Singapur se chystá oběsit muže za obchodování s konopím. Je to další z kontroverzních poprav v tomto městském státě. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Podle aktivistů byl Tangaraju Suppiah odsouzen na základě slabých důkazů. Úřady ale tvrdí, že se mu dostalo řádného procesu, a naplánovaly jeho popravu na středu, píše BBC.
1. Singapore is expected to execute a 46-year-old man for conspiring to smuggle 1 kilogram of marijuana into the city state.
— BFM News (@NewsBFM) April 23, 2023
The family of Singaporean Tangaraju Suppiah was informed that he will be executed on Wednesday (April 26). pic.twitter.com/S8oXTFvNnR
Singapur má jedny z nejpřísnějších protidrogových zákonů na světě, které jsou podle něj nezbytné pro ochranu společnosti. Loni stát popravil muže s mentálním postižením, který byl obviněn z obchodu s drogami.
V minulých dnech doručili členové Suppjahovy rodiny a aktivisté singapurské prezidentce Halimah Yacob dopisy, v nichž na poslední chvíli žádali o milost. Také britský miliardář sir Richard Branson vyzval k zastavení popravy a přezkoumání případu.
„Vím, že můj bratr neudělal nic špatného. Naléhavě žádám soud, aby se jeho případem znovu zabýval,“ řekla Tangarajuova sestra Leela Suppiah novinářům na tiskové konferenci.
Šestačtyřicetiletý Tangaraju byl odsouzen za „napomáhání při účasti na spiknutí za účelem obchodu s drogami“. V roce 2013 měl převézt kilo konopí z Malajsie do Singapuru. Přestože nebyl při dodávce přistižen, byl podle prokuratury zodpovědný za její koordinaci. Vyšetřovatelé jej vystopovali přes telefonní číslo.
Tangaraju tvrdil, že nekomunikoval s ostatními osobami spojenými s případem. Uvedl, že jeden z telefonů ztratil, a popřel, že by vlastnil druhý.
Stát na trestu smrti trvá
Singapurské zákony nařizují za obchodování s drogami trest smrti a pro kurýry mají nižší tresty. Při posledním Tangarajuově odvolání dal soudce za pravdu obžalobě, že Tangaraju byl zodpovědný za koordinaci dodávky, což mu znemožnilo uložit mírnější trest.
Aktivisté rovněž vyjádřili obavy, že Tangaraju neměl dostatečný přístup k tlumočníkovi a své poslední odvolání musel obhajovat sám, protože jeho rodina nebyla schopna zajistit právníka. Singapurské úřady tvrdí, že Tangaraju požádal o tlumočníka až v průběhu soudního řízení, nikoli dříve. Dodaly, že po celou dobu procesu měl přístup k právnímu zástupci.
Sir Richard, který již dříve kritizoval popravu intelektuálně postiženého Nagaenthrana Dharmalingama v roce 2022, uvedl, že Tangarajuův případ je „šokující na mnoha úrovních“. V příspěvku na svém blogu uvedl, že Singapur „se možná chystá zabít nevinného člověka“ na základě „více než pochybných okolností“.
„Trest smrti je již nyní temnou skvrnou na pověsti země. Poprava po takovémto nejistém odsouzení by situaci jen zhoršila,“ uvedl. Singapurské ministerstvo vnitra jeho tvrzení vyvrátilo s tím, že jsou nepravdivá, a obvinilo ho z „neúcty k singapurským soudcům a našemu systému trestního soudnictví“.
Resort uvedl, že trest smrti je „základní složkou“ v rámci mnohostranného přístupu, který „účinně přispívá k udržení bezpečnosti Singapuru“.
Kirsten Han, mluvčí singapurské skupiny bojující proti trestu smrti Transformative Justice Collective (TJC), uvedla, že vláda nechce vypadat, že se pod tlakem podvoluje.
Sousední státy povolují
Dodala však, že „ze všech věcí, kterými se Singapur na mezinárodní scéně a v OSN vymyká, není obhajoba práva vraždit lidi ve jménu svých občanů něčím, na co bychom měli být hrdí“. Podle The Guardian je téměř nemožné, aby odsouzený k trestu smrti našel místního právníka, co by se odvolal.
Přísná pravidla Singapuru jsou v kontrastu s některými nedávnými kroky jeho sousedů. Thajsko legalizovalo obchod s konopím, zatímco Malajsie ukončila povinný trest smrti za závažné trestné činy.
V nedělním rozhovoru s novináři členové Tangarajuovy rodiny uvedli, že se s ním mohli setkat zpoza skleněné přepážky ve věznici Changi. Stalo se tak poté, co bylo minulý týden zveřejněno oznámení o jeho popravě.
„Statečně se před matkou přetvařuje, protože nechce, aby se zhroutila,“ řekla jeho neteř Subhashini Ilango. „Psychicky se připravoval na to, že tento den přijde. Cítí však, že se stala velká nespravedlnost a že bude popraven za něco, co neudělal.“
Jeho rodina uvedla, že bude i nadále usilovat o reformy singapurského právního systému, i když Tangaraju skončí na popravišti. „Pokud se taková nespravedlnost stane mému bratrovi, nechtěla bych, aby se to stalo někomu jinému. Budu pokračovat v boji,“ řekla jeho sestra Leela.