-0.6 C
Czech
Pondělí 29. prosince 2025
ZprávyV Polsku byl zadržen muž, který měl na příkaz Rusů plánovat atentát...

V Polsku byl zadržen muž, který měl na příkaz Rusů plánovat atentát na Zelenského

Polák byl zatčen a obviněn z plánování spolupráce s ruskými zpravodajskými službami s cílem napomoci možnému atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.

Polští prokurátoři uvedli, že muž, který se jmenuje Pawel K., měl údajně za úkol shromažďovat informace o letišti v Polsku, které využívá ukrajinský prezident. Dodali, že k zatčení došlo na základě informací ukrajinské rozvědky. Neupřesnili nicméně, zda muž skutečně nějaké informace předal.

V případě prokázání viny mu hrozí až osm let vězení, píše BBC. Podezřelý je ve vazbě a vyšetřování pokračuje.

Polská prokuratura ve svém prohlášení uvedla, že Pawel K. nabízel své služby ruské vojenské rozvědce. Dodali, že kontaktoval Rusy „přímo zapojené do války na Ukrajině“. Uvedli, že Pawel K měl za úkol shromažďovat informace o bezpečnosti letiště Rzeszow-Jasionka na jihovýchodě Polska.

Klíčové letiště

Před invazí na Ukrajinu bylo letiště Rzeszow-Jasionka malým regionálním letištěm. Od té doby se však stalo klíčovým uzlem v rozsáhlé operaci dodávek západní vojenské pomoci Ukrajině. Z letiště pravidelně přilétají a odlétají vojenská a nákladní letadla z USA a celé Evropy, aby dodala zásoby čekajícím nákladním automobilům, které se vydávají na 100 km dlouhou cestu k ukrajinským hranicím.

Ukrajinský vzdušný prostor je pro většinu letů uzavřen. Velitelé cestující do země a ze země obvykle přilétají do sousedních zemí, jako je Polsko. Dále do Kyjeva pokračují vlakem.

O Zelenském je známo, že na zahraniční návštěvy odlétal z letiště Rzeszow-Jasionka. V prosinci 2022 přiletěl zpět na letiště po návštěvě Washingtonu. Přes letiště tranzitovali na cestě na Ukrajinu i další zahraniční hodnostáři, například americký prezident Joe Biden.

Agenti v Německu

Zpráva o polském zatčení přišla jen několik hodin poté, co německá policie oznámila, že v bavorském městě Bayreuth zadržela dva podezřelé ruské agenty. Podle prohlášení Spolkového státního zastupitelství Karlsruhe jsou obě osoby, identifikované jako němečtí státní příslušníci ruské národnosti, obviněny z přípravy sabotážních útoků a plánování výbuchu nálože.

Jeden z mužů byl v kontaktu s ruským zpravodajským agentem, píše CNN. Mezi potenciálními cíli, které byly prozkoumány, byla i zařízení americké armády v Německu.

Naše bezpečnostní orgány zabránily možným detonacím výbušnin, které měly ovlivnit a narušit naši vojenskou pomoc Ukrajině. Jedná se o obzvláště závažný případ podezření z agenturní činnosti pro zločinecký režim (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ uvedla ministryně vnitra Nancy Faeser na tiskové konferenci v Berlíně. Ruské velvyslanectví v Berlíně obvinění odmítlo jako „otevřenou provokaci“, uvedla ruská státní tisková agentura TASS.

Není to poprvé, co Ukrajina tvrdí, že pokus o zabití prezidenta Zelenského zmařila. Od února 2022, kdy Rusko Ukrajinu napadlo, čelil pokusům o atentát už několikrát. V srpnu 2023 zatkla ukrajinská bezpečnostní služba SBU ženu, která údajně „shromažďovala zpravodajské informace“ o plánované návštěvě prezidenta v jižní oblasti Mykolajiv, aby pomohla naplánovat ruský letecký útok.

Reklama

Doporučujeme

Drahé kovy po rekordech zlevňují, stříbro spadlo pod 80 dolarů

Drahé kovy v pondělí ustoupily z extrémních hodnot. Stříbro se po krátkém průlomu nad 80 dolarů za unci propadlo výrazně níž a zlato kleslo od pátečních rekordů, protože investoři začali vybírat zisky.

Mírový plán počítá s bezpečnostními zárukami USA na dobu 15 let, uvedl Zelenskyj

Chystaný mírový plán podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počítá s americkými bezpečnostními zárukami pro Ukrajinu na dobu 15 let. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž Zelenskyj amerického prezidenta Donalda Trumpa požádal o bezpečnostní záruky až na 50 let. Ukrajinský prezident v online rozhovoru s novináři také vyjádřil názor, že mírový plán by měly podepsat Ukrajina, USA, Rusko i Evropa.

Tóthova MMA premiéra v Oktagonu trvala 79 vteřin

Pavel Tóth vstoupil do profesionálního MMA před zaplněnou O2 arenou a okamžitě narazil. Ondřej Raška ho ukončil tvrdou sérií úderů v prvním kole, přesto Tóth po zápase mluvil o vítězném pocitu a zážitku, na který jen tak nezapomene.

Otec vystopoval unesenou dceru díky poloze telefonu

Patnáctiletou dívku v Texasu podle úřadů unesl muž s nožem, když na Štědrý den venčila psa na předměstí Porter u Houstonu. Domů se nevrátila v čase, kdy ji rodiče čekali, a rodina proto zalarmovala policii.

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů (zhruba 51 miliard Kč). Uvedl to kanadský premiér Mark Carney, který se dnes sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž se v zemi zastavil před návštěvou Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident dnes rovněž telefonicky hovořil s evropskými lídry, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen následně uvedla, že společným cílem je trvalý mír a územní celistvost Ukrajiny.

Přes milion domácností v Kyjevě a okolí má po ruských útocích opět elektřinu

Ukrajinská elektrárenská společnost DTEK dnes oznámila obnovení dodávek elektřiny téměř 748.000 domácnostem v Kyjevě a 347.000 domácnostem v okolí poté, co se tam kvůli sobotním ruským vzdušným útokům potýkalo s nouzovými odstávkami přes milion odběratelů, píše agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany dnes na platformě Telegram uvedlo, že ruská vojska se zmocnila šesti obcí na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda oznámila, že při nočním dronovém útoku zasáhla ropnou rafinerii v ruské Syzrani.

Lavrov: Evropská vojska na Ukrajině by byla legitimním cílem pro ruskou armádu

Pokud Evropa nasadí vojenské síly na Ukrajině v rámci takzvané koalice ochotných, stanou se legitimním cílem pro ruskou armádu, řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie vzkázal evropským zemím, že se nemusejí obávat toho, že Rusko na některou z nich zaútočí. Pokud však někdo zaútočí na Rusko, bude mu zasažena devastující rána, řekl Lavrov. Koalice ochotných je označení pro evropské země podporující Ukrajinu v konfliktu s Ruskem, které svého menšího souseda napadlo v roce 2022.

Zemřela Brigitte Bardot, sexy ikona francouzského filmu

Brigitte Bardot zemřela v neděli ve věku 91 let, uvedla její nadace. Herečka se stala světovou ikonou už v padesátých letech, když prorazila filmem A Bůh stvořil ženu. V paměti diváků zůstává jako symbol svobody, provokace a neuhlazené energie, která tehdy na plátnech působila jako zjevení.

Myanmar volí uprostřed války a humanitární katastrofy

Občané Myanmaru se vydaly k volebním urnám. Země však momentálně čelí jedné z nejhorších krizí ve své moderní historii. Hlasování probíhá uprostřed vleklé občanské války, hlubokého hospodářského propadu a rozsáhlé humanitární katastrofy. Volby, první od vojenského převratu z roku 2021, už předem vyvolaly ostrou kritiku doma i v zahraničí.

Netanjahu hledá u Trumpa výhodu pro příští volby

Benjamin Netanjahu míří tento týden do Mar-a-Lago na jednání s Donaldem Trumpem. Vedle diplomacie jde i o domácí politiku. Izrael má řádně volit v říjnu 2026, jenže koalici mohou dřív rozložit spory kolem odvodů ultraortodoxních mužů i tlak na schválení rozpočtu do března 2026.

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.

Zelenskyj oznámil, že je na cestě do USA za Trumpem, zastaví se v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na cestě do Severní Ameriky. Před nedělním setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě bude mluvit s evropskými vůdci a setká se s kanadským premiérem Markem Carneym. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama