Reklama
4.4 C
Czech
Pondělí 16. března 2026
Protext ČTKV Praze začal jubilejní 10. ročník prestižní letní školy zaměřené na vývoj...

V Praze začal jubilejní 10. ročník prestižní letní školy zaměřené na vývoj nových léků

Praha 3. září 2024 (PROTEXT) – Jak podpořit hledání nových léků a jak objevy v této oblasti dostat na trh? Na tyto zásadní otázky odpovídá letos už podesáté letní škola Prague-Weizmann Summer School on Advances in Drug Discovery. Propojuje mladé vědce s významnými odborníky ze světových farmaceutických firem i akademického světa a spojuje tak všechny důležité články řetězce, na jehož konci jsou potřebná léčiva. Akci, která si během dekády vydobyla mezinárodní renomé, organizuje Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a izraelský Weizmannův institut věd.

„Jsem moc ráda, že se letní škola vrací do Prahy. Tenhle skvělý příklad česko-izraelské spolupráce již podesáté propojí ty nejchytřejší mozky, aby přišly s nápady, které zlepší životy milionů lidí. A takový úkol není práce, kterou lze dělat takříkajíc na půl plynu. Na to potřebujete vášeň. Byl to Franz Kafka, kdo řekl: Tím, že vášnivě věříme v něco, co ještě neexistuje, to vytváříme. Proto si přeju, aby tahle letní škola byla zdrojem velké vášně a bezmezné kreativity,” uvádí velvyslankyně Izraele Anna Azari.

Letošního ročníku se účastní více než stovka doktorandů a postdoktorandů z více než dvaceti zemí světa. Zájemci mají možnost seznámit se s nejnovějšími trendy ve vývoji léčiv – od základního výzkumu až po jejich klinické aplikace. Na programu je přes třicet přednášek a workshopů, které vedou odborníci z prestižních vědeckých pracovišť. Ať už se jedná o univerzity v Cardiffu nebo Cambridge, institut Max Planka, zmíněný Weizmannův institut věd nebo české ÚOCHB a VŠCHT Praha. Vedle nich vystoupí i zástupci největších farmaceutických firem, jako je např. Bristol-Myers a další.

„Letní škola nabízí mladým vědcům jedinečnou příležitost seznámit se s novinkami ve farmaceutickém průmyslu i s jeho významnými představiteli. Vedle praktických zkušeností se jim nabízí i špičková věda, díky odborníkům z oborů chemie a biologie. Tenhle mix je pro úspěch v této náročné oblasti nezbytný,“ vysvětluje zakladatel letní školy, prof. Martin Fusek.

Prague-Weizmann Summer School je mimo jiné výsledkem úspěšné spolupráce mezi českými a izraelskými vědeckými institucemi. Koná se střídavě v obou zemích, což zdůrazňuje mezinárodní rozměr akce. Partnerství s Weizmannovým institutem, který patří ke světové výzkumné špičce, umožňuje propojit základní výzkum s aplikovaným a také s farmaceutickým průmyslem.

„Spojení ÚOCHB s prestižním Weizmannovým institutem je příkladem spolupráce, která podporuje přenos výsledků vědeckého bádání do praxe. Věříme, že právě takové iniciativy jsou klíčem k urychlení vývoje nových léků a tím i ke zlepšení života pacientů po celém světě,“ říká prof. Jan Konvalinka, ředitel ÚOCHB.

„Jsme hrdí, jaký program se nám společně s partnery podařilo dát dohromady. Jména přednášejících a organizací, které zastupují, hovoří sama za sebe,“ připojuje prof. Milan Pospíšil, rektor VŠCHT Praha.

Nápad uspořádat letní školu zaměřenou na vývoj léčiv vznikl v roce 2014. Tehdy se jí účastnily jen asi čtyři desítky zájemců. Během let si událost vydobyla mezinárodní renomé. Její zaměření i její výsledky skvěle zapadají do dlouhodobé strategie ÚOCHB. Ta spočívá na třech základních pilířích: podpora špičkové vědy a její aplikace, výchova mladé generace a mezinárodní spolupráce.

Podrobné informace: https://praguesummerschool.cz/

 

 

Reklama

Doporučujeme

Útoky v Emirátech zasáhly přístav i letiště

Írán v pondělí znovu udeřil na infrastrukturu ve Spojených arabských emirátech. Terčem se stalo mezinárodní letiště v Dubaji i přístavní a průmyslová zóna ve Fudžajře, která patří k nejdůležitějším ropným uzlům v regionu. Útoky znovu zvýšily napětí kolem dopravy ropy i leteckého provozu v Perském zálivu.

Meta zvažuje propouštění až pětiny zaměstnanců

Společnost Meta zvažuje rozsáhlé propouštění, které by mohlo postihnout až 20 procent jejích zaměstnanců. Společnost doufá, že tím uvolní prostředky pro masivní investice do umělé inteligence a zároveň dokáže, že tyto nové nástroje již nejsou jen nákladným experimentem, ale začínají měnit každodenní provoz velkých technologických firem.

Biatlon v Otepää poznamenal chaos na střelnici

Světový pohár v biatlonu v estonském Otepää nabídl víc zmatků než radosti. Francouzští favorité přišli ve štafetě smíšených dvojic o výsledek po hrubé chybě Émiliena Jacquelina a česká reprezentantka Tereza Voborníková se v jiném závodě dostala do kuriózní situace, kdy se na střelnici přela se soupeřkou o vlastní stav. Oba momenty znovu otevřely debatu o tom, jak velký chaos letos na střelnici panoval.

Izrael zahájil další vlnu úderů proti Íránů, útočil v Teheránu, Šírázu a Tabrízu

Izraelské letectvo dnes zahájilo další vlnu rozsáhlých vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, v Šírázu na jihu a Tabrízu na severozápadě země. Informují o tom agentury s odvoláním na sdělení izraelských ozbrojených sil. Podle agentury AFP se v centru íránské metropole ozývaly výbuchy.

KOMENTÁŘ: Ropa zkrátka poteče jinudy. Jak blokáda Hormuzského průlivu nutí k improvizaci

Íránská armáda zašpuntovala Hormuzský průliv a ohrožuje každou obchodní loď, která by plavbu námořní soutěskou volila. Už potřetí během posledních pěti let tak musejí obchodní společnosti zásadním způsobem upravovat logistické plány. Aktuální krize ukazuje, že alternativ se vždy najde dost.

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, prohlásil Trump

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, tvrdí americký prezident Donald Trump. Washington podle něj dohodu s Havanou buď brzy uzavře, nebo udělá to, co považuje za nezbytné. Nejprve se však USA vypořádají s Íránem. Šéf Bílého domu to podle tiskových agentur v neděli řekl novinářům na palubě prezidentského speciálu Air Force One. Trump v posledních týdnech vyjádřil přesvědčení, že kubánská vláda brzy padne.

EU bude jednat o tom, jak udržet Hormuzský průliv otevřený

Členské státy Evropské unie prodiskutují, co může evropská strana udělat pro to, aby zůstal Hormuzský průliv otevřený pro mezinárodní lodní dopravu. Před dnešním zasedáním ministrů zahraničí zemí EU to podle agentury Reuters v Bruselu řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Goldman Sachs: Válka s Íránem nezpůsobí krizi jako covid nebo konflikt na Ukrajině

Po americko-izraelském úderu na Írán prudce vzrostly ceny ropy a zemního plynu. Konflikt vyvolal obavy z recese globální ekonomiky a stagflace. Odborníci srovnávají současnou krizi s tou, kterou rozpoutala válka na Ukrajině v roce 2022. Podle expertů ze společnosti Goldman Sachs ale blízkovýchodní konflikt nezpůsobí srovnatelnou světovou krizi. Spíše povede ke krátkodobým šokům v cenách ropy.

Americké letouny zasáhly vojenské cíle na jihovýchodě Íránu

Americké bojové letouny údajně zasáhly vojenské objekty na hoře nedaleko zóny volného obchodu v Čáhbaháru na jihovýchodě Íránu, uvádí televize Al-Džazíra s odvoláním na perský servis stanice Voice of America. V Čáhbaháru je důležitý námořní přístav.

Hútíové hrozí zablokováním průlivu Bab al-Mandab

Situace na Blízkém východě dál eskaluje. Jemenští Hútíové pohrozili zablokováním průlivu Bab al-Mandab (Brána nářků), klíčové vodní cesty mezi Rudým mořem a Adenským zálivem. Pokud by tak učinili, narušili by dopravu mezi Evropou a Asií přes Suezský průplav. To by ovlivnilo mezinárodní obchod i dodávky ropy a zemního plynu.

Ukrajina podnikla velký dronový útok na Moskvu, na jihu Ruska hoří zásobník ropy

Ukrajina v noci na dnešek podnikla rozsáhlý vzdušný útok na Moskvu. Ruská protivzdušná obrana podle ministerstva obrany zničila nad metropolí a jejím okolím 53 dronů. Na jihu Ruska vznikl požár po útoku dronu zásobník ropy, informovaly místní úřady. Na Kyjev dnes ráno útočily ruské drony, v Charkově je po ruském útoku jeden zraněný.

Trump žádá státy o pomoc při ochraně Hormuzského průlivu

Válka mezi USA, Izraelem a Íránem dál otřásá Blízkým východem i světovou ekonomikou. Írán prakticky zablokoval Hormuzský průliv, kudy běžně proudí pětina světové ropy. Americký prezident Donald Trump proto vyzval další státy, aby poslaly válečné lodě a pomohly obnovit bezpečný průjezd tankerů.

Saharský prach míří do Evropy a může přinést krvavý déšť

Velký oblak prachu ze Sahary postupuje nad západní Evropu. Meteorologové očekávají zakalené nebe, zhoršenou kvalitu ovzduší i takzvaný krvavý déšť. Fenomén známý jako La Calima pravidelně připomíná, jak úzce je evropské počasí propojené s africkými pouštěmi.

Oscary 2026 ovládl film One Battle After Another

Letošní 98. ročník udílení prestižních Oscarů nabídl večer plný výrazných filmových momentů. Největší pozornost na sebe strhl snímek One Battle After Another, který proměnil několik nominací ve vítězství. Dařilo se ale také filmům Sinners, Frankenstein a animovanému hitu KPop Demon Hunters. Večer přinesl i několik historických prvenství.

USA a Čína jednaly o obchodní dohodě a připravují Trumpovu návštěvu Pekingu

V Paříži dnes po šesti hodinách skončil první den americko-čínských jednání o obchodní dohodě. Podle mluvčího amerického ministerstva financí budou rozhovory pokračovat v pondělí ráno, informovala agentura Reuters. Mluvčí ale neuvedl žádné podrobnosti týkající se dnešní schůzky a členové čínské delegaci opustili místo jednání, aniž promluvili s médii. Americký ministr financí Scott Bessent a čínský vicepremiér Che Li-feng vedli jednání v sídle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Čína není členem této organizace sdružující 38 bohatých států a považuje se za rozvojovou zemi.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama