6.9 C
Czech
Pátek 5. prosince 2025
ZprávyV Japonsku se i kvůli přísným zákonům téměř vůbec nestřílí. Atentát na...

V Japonsku se i kvůli přísným zákonům téměř vůbec nestřílí. Atentát na expremiéra proto šokuje

Vražda bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho šokovala Japonsko, které má i vzhledem k přísným zákonům o držení zbraní jednu z nejnižších měr kriminality na světě. Píše o tom CNN, Washington Post a další média.

Abe byl zastřelen v pátek ve městě Nara při předvolebním projevu. V kritickém stavu jej převezli do nemocnice, kde posléze skonal. Násilí páchané střelnými zbraněmi je přitom v Japonsku velmi vzácné.

V roce 2018 bylo v Japonsku, zemi se 125 miliony obyvatel, zaznamenáno pouze devět úmrtí způsobených střelnými zbraněmi. V USA bylo v témže roce 39 740 obětí střelby. Vyplývá to z údajů shromážděných Školou veřejného zdraví při Univerzitě v Sydney.

Nancy Snow, japonská ředitelka Mezinárodní bezpečnostní průmyslové rady, uvedla, že střelba Japonsko navždy změní.

Nejenže je to vzácné, ale je to opravdu kulturně nepochopitelné,“ řekla CNN. „Japonci si nedokážou představit, že by měli kulturu držení zbraní, jakou máme ve Spojených státech. Je to moment, o kterém se nedá mluvit. Opravdu se mi nedostává slov.“

Podle japonské veřejnoprávní televize NHK, která se odvolává na policii, je podezřelým z páteční střelby místní čtyřicátník, který použil ručně vyrobenou zbraň.

Získat zbraň je velmi složité

Podle japonských zákonů o střelných zbraních jsou jediné zbraně povolené k prodeji brokovnice a vzduchovky – ruční zbraně jsou zakázané. Jejich získání je však dlouhý a komplikovaný proces, který vyžaduje úsilí – a spoustu trpělivosti.

Aby potenciální zájemce získal zbrojní průkaz, musí se zúčastnit celodenního kurzu, složit písemný test a test na střelnici s přesností alespoň 95 %. Musí se také podrobit vyšetření duševního zdraví a testům na drogy a také přísné prověrce. Úřady prověří jejich trestní rejstřík, osobní dluhy, riziko zapojení do organizovaného zločinu a vztahy s rodinou a přáteli.

Po získání zbraně musí majitel zbraň zaregistrovat na policii a poskytnout údaje o tom, kde je jeho zbraň a střelivo uloženo, a to v oddělených uzamčených prostorách. Jednou ročně musí policie zbraň zkontrolovat. Každé tři roky musí majitelé zbraní znovu absolvovat kurz a složit zkoušku, aby si mohli prodloužit platnost zbrojního průkazu.

Díky těmto omezením je počet soukromých držitelů zbraní v Japonsku velmi nízký.

Odhaduje se, že v roce 2017 bylo v Japonsku v zemi se 125 miliony obyvatel pouze 377 000 zbraní v držení civilistů. To bylo 0,25 zbraně na 100 obyvatel, zatímco v USA připadá na 100 obyvatel asi 120 zbraní, uvádí průzkum Small Arms Survey, projekt Graduate Institute of International and Development Studies v Ženevě.

Poslední atentát: před patnácti lety

Poslední známá veřejná střelba na politika v Japonsku se odehrála v roce 2007, kdy byl starosta Nagasaki Iccho Ito nejméně dvakrát střelen zblízka do zad údajným gangsterem. Zemřel po zástavě srdce.

Od té doby Japonsko dále zpřísnilo kontrolu zbraní a zavedlo přísnější tresty za trestné činy se zbraní spáchané členy organizovaných zločineckých gangů.

Podle revize může držení zbraně v rámci syndikátu organizovaného zločinu vést až k 15 letům vězení. Držení více než jedné zbraně je rovněž trestným činem, za který hrozí až 15 let vězení. Střílení ze zbraně na veřejném prostranství může vést k doživotnímu trestu.

Reklama

Doporučujeme

Indická centrální banka snížila sazby. Ekonomice se daří, budoucnost je ale nejistá

Rezervní banka Indie (RBI) v pátek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 5,25 procenta, což odpovídá odhadům analytiků oslovených agenturou Reuters. Inflace klesla a tlak na ceny se snížil ve všech sektorech, uvedl guvernér Sanjay Malhotra.

Drsný pád Ažnoha zastavil závod v Beaver Creeku

Sjezd v americkém Beaver Creek skončil dramatem. Slovinec Rok Ažnoh po neovladatelném pádu ztratil helmu a zůstal ležet bez hnutí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice, odkud později přišly povzbudivé zprávy. Experti i trenéři ale popisují okamžiky, při kterých tuhla krev v žilách.

Putin v Indii jedná o obchodu a sankcích

Ruský prezident Vladimir Putin přijel do Indie na jednodenní summit, který má posílit vztahy obou zemí. Moskva chce udržet obchod s jedním ze svých nejdůležitějších partnerů, zatímco Dillí hledá cestu, jak zmírnit tlak amerických sankcí spojených s nákupem ruské ropy. Setkání provází velká pozornost i napětí vyvolané válkou na Ukrajině.

Půjde to po dobrém, nebo po zlém. Putin dal Ukrajině ultimátum ohledně Donbasu

Pokud se ukrajinské jednotky nestáhnou, obsadíme Donbas silou. Ve čtvrtečním rozhovoru to řekl ruský diktátor Vladimir Putin. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však odmítá agresora odměnit územím. Zároveň roste napětí mezi Ukrajinou a USA, přičemž Německo varovalo Kyjev před americkou zradou.

Washington čeká na verdikt. Národní garda zatím zůstává v ulicích

Americký odvolací soud dočasně zastavil rozhodnutí, které mělo nařídit odchod tisíců členů Národní gardy z ulic Washingtonu. Soud chce více času, aby posoudil, zda Trumpova administrativa může vojenské jednotky ve městě dál držet.

Cary-Hiroyuki Tagawa, ikonický Shang Tsung z Mortal Kombat, zemřel ve věku 75 let

Cary-Hiroyuki Tagawa se zapsal do popkultury jako ikonický čaroděj Shang Tsung i jako tvář řady významných filmů a seriálů. Jeho životní cesta se uzavřela ve věku 75 let, ale stopa, kterou zanechal, zůstává výrazná.

Merz bude jednat s belgickým premiérem, zřejmě o zmrazených ruských aktivech

Německý kancléř Friedrich Merz se v pátek setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a belgickým premiérem Bartem De Wever. Oznámil to dnes mluvčí vlády. Podle německých médií bude tématem jednání zřejmě otázka ruských aktiv zmrazených v Evropské unii, které chce komise využít na pomoc Ukrajině. Německo návrh podporuje, Belgie se staví proti.

Král Karel a Camilla přivítali hosty s královskou noblesou. Slavnostní výzdoba podtrhla výjimečný večer

Král Karel a královna Camilla přivítali německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a jeho ženu Elke s noblesou sobě vlastní. Večer v prostorách Windsorského hradu připomínal pohádkovou scénu plnou světel, historie i královských tradic.

Británie oznámila nové sankce proti Rusku kvůli útoku novičokem

Británie dnes oznámila nové sankce proti Rusku v souvislosti s vyšetřovací zprávou o úmrtí ženy, která byla v roce 2018 otrávena nervově paralytickou látkou novičok. Londýn si zároveň předvolal ruského velvyslance ve Spojeném království, což zdůvodnil "pokračujícími nepřátelskými aktivitami" Moskvy, informuje agentura Reuters.

Na dně Baltského moře bují život na zbraních z druhé světové války

Zbytky nacistických bomb a torpéd leží na dně Baltského moře už desítky let. Místo nebezpečné zóny plné jedu se tam ale hojně daří podmořskému životu. Příroda si našla cestu i tam, kde lidé zanechali spoušť.

Polsko ukončí chov zvířat na kožešiny, prezident ale vetoval zákaz držení psů na řetězu

Polský prezident Karol Nawrocki podepsal zákon zakazující chov zvířat pro kožešiny, čímž ukončil jednu z největších kožešinových produkcí na světě. Zároveň ale vetoval samostatný návrh, který měl zakázat držení psů na řetězech a zavést minimální velikosti kotců podle váhy zvířete.

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500, stovky lidí se pohřešují

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500 a stovky dalších lidí se stále pohřešují. Záchranáři se snaží dostat do oblastí, které záplavy a sesuvy půdy odřízly od okolní, napsala agentura AP.

Putin uvedl, že nesouhlasí s některými body amerického plánu pro Ukrajinu

V americkém plánu pro Ukrajinu jsou body, s nimiž Rusko nesouhlasí, řekl ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že tyto záležitosti probral při úterním setkání s americkými vyjednavači. Rusko podle něj převezme Donbas na východě Ukrajiny vojenskými či jinými prostředky, napsala agentura Reuters. Území, která kontroluje Ukrajina, buď ukrajinští vojáci opustí, nebo je Rusko obsadí vojenskou silou, dodal šéf Kremlu. Putin podle ruského listu Kommersant hovořil v indické televizi nejen o ovládnutí Donbasu, tedy Doněcké a Luhanské oblasti, ale také "Novoruska", což je výraz, který ruští politici používají i pro další území na jihovýchodě Ukrajiny, kde Rusko částečně okupuje Chersonskou a Záporožskou oblast.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama