ZprávyV Myanmaru začala policie střílet do protestujících. Minimálně 18 mrtvých

V Myanmaru začala policie střílet do protestujících. Minimálně 18 mrtvých

Několik týdnů trvající demonstrace proti vojenskému puči v Myanmaru (Barmě) se zvrtly v krvavou lázeň. Ozbrojené složky se v neděli pokusily rozehnat protestující tím nejbrutálnějším způsobem: použitím ostrých zbraní. Informuje o tom CNN a další servery. Policejní násilí ale protesty nezastaví.

Lidé leží na ulicích v kalužích krve, ti šťastnější se schovávají za improvizovanými barikádami, nebo rychle odnášejí zraněné do bezpečí. To je výsledek policejního zákroku při nedělní demonstraci, kdy nejméně osmnáct lidí zemřelo a dalších 30 bylo zraněno. O těchto číslech zatím informuje OSN, nicméně podle aktivistických skupin je mrtvých a raněných více. V zemi se masivní protesty odehrávají už téměř měsíc. 1.února zde armáda provedla vojenský puč a zadržela několik demokraticky zvolených politiků, včetně premiérky, laureátky Nobelovy ceny Su Ťij. V zemi je vyhlášen výjimečný stav na dobu jednoho roku.

Myanmar je jako bitevní pole,“ napsal na Twitteru arcibiskup Rangúnu a první barmský katolický kardinál Charles Bo. „Silně odsuzujeme eskalující násilí vůči demonstrantům v Myanmaru a vyzýváme armádu, aby okamžitě přestala používat sílu vůči mírumilovným protestům,“ vyjádřila se OSN.

https://twitter.com/CardinalMaungBo/status/1365912347055824896

Doposud ozbrojené složky zakročovala při protestech spíše sporadicky. První lidskou oběť si zákroky vyžádaly už 19. února, kdy zemřela mladá žena střelená při demonstraci do hlavy. Nyní se ale podle zpravodajů CNN z místa jednalo zřejmě o koordinovaný útok po celé zemi, kdy pořádkové služby použily v jednu chvíli ostrou střelbu, slzný plyn a zábleskové (nesmrtící) granáty.

Policie střílela do lidí nejen v největším velkoměstě Rangúnu, ale i v menších městech, jako je Dawei, Mandalay, Bago, Myeik a Pokokku. Jednou z prvních obětí policejního násilí byl počítačový technik Nyi Nyi Aung Htet Naing v Rangúnu. K místu, kde byl zastřelen, lidé nosí květiny. Den předtím, než sám zemřel, napsal na Facebook: „Kolik mrtvých bude OSN potřebovat, než konečně začne jednat?“ Na internetu existuje video, na kterém je vidět, jak zasaženého technika v přilbě odnášejí z místa.

Zhruba tisíc lidí bylo na demonstracích zatčeno, včetně přibližně 85 zdravotnických pracovníků a sedmi novinářů. Podle zpráv z místa jedna protestující, učitelka, zemřela na infarkt poté, co policie začala házet do demonstrantů zábleskové granáty.

https://www.youtube.com/watch?v=crvdOnMJozk

Policejní brutalitu vůči demonstrantům v Myanmaru odsoudil americký ministr zahraničí Anthony Blinken. „Odsuzujeme ohavné násilí, které ozbrojené složky páchají na barmském lidu a budeme žádat, aby se ti, co jsou za něj zodpovědní, z něj zpovídali. Pevně stojíme za odvážným barmským lidem a vyzýváme všechny země, aby mluvily jedním hlasem a vyjádřili podporu jeho vůli,“ tweetoval.

Zvláštní zpravodaj pro lidská práva OSN v Myanmaru Tom Andrews napsal, že odsuzující výroky jsou vítány, ale už nestačí. „Musíme jednat. Vojenská junta pokračuje v brutálním potlačování mírumilovných demonstrací a celý svět na to musí nějak zareagovat,“ uvedl.

Doporučujeme

Premiér Netanjahu bude kandidovat v letošních volbách, uvedla jeho strana Likud

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude opět kandidovat v letošních parlamentních volbách. Podle agentur to dnes oznámila jeho strana Likud. Datum voleb nebylo dosud stanoveno, musejí se ale konat nejpozději v říjnu. Server The Times of Israel upozornil, že oznámení přichází poté, co americký prezident Donald Trump v úterý vyjádřil pochybnosti, zda bude Netanjahu usilovat o znovuzvolení.

Příliš mnoho dusíku může oslabit lesní ekosystémy

Lesní půda patří k největším zdrojům přirozených toků uhlíku mezi pevninou a atmosférou. Pod povrchem nepřetržitě pracují kořeny i mikroorganismy, které rozkládají organickou hmotu a přitom uvolňují oxid uhličitý. Tento proces, označovaný jako půdní respirace, se však v mnoha částech světa začíná měnit.

Vstup SpaceX na burzu může dál tlačit na kryptoměny

Plánovaný vstup SpaceX na burzu může mít dopad i na kryptoměnový trh. Analytici upozorňují, že obří nabídka akcií by mohla odčerpat část peněz z rizikovějších aktiv, včetně bitcoinu a dalších kryptoměn. Trh už teď sleduje, zda se investoři nezačnou přesouvat právě k akciím Muskovy vesmírné firmy.

V Belfastu po brutálním útoku nožem vypuklo protiimigrační násilí

Severní Irsko v úterý večer zachvátily násilné protesty proti migrantům. Maskovaní demonstranti v Belfastu zapalovali domy a vozidla v reakci na brutální útok nožem. Policie v souvislosti s napadením obvinila třicetiletého Súdánce z pokusu o vraždu.

KOMENTÁŘ: Je to oficiální, OpenAI míří na burzu. Konkurent má ale zatím větší hodnotu

OpenAI oficiálně požádala o vstup na burzu. Jedna z nejsledovanějších společností světa tak zřejmě už brzy nabídne veřejnosti své akcie. Snadné to ale mít nebude. Jednak musí obhájit svou tržní kapitalizaci a jednak se bude potýkat s konkurentem, který stihne debut na burze dřív.

Ruské síly útočily na Charkov, po ukrajinském útoku hoří rafinérie v Samaře

Ruské síly v noci na dnešek podnikly 26 útoků na ukrajinské město Charkov, které si podle místních úřadů vyžádaly pět zraněných. Také Ukrajina pokračovala v úderech na ruské cíle, po jednom z nich vypukl požár v Kujbyševské ropné rafinérii ve městě Samara, informoval server Ukrainska Pravda s odvoláním na informace a nahrávky očitých svědků zveřejněné na ruské síti Telegram.

Pákistánské údery v Afghánistánu mají nejméně 13 mrtvých, uvedl Tálibán

Pákistánské vzdušné údery ve třech afghánských provinciích si vyžádaly nejméně 13 mrtvých a 14 zraněných. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí vládního hnutí Tálibán Zabíhulláh Mudžáhid.

Hrozí další růst cen. Zásoby ropy klesají na minima za desítky let

Zásoby ropy v nejvyspělejších ekonomikách se blíží k nejnižším úrovním od začátku vedení záznamů v roce 2003, napsal server The Korea Times s odkazem na americký Úřad pro energetické informace (EIA). Zásoby nahrazují výpadek dodávek ropy z Blízkého východu.

USA uvedly, že dokončily odvetné údery na Írán, ten ohlásil protiútoky

Spojené státy dokončily odvetné údery na Írán za sestřelení amerického vrtulníku Apache nad Hormuzským průlivem. Dnes nad ránem SELČ to na síti X oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská média mezitím s odvoláním na vojenské velení a revoluční gardy podle agentury Reuters uvedla, že íránské síly v reakci na nové americké údery podnikly útoky na základny USA v regionu Perského zálivu, mimo jiné na velitelství americké páté flotily v Bahrajnu. Podle informací serveru Axios vypustil Írán nejméně čtyři balistické střely a několik dronů na základny USA v Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánsku.

Ariana Grande je po třech letech single

Ariana Grande je po třech letech opět nezadaná. Se svým partnerem Ethanem Slaterem se rozešla už před několika měsíci. Oba se podle lidí z jejich okolí rozešli v dobrém a nadále spolu vycházejí.

Írán sestřelil americký vrtulník. USA odpověděly silou

Válka na blízkém východě eskaluje. Írán v pondělí sestřelil americký vrtulník hlídkující v Hormuzském průlivu. Oba piloty se podařilo zachránit. Spojené státy reagovaly údery na vojenské cíle spojené s Teheránem. Islámské revoluční gardy (IRGC) na to odpověděly útoky na americké vojenské základny v Perském zálivu.

Čína dál těží z poptávky po čipech a datových centrech

Čína v květnu výrazně zvýšila vývoz a znovu ukázala, jak silně ji teď podporuje světová poptávka po technologiích pro umělou inteligenci. Export meziročně vzrostl o 19,4 procenta v dolarovém vyjádření. Výsledek překonal dubnové tempo i očekávání ekonomů.

Brutální útok nožem v Belfastu. Muž chtěl své oběti uříznout hlavu

V severním Belfastu byl zadržen muž podezřelý z pokusu o vraždu. Podle policie se dopustil „brutálního“ útoku nožem, při němž chtěl oběti uříznout hlavu. Útočníka zadrželi lidé na místě.

EK navrhla 21. balík sankcí proti Rusku, zaměřuje se na banky i energetiku

Evropská komise navrhla nový, 21. balík sankcí proti Rusku, který se zaměřuje na energetiku, obchod - včetně zákazu dovozu ruských a běloruských ryb, ruské banky i takzvanou stínovou flotilu. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Útok horkým olejem v McDonald’s poslal zaměstnance na JIP

Dvacetiletý Jacob Smith, vedoucí směny v kalifornské pobočce McDonald’s, zůstává v nemocnici po útoku, při kterém na něj měl jeho kolega chrstnout horký olej. Utrpěl popáleniny druhého stupně na obličeji, krku, pravé ruce a zádech. Lékaři ho ošetřují na popáleninové jednotce intenzivní péče.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama