menu

11.3 C
Czech
Středa 12. června 2024

Fico řekl, že necítí nenávist vůči útočníkovi, označil jej za aktivistu opozice

Slovenský premiér Robert Fico v prvním veřejném vyjádření od atentátu na něj z poloviny května řekl, že vůči útočníkovi necítí nenávist. Střelce ale zároveň označil za aktivistu slovenské opozice a uvedl, že nemá důvod věřit, že se jednalo o útok "osamělého pomatence". Řekl, že do práce by se mohl vrátit na přelomu června a července.

ISW analyzuje Putinovu takzvanou „teorii vítězství“ ve válce proti Ukrajině

Podle analytiků Institutu pro studium války (ISW) ruský vůdce Vladimir Putin na Ukrajině uplatňuje strategii, která se zaměřuje na dlouhodobou opotřebovací válku. Tento přístup zahrnuje pozvolný postup ruských sil, zabránění významným protiútokům ze strany Ukrajiny a nakonec vítězství prostřednictvím trvalého tlaku a velkých ztrát.

V létě startuje sdílení elektřiny. Jak využít potenciál komunitní energetiky v Česku?

Sledujte nás na sítích

Praha 27. května 2024 (PROTEXT) – Od 1. července 2024 je podle novely energetického zákona č. 458/2000 Sb. (tzv. LEX OZE II) povoleno komunitní sdílení elektřiny napříč celou elektrizační soustavou ČR. Této příležitosti může využít člen energetického společenství nebo tzv. aktivní zákazník. Jednotlivcům, SVJ, bytovým družstvům či obcím se tak otevře cesta ke zvýšení energetické soběstačnosti i finančním úsporám. Obzvlášť proto, že potenciál fotovoltaiky v ČR je obrovský. Již v roce 2030 může být potenciální výkon FVE v ČR na úrovni dvojnásobku JE Dukovany!

Reklama

Možnosti využití fotovoltaických systémů shrnuje studie potenciálu komunitní energetiky v obcích a bytových domech na území ČR, kterou vypracovala společnost EGÚ Brno. Ta pracuje se třemi verzemi rozvoje FV energetiky s výhledy do let 2030 a 2040. Referenční varianta (která představuje z hlediska rozvoje FVE střední cestu) předpokládá, že v roce 2030 bude v ČR celková využitelná plocha vhodná pro instalaci střešních FV panelů poměrně velká. Konkrétně 6,32 km2 v případě bytových domů a 6,68 km2 u obecních budov. To by mělo představovat výkonový potenciál FVE 1871 MW v případě bytových domů a 2195 MW u obcí. Pro srovnání – aktuální instalovaný výkon všech čtyř reaktorových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany je 2040 MW.

„My vidíme v komunitním sdílení nejenom cestu k levnější elektřině pro jednotlivce, ale i k rozvoji obcí nebo lokální ekonomiky jako takové. Pokud obec bude schopna nabídnout svým obyvatelům levnější energie, může to představovat jednu z možností, jak přilákat nové občany nebo ty stávající udržet. Zlevnit se může i provoz objektů jednoho zřizovatele v rámci oblasti, třeba podnikatele, který má několik provozoven, nebo několika různých zařízení jedné obce. Aktuální data ukazují, že je stále k dispozici značná plocha, která je vhodná pro instalaci fotovoltaických panelů. Úspory na energiích přitom mohou představovat nemalé odlehčení rozpočtům měst a obcí stejně jako snížení nákladů na provoz podnikatelům,“ říká Pavel Matějovič, provozní ředitel české společnosti Schlieger.

Aktivní zákazník vs. Energetické společenství

Sdílení elektrické energie mezi různými subjekty bude možné dvěma způsoby – ve skupině aktivních zákazníků nebo v rámci energetického společenství.

Reklama

Tzv. skupina aktivních zákazníků nevyžaduje založení společenství. Je to forma zajímavá především pro lidi, kteří jsou propojeni rodinnými nebo přátelskými vazbami (například vlastní nemovitosti, rodina, firma nebo přátelé). K založení této skupiny stačí přihlásit jednotlivá místa (nejvýše 11 ve skupině) vyplněním formuláře u Elektroenergetického datového centra (EDC). Typickým příkladem je přenos energie z chaty do bytu.

Energetické společenství je proti tomu skupina čítající až 1000 členů (domácnosti, SVJ, firmy, úřady, školy apod.) Společenství by měla zahrnovat pouze členy sídlící maximálně ve třech sousedních obcích s rozšířenou působností nebo v Praze (jde o omezení do 1. 7. 2026). Zároveň musí mít tato společenství právní formu v podobě spolku nebo družstva, které není zřízeno za účelem zisku. Členové mezi sebou sdílí energie, které vyrobí ve společných výrobnách. Podobně je tomu u energetických společenství pro obnovitelné zdroje. V případě založení společenství je vhodné se obrátit na právní nebo specializované firmy, které poradí, jaká varianta je pro vás vhodná. I zde je každopádně dobré sledovat možnosti dotací – například v minulém roce byla realizována výzva Státního fondu životního prostředí na Zakládání energetických společenství.

Především v případě bytových družstev nebo SVJ, které se do systému mohou připojit jako tzv. JOM (jednotné odběrné místo) nebo VOM (vůdčí odběrné místo) + POM (přidružená odběrná místa), jde o dvě odlišná řešení, která pomáhají významně ušetřit náklady domácnostem. I když obecně platí, že systémy do 50 kWp pro instalaci nepotřebují stavební povolení nebo statický posudek, tak v případě, kdy má dům více vchodů (čísel popisných), je možné na každý vchod nainstalovat systém do 50 kWp. Ve výsledku tedy může mít dům o 5 vchodech fotovoltaický systém o velikosti až 250 kWp. Bez toho, aby musel řešit administrativu na úřadech.

V případě, že je zvolen distribuční model JOM, který je skvělý vzhledem k využitelnosti celkové vyrobené energie, se navíc nemusí zřizovat alokační klíč pro jednotlivé byty, na rozdíl od VOM + POM, a domácnosti ušetří nejen za elektrickou energii, ale i za distribuční poplatek jako jsou hodiny.

Jak už název napovídá, jedná se o sjednocení odběrných míst do jednoho. JOM v praxi znamená, že se nahradí aktuální hodiny podružnými a následné roční rozúčtování je stejné jako u vody nebo tepla. JOM sice není plnohodnotné komunitní sdílení, domácnostem však umožní vyrobenou energii akumulovat do baterie a následně spotřebovat v libovolném čase.

Změna je povinnost

Pokud se rozhodnete pro sdílení elektrické energie, musí mít zapojená místa nainstalované průběhové měření, které dokáže měřit spotřebu elektřiny v 15minutových intervalech. Sdílená elektřina tak musí být zkonzumována ve stejné čtvrthodině, ve které je vyrobena. Provozovatelé distribučních soustav (PDS) mají povinnost bezplatně nainstalovat průběhové elektroměry všem členům energetických společenství bez výrobny a členům s výrobnou do 50 kW během 3 měsíců od podání žádosti. Sdílená elektřina má přednost před elektřinou od distributora. Aktivní zákazníci tak zaplatí jen distribuční a ostatní poplatky (regulovaná složka ceny). Nebudou platit částku za silovou elektřinu (neregulovaná složka ceny). Výjimkou mohou být například bytové domy, kde sdílená elektřina neopustí odběrné místo. Tito zákazníci nebudou platit ani distribuční poplatky.

Údaje z měření bude zpracovávat EDC – Elektroenergetické datové centrum, které bude vyhodnocovat sdílení elektřiny v rámci komunitního sdílení i mezi aktivními zákazníky. K základním službám EDC bude v této startovní fázi patřit mimo jiné registrace účastníků trhu v systému EDC, získávání dat o sdílení elektřiny a přijímání dat naměřených z průběhového měření od provozovatelů distribučních soustav. O průběhový elektroměr můžete zažádat již od 1. 7. 2024, začátek plného fungování EDC je pak stanoven na 1. srpna 2024. A právě první srpnový den lze tak považovat za reálný termín pro funkční sdílení energií v České republice.

 

O společnosti SCHLIEGER

Česká společnost SCHLIEGER působí v ČR i zahraničí již 14 let. Specializuje se výhradně na obnovitelné zdroje energie – fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla a solární ohřev vody. Na kontě má přes 16.000 dokončených instalací, fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla sama vyvíjí, zatímco výroba probíhá v zahraničí. Všechny produkty jsou A.I. Ready, připravené na komunikaci s umělou inteligencí. Pracovníci společnosti mají dlouholeté zkušenosti s poradenstvím, navrhováním i samotnou realizací těchto systémů. Ty šetří peníze již tisícům zákazníků po celé ČR i v dalších státech Evropy. Více informací naleznete na www.SCHLIEGER.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Arménie vystoupí z vojenského paktu vedeného Ruskem, ohlásil Pašinjan

Arménie vystoupí z postsovětského vojenského paktu vedeného Ruskem, Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Termín ještě neurčila, řekl dnes arménský premiér Nikol Pašinjan při interpelacích v parlamentu. Šéf arménské vlády podle ruských médií rovněž ohlásil, že Jerevan je připraven do měsíce podepsat mírovou smlouvu s Baku. Na dnešní demonstraci za odstoupení Pašinjana v Jerevanu byly zraněny desítky lidí.

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Arménie vystoupí z vojenského paktu vedeného Ruskem, ohlásil Pašinjan

Arménie vystoupí z postsovětského vojenského paktu vedeného Ruskem, Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Termín ještě neurčila, řekl dnes arménský premiér Nikol Pašinjan při interpelacích v parlamentu. Šéf arménské vlády podle ruských médií rovněž ohlásil, že Jerevan je připraven do měsíce podepsat mírovou smlouvu s Baku. Na dnešní demonstraci za odstoupení Pašinjana v Jerevanu byly zraněny desítky lidí.

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.
Reklama
Reklama