ZprávyV Kambodži zemřela jedenáctiletá dívka na ptačí chřipku

V Kambodži zemřela jedenáctiletá dívka na ptačí chřipku

V Kambodži zemřela na ptačí chřipku jedenáctiletá dívka. Je to první případ nákazy člověka virem H5N1 v zemi od roku 2014, uvedli zdravotníci. Informuje o tom AP News, Deutsche Welle a další serery.

Dívka z venkovské jihovýchodní provincie Prey Veng onemocněla 16. února a ležela v nemocnici v hlavním městě Phnompenhu. Dostala horečku až 39 stupňů Celsia, kašel a bolesti v krku a krátce poté zemřela, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Její test na ptačí chřipku byl pozitivní.

Zdravotníci odebrali vzorky z mrtvého divokého ptáka v chráněné oblasti poblíž dívčina domu, uvedlo ministerstvo v dalším čtvrtečním prohlášení. Podle AP News vedlo, že týmy v oblasti budou také varovat obyvatele před dotýkáním se mrtvých a nemocných ptáků.

Ptačí chřipka se obvykle šíří mezi drůbeží a nebyla považována za hrozbu pro lidi až do roku 1997, kdy propukla mezi návštěvníky trhů s živou drůbeží v Hongkongu. Většina případů onemocnění lidí po celém světě se týkala přímého kontaktu s nakaženou drůbeží. V poslední době se ale objevily obavy z nákazy u různých savců a z možnosti, že by se virus mohl vyvinout tak, aby se snadněji šířil mezi lidmi.

Kambodžský ministr zdravotnictví Mam Bunheng varoval, že ptačí chřipka představuje obzvláště vysoké riziko pro děti. Ty mohou krmit nebo sbírat vejce od domácí drůbeže, hrát si s ptáky nebo čistit jejich klece.

WHO má obavy

Příznaky nákazy virem H5N1 jsou podobné jako u jiných chřipek, včetně kašle, bolestí a horečky. Ve vážných případech se u pacientů může vyvinout život ohrožující zápal plic.

Podle Světové zdravotnické organizace bylo v Kambodži v letech 2003 až 2014 zaznamenáno 56 případů nákazy virem H5N1 u lidí a 37 z nich skončilo smrtí. Celosvětově bylo WHO nahlášeno přibližně 870 případů nákazy lidí a 457 úmrtí v 21 zemích. Tempo se však zpomalilo a za posledních sedm let bylo zaznamenáno asi 170 případů nákazy a 50 úmrtí.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na začátku tohoto měsíce vyjádřil obavy z nákazy ptačí chřipkou u savců včetně norků, vyder, lišek a lachtanů.

H5N1 se již 25 let široce šíří mezi volně žijícími ptáky a drůbeží, ale nedávné rozšíření na savce je třeba pečlivě sledovat,“ varoval. Podle Deutsche Welle šéf WHO řekl, že riziko přenosu na člověka je doposud nízké. „Nemůžeme ale předpokládat, že tento status quo se v budoucnu nezmění,“ řekl.

V lednu se prvním hlášeným případem nákazy člověka v Latinské Americe a Karibiku stala devítiletá dívka v Ekvádoru. Byla léčena antivirovými léky.

Doporučujeme

Hasiči druhým dnem zasahují proti agresivnímu požáru u Korintského zálivu

Hasiči druhým dnem zasahují proti rychle se šířícímu požáru u Korintského zálivu v letovisku Porto Germeno. Píší to dnes řecká média. Z oblasti bylo v noci několik lidí evakuováno za použití lodě. Situaci na místě komplikuje silný vítr, který pomáhá šíření ohně a ztěžuje zásahy ze vzduchu. Lesním požárům Řecko čelí i na dalších místech, například na Krétě.

Španělsko začalo s umisťováním bariéry proti migrantům na moři u Ceuty

U španělského města Ceuta, které je na severu Afriky, dnes ráno začala instalace bariéry proti migrantům na moři. Podle médií o tom informovalo ministerstvo vnitra. Právě přes moře se dostalo do Ceuty mnoho lidí při čtvrtečním živelném přechodu hranice. Situace ve městě je dnes ráno klidná.

Na Kubě se kvůli sankcím USA zavřely tři čtvrtiny hotelů

Téměř tři čtvrtiny hotelů na Kubě se už musely uzavřít kvůli americkým sankcím a ropnému embargu, které letos výrazně zhoršilo ekonomickou krizi, s níž se tento desetimilionový karibský ostrov potýká už řadu let. O uzavření hotelů informovala podle agentury AFP tento týden kubánská vláda.

Kontrolované vypalování pomáhá chránit obří sekvoje před požáry

Obří sekvoje přežívají v kalifornských horách tisíce let a po většinu své historie jim pravidelný oheň prospíval. Nový výzkum ukazuje, že pečlivě řízené vypalování lesa výrazně zvyšuje jejich šanci přežít i dnešní mimořádně ničivé požáry. V oblastech, kde se kontrolované požáry uskutečnily během posledních deseti let, měly stromy téměř čtyřikrát vyšší pravděpodobnost přežití.

Britská služba informuje o útocích na dvě lodě u Hormuzského průlivu

Britská námořní služba (UKMTO) dnes ráno informovala o útocích na dvě lodě u ománských břehů v oblasti Hormuzského průlivu. Jedna loď byla podle informací UKMTO zasažena projektilem, což poškodilo její strojovnu. Loď tak nemá kontrolu nad směrem své plavby. Další loď zaznamenala ve své blízkosti velký výbuch, nebyla ale zasažena. Oba incidenty prošetřují úřady.

Ruský útok na Kyjev zabil nejméně devět lidí a 28 dalších zranil

Ruský útok balistickými střelami na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně devět lidí. Počet zraněných se zvýšil na 28 z původně hlášených 23, oznámily podle agentury AFP ukrajinské záchranné složky. V ukrajinské metropoli byly slyšet silné exploze. Rusko v posledních týdnech zesílilo útoky balistickými raketami, proti nimž jsou účinné pouze některé systémy protivzdušné obrany, včetně amerických systémů Patriot, kterých se Ukrajině podle Kyjeva nedostává.

Nový Spider-Man překonal rekord Avengers ještě před prvním víkendem

Nový film s Tomem Hollandem se zapsal do historie ještě před skončením prvního víkendu v kinech. V severoamerických předpremiérách utržil 72 milionů dolarů a překonal dosavadní rekord snímku Avengers: Endgame.

Inflace v eurozóně znovu zrychlila. Energie zdražily o deset procent

Inflace v eurozóně se v červenci zvýšila na 2,9 procenta a už pátý měsíc překračuje dvouprocentní cíl Evropské centrální banky. Za zrychlením stojí především energie, jejichž ceny meziročně vzrostly o deset procent. Nová čísla mohou posílit tlak na další zvýšení úrokových sazeb.

Bio vejce mohou mít vyšší klimatickou stopu než vejce z klecových chovů

Ekologická vejce z volného chovu mohou mít podle nové studie až dvojnásobný dopad na klima než vejce od slepic chovaných v klecích. Výzkumníci však zároveň upozorňují, že výsledky nezachycují všechny dopady na životní prostředí ani novější vývoj v produkci vajec.

Denia začíná u reprezentace a chystá výrazné změny

Nový trenér české fotbalové reprezentace Santi Denia se oficiálně ujal funkce a hned při svém představení naznačil, jakým směrem chce národní tým vést. Španělský kouč plánuje obnovu kádru, chce poznat české prostředí a co nejrychleji se pustit do práce. Součástí jeho plánů je také snaha přesvědčit Patrika Schicka k návratu do reprezentace.

V Alžírsku se zřítil do rokle autobus, nejméně 25 lidí zahynulo a 44 je zraněno

Nejméně 25 lidí zahynulo, když se dnes v Alžírsku zřítil do rokle autobus. Dalších 44 osob je zraněných, oznámily místní úřady, které dříve informovaly o 20 mrtvých a 38 zraněných. I po zveřejnění nového počtu mrtvých úřady varují, že nemusí jít o konečnou bilanci. Nehoda se stala ráno v oblasti Búmirdís asi 50 kilometrů od hlavního města Alžíru, uvedla agentura AFP.

Babiš má situaci v Ceutě za skandál španělské vlády, žádá uzavření Schengenu

Schengenský prostor je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Španělsko třeba okamžitě uzavřít. Situaci po proniknutí desítek tisíc migrantů do španělského města Ceuty na severu Afriky považuje za skandál způsobený španělskou vládou. Řekl to ve vyjádření pro novináře, které ČTK poskytl mluvčí vlády Martin Vodička. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) dnes na tiskové konferenci k budoucnosti zahraničních center řekl, že má situaci za velmi složitou pro celý schengenský prostor. Ten umožňuje volný pohyb osob mezi evropskými státy bez provádění stálých hraničních kontrol na vnitřních hranicích.

Na řadě měřicích stanic v Německu padly ve čtvrtek teplotní rekordy

Na řadě německých měřicích stanic padly ve čtvrtek teplotní rekordy. Meteorologové na mnoha místech na jihu a ve střední části země naměřili přes 40 stupňů Celsia. Celoněmecký teplotní rekord zaznamenaný na konci června ale pokořen nebyl, informovala agentura DPA. Dnes se v celém Německu ochladí.

Ceny ropy klesají. Obavy z omezení dodávek ropy v Hormuzském průlivu zatím polevily

Ceny ropy v pátek pokračovaly v poklesu poté, co se začala obnovovat lodní doprava v Hormuzském průlivu. Trhy tak částečně zmírnily obavy z výpadků dodávek, které v předchozích dnech podpořily prudký růst cen po obnovení bojů mezi Spojenými státy a Íránem.

Počet migrantů z Maroka, kteří se dostali do španělské Ceuty, vzrostl podle úřadů na 49.000

Od čtvrtka přišlo do španělského města Ceuta na severu afrického kontinentu ze sousedního Maroka v nekontrolovaném proudu lidí na 49.000 migrantů. S odkazem na odhad španělského ministerstva vnitra to dnes uvedla agentura Reuters. Při snaze přeplavat námořní hranici se 19 migrantů utopilo. Chaotické snahy o překonání hranice mezi Marokem a španělskou exklávou pokračují i dnes, ačkoliv Maroko posílilo ostrahu části hranice. Někteří lidé však začali odcházet. Do Ceuty dnes míří premiér Pedro Sánchez.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama