Šest dní po ničivých záplavách v Libyi, při nichž zemřelo přes 11.000 lidí a desítky tisíc přišly o střechu nad hlavou, rostou v zemi obavy z možného šíření infekčních nemocí. Záchranáři se zároveň při pátrání po možných přeživších potýkají se zničenými silnicemi a další narušenou infrastrukturou, která komplikuje také rozvoz nejnutnější pomoci, píší světová média. Podle listu The Guardian hrozí v zemi nová humanitární krize.
Lidé po záplavách, které zničily východolibyjské město Darná, stále nacházejí desítky mrtvých těl. Světová zdravotnická organizace varovala místní obyvatele, aby mrtvé nepohřbívali do masových hrobů, neboť to kromě psychických traumat pro jejich blízké může způsobit také šíření nemocí. Místní úřady vyzvaly obyvatele, aby v Darná nepoužívali vodu ze studen.
‘Second humanitarian crisis’ feared in wake of Libya floods as hopes of finding survivors fade https://t.co/ZeerrR2ggw
— Guardian news (@guardiannews) September 16, 2023
„Při takovéto události se doopravdy můžeme obávat nemocí souvisejících s vodou,“ řekla britskému listu v Darná místní koordinátorka organizace Lékaři bez hranic Manoelle Cartonová. Dosavadní snahu o humanitární pomoc popsala jako chaotickou.
Podle dalších organizací hrozí desítkám tisíc lidí nedostatek základních potravin a léků.
Bouře Daniel doprovázená přívalovými dešti způsobila minulou neděli protržení dvou přehrad nad městem Darná, které vzápětí bleskově zaplavila přívalová vlna. Podle starosty tohoto přístavního města, jehož počet obyvatel se odhaduje zhruba na 100.000, může být konečný počet obětí vzhledem k počtu zničených budov až 20.000.
Do města, které značná část obyvatel v posledních dnech opustila, úřady uzavřely přístup veřejnosti, aby usnadnily záchranné práce. Humanitární organizace stále doufají, že je naděje na nalezení dalších přeživších. Soustředí se ale také na dodávky potravin lidem v méně zničené východní oblasti města, kterou záplavy odřízly od jeho dalších částí.