Geologové objevili v srdci Yellowstoneu nový horký pramen s neobvykle modrou vodou. Nečekané překvapení ukazuje, jak živá a proměnlivá tahle krajina stále je – i po milionech let.
Když se letos v dubnu vydali geologové z americké agentury USGS do Norris Geyser Basin, čekala je při běžné kontrole teplot menší senzace. V části zvané Porcelain Basin narazili na nový termální pramen, který v mapách z loňského roku nebyl zaznamenán.
Modravé jezírko měří asi čtyři metry a voda v něm má kolem 43 stupňů Celsia. Působí až surreálně – podle některých připomíná ikonické „blue milk“ ze světa Star Wars. Ačkoliv působí klidně, jeho vznik má podle odborníků na svědomí několik menších podzemních explozí, ke kterým došlo mezi prosincem a únorem.
More geological changes are occurring at Yellowstone National Park, as another hole forms in one of the park's basins. https://t.co/WRMkgrldX8
— ABC News (@ABC) July 17, 2025
Výbuchy bez otřesů
Satelitní snímky z konce loňského roku na místě žádný pramen nezachytily. Teprve začátkem ledna se v oblasti objevila první mělká prohlubeň. O měsíc později už satelity ukázaly kompletně vytvořené jezírko. V okolí sice senzory zaznamenaly několik slabých zvukových signálů, ale chyběly otřesy, které by svědčily o výrazné explozi.
Právě to naznačuje, že nový útvar vznikl pozvolna, při sérii drobných výbuchů, které uvolnily cestu nahromaděné páře. Podobné jevy nejsou v Yellowstoneu výjimečné, ale ne každý zanechá tak viditelnou stopu jako tento.
Pod Yellowstoneem to žije
Pod celým národním parkem leží obrovský vulkanický systém. Odborníci z Yellowstone Volcano Observatory ho pečlivě sledují – a nově vzniklý pramen berou jako připomínku toho, že se pod povrchem neustále něco děje. Nejde ale o signál blížící se erupce. Norris Geyser Basin je vůbec nejaktivnější částí parku a proměny tu nejsou ničím neobvyklým.
I přes moderní technologie, družice a monitorovací stanice dokáže příroda pořád překvapit. Nový pramen je toho důkazem.