Více
  13 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Fed opět navýšil úrokové sazby. Rozhodl tak navzdory nedávným bankovním krachům

  Americká centrální banka i nadále hodlá s trvající inflací bojovat pomocí navyšování úrokových sazeb. A to i přesto, že jejich vysoká hodnota částečně přispěla k problémům, kvůli kterým v březnu zkrachovaly dvě banky. Šéf Fed ovšem ve svém proslovu naznačil, že by vzrůst sazeb mohl být jedním z posledních.

  Decentralizovaná burza SushiSwap obdržela předvolání od SEC

  Společnost Sushi, tvůrce decentralizované burzy SushiSwap založené na ethereu, v úterý zveřejnila, že obdržela předvolání od Komise pro cenné papíry. To naznačuje, že by mohla být brzy předmětem regulačních opatření.

  Británie patří mezi nejhůře zalesněné státy Evropy, přístup mladých lidí k zeleni je omezený

  Klimatická úzkost u mladých lidí souvisí s nedostatkem zeleně, k níž mají ve Spojeném království špatný přístup. Upozornila na to britská charitativní organizace pro ochranu a obnovu lesů.

  V České republice se každé 10. dítě narodí předčasně. Pomoci může i včasná prevence

  Praha 16. března 2023 (PROTEXT) – Článek je součástí podcastu ŽIVOTOZPRÁVY od Pilulka.cz, ve kterém se věnujeme zdraví a zdravému životnímu stylu. Celý podcast si můžete poslechnout ZDE.

  V Česku se v posledních letech každoročně narodí zhruba 8 až 10 procent dětí před ukončeným 37. týdnem těhotenství. V absolutním čísle jde o cca 8 500 novorozenců (na světě pak o 15 milionů dětí) ročně.

  „Pro maminky i tatínky jde o obrovský prvotní šok, trauma, obavy či pocit bezmoci a viny, často až fatální strach, co bude dál”, říká Lucie Žáčková, výkonná ředitelka neziskové organizace Nedoklubko.

  Sama podobnou situaci zažila v roce 2010, kdy se její prvorozená dcera narodila předčasně už ve 25. týdnu těhotenství (hranice životaschopnosti je 24. týden).

  „Dnes mám 13letou zdravou a krásnou slečnu, na níž to nikdo nepozná,“ líčí s hrdostí Lucie Žáčková. V nemocnici po předčasném porodu s dcerou strávila 77 dnů.

  „Dodnes předávám dál, jak je důležitý kontakt s miminkem hned po narození. A také síla, kterou dětem dodáváte tím, že s nimi v nemocnici jste. Následující péče vyžaduje spoustu úsilí a je třeba nepodléhat zmaru, když se zrovna nedaří. Nejkrásnější pocit je, když to dítě vybojuje a vy s ním,“ shrnuje.

  Je to právě nezisková organizace Nedoklubko, která pomáhá rodinám nedonošených dětí tyto životní výzvy zvládat. Mezi její činnosti patří i výzkum příčin předčasného porodu a osvěta celé této problematiky. Na téma prevence spolupracuje i s panem doc. MUDr. Michalem Kouckým, Ph.D. z kliniky U Apolináře.

  „Některé komplikace lze zachytit během prvotrimestrálního screeningu, kdy se dá predikovat například riziko preeklampsie (poznámka redakce: Preeklampsie vzniká nesprávným vývojem placenty. Kvůli tomu pak v těle matky dochází k rozvoji změn, které se ale zpočátku nijak klinicky neprojevují. Tato nemoc se týká přibližně 5 % těhotenství). Včasné odhalení tohoto onemocnění může pomoci k donošení miminka v termínu. Jedná se však o screening, který není součástí běžných těhotenských vyšetření, ale nastávající maminka si o něj může zažádat.” dodává Lucie Žáčková.

  V loňském roce získalo Nedoklubko cenu veřejnosti Neziskovka roku 2022, což je obrovské ocenění pro dnes již velký a profesně zdatný tým lidí.

  Jedná se především o maminky předčasně narozených dětí, které takto vrací vděk za předchozí pomoc. Zhruba 30 koordinátorek po celém Česku pomáhá nejen rodinám, ale i zdravotníkům a všem perinatologickým centrům v ČR. Těch je celkem 12, většinou v jednotlivých krajích, z toho 3 jsou v Praze. Dále Nedoklubko pomáhá i ve všech 15 intermediárních centrech, kde pečují o miminka narozená od cca 31. týdne těhotenství.

  Pomoci aktivitám této neziskové organizace lze také finančně. Pilulka například nabízí vouchery, které si můžete přihodit do své objednávky na www.pilulka.cz a sama společnost tuto neziskovku také finančně podporuje. Všechny peníze putují na konto organizace. Podpořit ji ale můžete i prostřednictvím aktivit. Například 7. května 2023 můžete být součástí BĚHU A PROCHÁZKY PRO MIMINKA DO DLANĚ ČR 2023 (odkaz pro registraci: www.miminkadodlane.cz).

  O Nedoklubku – nezisková organizace Nedoklubko podporuje rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v České republice. Poskytuje okamžitou a ucelenou informační podporu a zvyšuje povědomí o problematice předčasného porodu v ČR. Předává rady, informace, příběhy a zkušenosti. Probouzí víru a naději. Pomáhá matkám i celým rodinám předčasně narozených dětí zvládat tyto krizové životní situace (více info na webu: nedoklubko.cz).

  O Pilulce – Pilulka je největší online lékárna v České republice a na Slovensku. Společnost založili bratři Kasové se záměrem významně se podílet na digitalizaci a modernizaci evropského lékárenství 21. století.

  Zákazníci na Pilulka.cz najdou vše pro zdravý životní styl. Od léků a doplňků stravy přes produkty pro rodiče a miminka až po elektroniku. Jednou z velkých výhod online lékárny je doručení v ten samý den přes vlastní kurýrní službu Pilulka Expres nebo do výdejních Pilulka Boxů. Díky pestrému sortimentu a mobilní aplikaci Pilulka je nákup jednoduše pohodlný.

  Kontakty pro média:

  Daria Zverevska, Pilulka

  [email protected]

  https://www.pilulka.cz/pro-media

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.