení v Krasnodarském kraji.

ANALÝZA: Ukrajina může Rusko porazit, pokud se Západ přestane vítězství bát

Ukrajina nemůže proti Rusku na bojišti zvítězit, když se bude Západ obávat jeho porážky a eskalace války. Pokud se chce Severoatlantická aliance (NATO) a Evropa dočkat porážky prezidenta Vladimira Putina, musí změnit přístup a dodávat napadené zemi mnohem více, než jen standardní munici v opožděných balíčcích pomoci. Putin vede hybridní válku zastrašováním a kolektivní strach mu hraje do karet.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU má připraveno až 6,9 miliardy eur pro Ukrajinu, pomoc ale blokuje Maďarsko

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliardy eur (až přes 170 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale podle zdrojů ČTK blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. "Situace na bojišti je kritická a naše pomoc může být významná," řekl Borrell.

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Guvernér Floridy bojuje proti aktivistům, nikoli klimatickým změnám  

Florida patří mezi americké státy nejvíce ohrožené vzestupem mořských hladin a od května ji sužují vyčerpávající vedra. Přesto guvernér státu Ron DeSantis podepsal sérii zákonů nazvaných „Don’t Say Climate Change“, které stát prakticky vylučují z boje proti klimatickým změnám. Do guvernéra se teď veřejně pustil místní meteorolog.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.

Historická dohoda signalizuje novou éru strategického partnerství mezi Ruskem a Uzbekistánem

Nedávná dohoda podepsaná během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Taškentu představuje klíčový okamžik ve Střední Asii: Rusko se chystá v Uzbekistánu postavit první malou jadernou elektrárnu v regionu. Tento přelomový projekt nejenže znamená začátek nové etapy ve vztazích mezi Uzbekistánem a Ruskem, ale také podtrhuje rozšiřující se vliv Ruska a jeho vyspělý technologický export v Asii uprostřed probíhajících západních sankcí.
Reklama
Reklama