0.3 C
Czech
Pondělí 26. ledna 2026
Protext ČTKV Praze budou opět k vidění umělecké panenky z celého světa a...

V Praze budou opět k vidění umělecké panenky z celého světa a charitativní projekt „Poslové míru“ ukrajinských umělců

Praha 7. listopadu 2022 (PROTEXT) – Již 7. ročník mezinárodní výstavy profesionálních uměleckých panenek, loutek a sběratelských medvídků Teddy, které se účastní umělci z více než čtyřiceti zemí světa se bude opět konat v Paláci Lucerna v Praze. Akci je možné navštívit od pátku 11. 11. do neděle 13. 11. 2022.

Výstava, jejíž patronkou je úspěšná česká herečka Bára Štěpánová, se bude opět konat po dlouhé pauze způsobené pandemií covidu-19. Pauza však nic nemění na velikosti a důležitosti celé akce, které se opět bude účastnit přes 80 umělců z České republiky, ale i ze zahraničí.

Tento ročník bude ještě ozvláštněný charitativním projektem na podporu ukrajinských umělců.

„Umělci z Ukrajiny patří k absolutní špičce v tomto oboru a pravidelně naši výstavu navštěvovali. Mezi nimi máme spoustu blízkých přátel, proto jsme se pro ně rozhodli udělat charitativní projekt a pomocí dobrovolníků přivézt sem jejich nejaktuálnější díla.

Sami umělci tato díla nazývají „Poslové Míru“. Připravujeme tedy překrásnou expozici panenek z Doněcka, Charkova, Kyjeva a dalších válkou zmítaných oblastí. Víme, že právě tito autoři potřebují naši pozornost a pomoc nejvíce. Právě jim chceme ukázat, že to co dělají má smysl a budoucnost,“ říká ředitelka výstavy Bohdana Klátilová.

Kromě toho nejlepšího z panenkového umění, které obdivují nejen fanoušci, ale právě i sběratelé, představí na tomto ročníku svůj projekt i Studio 14 z Estonska. Jedná se o umělecký projekt volného sdružení progresivních výtvarníků, jejíž tvorba balancuje na hraně figurální tvorby a užitého designu. Nikdy však netvoří limitované kolekce, každý jejich kus je jedinečný a nikdy se již neopakuje.

Výstavy se letos zúčastní zhruba 100 panenkových umělců, „teddystů“ – výrobců typických sběratelských medvídků a loutkářů z celého světa např. z USA, Německa, Izraele, Francie a Holandska, které patří i ke sběratelským velmocem.

Součástí programu jsou také umělecké kurzy pro amatéry, prezentace modelování od zástupců Amerického Institutu Panenkového Umění (NIADA) či umělecká soutěž, včetně dětské kategorie umělecké soutěže Doll Prague 2022.

Více informací najdete přímo na stránkách výstavy www.dollprague.com či na sociálních sítích výstavy.

Vstupenky na výstavu pořídíte za 200 Kč na místě v Paláci Lucerna, děti do 6 let mají vstup zdarma.

Kdy: 11. – 13. 11. 2022

Kde: Palác Lucerna, Václavské náměstí, Praha 1

Odkaz na fotografie:
https://drive.google.com/drive/folders/1RMj6hoZe7yn2r-50ZVHYDz0cRqOlmfmI?usp=share_link

Kontakt: Kateřina Petránková, production@dollprague.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama

Doporučujeme

Izrael souhlasí s omezeným otevřením přechodu Rafah mezi Gazou a Egyptem

Izraelská vláda souhlasí s omezeným otevřením hraničního přechodu Rafah mezi palestinským Pásmem Gazy a Egyptem, a to po dokončení vojenského pátrání po těle posledního izraelského rukojmího. Na síti X to v noci na dnešek oznámil úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Premiérova kancelář časový harmonogram nesdělila, podle informací listu The Times of Israel (ToI) by se přechod, uzavřený do roku 2024, mohl otevřít do konce tohoto týdne.

Agenti ICE zastřelili v Minneapolis dalšího protestujícího. Alex Pretti byl zdravotník, který miloval přírodu

Federální imigrační agenti ICE zastřelili při protestech v Minneapolis dalšího muže. Rodinou byl identifikován jako 37letý zdravotní bratr z jednotky intenzivní péče Alex Pretti. Podle blízkých šlo o klidného, společensky angažovaného muže a milovníka přírody, nikoli o násilníka, za jakého jej některé oficiální zdroje označily.

Rusko v noci útočilo na Záporoží a jeho okolí, Ukrajina na jihozápadě Ruska

Rusko v noci na dnešek podniklo několik útoků na ukrajinské město Záporoží a jeho okolí, informoval na telegramu šéf Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Moskva oznámila sestřelení několika desítek ukrajinských dronů na jihozápadě Ruska.

Japonsko se loučí s posledními pandami, dvojčata z Ueno Zoo se vrátí do Číny

V Tokiu se v neděli sešly tisíce lidí, aby se ještě jednou podívaly na poslední dvě pandy velké v Japonsku. Dvojčata Xiao Xiao a Lei Lei se mají v úterý vrátit do Číny, a jejich odjezd tak uzavře více než padesátiletou éru, kdy byly pandy součástí japonských zoologických zahrad.

Grónsko se stává klíčovým bodem globální klimatické vědy

Arktický ostrov na okraji Evropy přitahuje pozornost vědců i politiků. Grónsko hraje zásadní roli ve výzkumu klimatu, ledovců i oceánů. Zároveň čelí rostoucímu tlaku kvůli své strategické poloze a nerostnému bohatství.

Vlak ve Španělsku podle deníku vykolejil na staré kolejnici, ministr to odmítl

Srážka dvou vysokorychlostních vlaků, při které před týdnem zemřelo 45 lidí, se stala v úseku který neprošel kompletní renovací. Napsal to deník El Mundo. Podle něj se pod vlakem Iryo, který vykolejil, zlomil svar mezi novou a starou kolejnicí. To však odmítl ministr dopravy Óscar Puente, který od počátku tvrdí, že úsek tratě, kde se nehoda stala, nedávno prošel modernizací. Opozice ho vyzvala k demisi.

Pavel: Peníze vybrané na generátory dokazují solidaritu české společnosti

Prezident Petr Pavel považuje za mimořádný výsledek částku 100 milionů korun, které lidé v Česku za několik málo dnů vybrali ve sbírce SOS Kyjev na generátory pro Ukrajinu. Dokazuje to, že česká společnost je schopna projevit solidaritu v těžkých časech a zacílit podporu tam, kde je to nejvíc potřeba, uvedl dnes prezident na síti X. Dárcům za jejich pomoc poděkoval. Podporu českých občanů a nevládních organizací ocenil už v sobotu ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.

Indonéský ostrov Bali chystá přísnější regulaci turistiky

Indonéský ostrov Bali, který je populární turistickou destinací, chystá přísnější pravidla pro zahraniční návštěvníky. Ti tak možná v brzké době budou muset předkládat výpisy z bankovních účtů, zpáteční letenky a podrobné popisy svých cestovních plánů. Informuje o tom agentura DPA.

V Barmě skončilo poslední kolo voleb, vládnoucí junta už má většinu v parlamentu

V Barmě se dnes uskutečnila závěrečná třetí fáze všeobecných voleb, které jsou první od vojenského převratu v roce 2021. Vládnoucí vojenská junta a její podporovatelé si již v předchozích kolech zajistili většinu křesel v parlamentu. Kritici však zpochybňují důvěryhodnost voleb, které se konaly v době, kdy ve velké části země zuří občanská válka.

V Německu zatkli Libanonce, který podle policie plánoval útoky po Evropě

Německá policie v pátek večer zadržela na letišti Berlin Brandenburg libanonského občana podezřelého z členství v palestinském militantním hnutí Hamás a z příprav teroristických útoků na území Evropy. Muž, označovaný jako „Mohammad S.“, byl zatčen krátce po příletu z libanonského Bejrútu.

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně vyvolalo protest Itálie

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně, kde zemřelo při požáru na přelomu roku 40 lidí, vyvolalo protest Itálie i údiv některých advokátů pozůstalých a obětí. Píší to dnes agentury. Jacques Moretti se dostal z věznice v pátek po složení kauce ve výši 200.000 franků (přibližně 5,2 milionu korun). Soud však nařídil opatření, která mají zabránit muži, který je francouzským občanem, uprchnout ze země.

Bílý dům zveřejnil AI snímek Trumpa s tučňákem a grónskou vlajkou

Bílý dům v pátek večer na X zveřejnil patrně umělou inteligencí (AI) vygenerovaný snímek prezidenta Donalda Trumpa s tučňákem, jak prochází zasněženou horskou krajinou. Obrázek, na němž je grónská vlajka, okamžitě vzbudil na sociálních sítích posměšné reakce.

Babiš má spor kolem L-159 za umělý, prezident Pavel už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na dnešním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň. Reakci Pavla ČTK zjišťuje.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama