Reklama
6.3 C
Czech
Sobota 7. března 2026
ZprávyV Británii začala hotelová karanténa. Občané si ji platí sami

V Británii začala hotelová karanténa. Občané si ji platí sami

Všichni Britové nebo Irové, kteří se ode dneška vrátí z „nebezpečných zemí“ musí povinně nastoupit desetidenní karanténu v hotelu. Musí také zaplatit 1750 liber (v přepočtu 51 600 korun) ze své vlastní kapsy, píše BBC.

Nové protiepidemické opatření se týká pouze těch cestujících, kteří pobyli deset a více dní v „červených“ zemích. Těch je celkem 33, včetně Portugalska, Brazílie, Spojených arabských emirátů a Jižní Afriky. Česká republika na tomto seznamu zatím není.

Poplatek, který musí cestovatelé z těchto zemí po návratu zaplatit, pokryje ubytování, test na covid-19 a dopravu. Ke zpřísňování opatření vede Brity obava z nových mutací koronaviru. „Vláda musí rozšířit restrikce, týkající se cestování,“ řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.

„Nařízení, které dneškem vejdou v platnost, posílí náš karanténní systém a poskytne další vrstvu ochrany proti novým variantám koronaviru, které jsou už za našimi hranicemi. Tato opatření jsou nutná i k tomu, abychom ochránili náš vakcinační plán,“ řekl Hancock. Vláda se dohodla s celkem šestnácti hotely, které pro nová karanténní opatření poskytnou 4963 pokojů.

Každý Brit, který ví, že se bude vracet z nebezpečné země, se musí do hotelu předem registrovat přes státní webový formulář. Pokud bude mít s sebou druhou osobu, zaplatí navíc 650 liber (přibližně 19 tisíc korun), totéž platí pro dítě nad dvanáct let věku. Za mladší dítě se platí jen 325 liber (přibližně 9600 korun).

Britská vláda v neděli oznámila, že první očkovací dávku dostalo ve Spojeném království už víc než 15 milionů lidí. Premiér Boris Johnson to označil za „významný milník„. V neděli s covidem-19 v Británii zemřelo dalších 298 lidí a nakazilo se dalších 10 972 občanů.

Za lež až deset let vězení

Podobné opatření už funguje i ve Skotsku, kde musí jít do hotelové karantény každý, kdo přiletí letecky, a to z jakékoliv země, ne jen z těch oficiálně „nebezpečných“. Ti, kdo se vrací do Walesu nebo Severního Irska, musí zůstat v britském hotelu, protože ani jedna z těchto zemí nemá se světem přímé letecké spojení.

Za nedodržení těchto opatření chce vláda udílet mastné pokuty, pět až deset tisíc liber (tedy zhruba 150-300 tisíc korun). Kdo by ale zkoušel na letišti lhát s tím, že byl v jiné zemi, než v jedné ze seznamu nebezpečných, může jít až na deset let do vězení. Zároveň dneškem začíná pro všechny navrátilce do Británie nový testovací režim: ať už jsou v karanténě v hotelu nebo doma, musí se testovat druhý a osmý den po příjezdu. Testy přijdou na 210 liber, tedy přibližně 8 tisíc korun.

Reklama

Doporučujeme

Meghan Markle a její značka As Ever končí spolupráci s Netflixem

Lifestylová značka As Ever, kterou založila Meghan Markle, vstupuje do nové fáze. Projekt, jenž vznikl ve spolupráci s Netflixem, bude nyní pokračovat samostatně. Podle zástupců značky jde o logický krok po rychlém růstu během prvního roku.

Stanete se „legitimním cílem“ Íránu, varoval země EU náměstek ministra

Írán varoval evropské státy před přímým zapojením do konfliktu na Blízkém východě. Podle Teheránu by se země Evropské unie, které by se přidaly k americkým a izraelským útokům, staly legitimním cílem odvetných úderů.

Maďarsko zadrželo sedm Ukrajinců, Kyjev doporučuje Maďarsku se vyhnout

Maďarský daňový úřad oznámil zadržení sedmi Ukrajinců, které stíhá kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zadržuje také dvě vozidla pro přepravu peněz. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na zmíněný úřad. Kyjev o něco dříve obvinil Maďarsko ze zadržení sedmi pracovníků ukrajinské státní banky Oščadbank, kteří podle něj převáželi z Rakouska peníze a zlato. Ukrajina požaduje jejich okamžité propuštění, uvedl šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha na síti X. Kyjev zároveň vyzval Ukrajince, aby se vyhnuli cestám do sousedního Maďarska.

USA vyšetřují zásah školy v Íránu. Analýza naznačuje souvislost s americkým útokem

Američtí vojenští vyšetřovatelé se domnívají, že za úder na dívčí školu v jihoíránském městě Mínáb, při němž zahynuly desítky dětí, pravděpodobně nesou odpovědnost Spojené státy. Vyšetřování nicméně zatím stále probíhá. K tragédii došlo během prvního dne amerických a izraelských útoků na Írán.

Izrael zasáhl na předměstí Bejrútu sídlo výkonné rady Hizballáhu

Při noční vlně úderů na Libanon bylo zasaženo sídlo výkonné rady proíránského hnutí Hizballáh na předměstí Bejrútu, uvedla podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelská armáda. Údery dále na předměstí Dahíja zasáhly desítky vícepodlažních budov a skladiště dronů. Noční údery podle libanonské agentury NNA zasáhly také desítky vesnic na jihu a východě Libanonu. Dopoledne Izrael zahájil další vlnu úderů. Výbuchy byly hlášeny z oblasti pobřežního města Sajdá.

Trump má problém. Soud mu nařídil vrátit peníze vybrané z cel

Americký soud pro mezinárodní obchod nařídil Celní a pohraniční stráži vrátit částku přes 130 miliard dolarů (asi 2,99 bilionu korun) dvěma tisícům amerických podniků. Rozhodnutí padlo poté, co Nejvyšší soud zrušil cla americké administrativy uvalená na obchodní partnery na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA).

Írán by měl mít dobrého vůdce, řekl Trump s tím, že USA mají několik kandidátů

Írán by měl mít dobrého vůdce, prohlásil v noci na dnešek americký prezident Donald Trump. USA mají v hledáčku několik lidí, kteří by mohli odvádět dobrou práci, dodal v exkluzivním rozhovoru pro NBC News. Jeho komentář následoval den poté, co Trump zpravodajskému serveru Axios řekl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely.

Írán si americkou základnu, kde zemřelo šest vojáků, zřejmě vytipoval

Íránské zpravodajské služby zřejmě sledovaly pohyb amerických vojáků mezi základnami a tipovaly cíle pro milice přidružené k islámské republice. Podařilo se identifikovat zbývající dva vojáky zabité na základně v kuvajtském přístavním městě Šuajpa.

Moderátorka NBC Savannah Guthrie plánuje návrat do vysílání. Pátrání po její matce pokračuje

Americká televizní moderátorka Savannah Guthrie se po týdnech nejistoty chystá vrátit do vysílání pořadu Today. Zatím však zůstává především po boku rodiny a soustředí se na pátrání po své matce, která zmizela začátkem února.

USA a Izrael dále útočí na íránské cíle, Teherán vyslal rakety na Tel Aviv

Spojené státy a Izrael dnes pokračují sedmým dnem v útocích proti Íránu. Oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů. Izraelské vojsko (IDF) zase uvedlo, že zahájilo další širokou vlnu útoků na infrastrukturu režimu v Teheránu. Írán krátce nato uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izrael znovu zaútočil i na jih Libanonu.

Americký krypto zákon narazil na další překážku

Snaha prosadit v USA klíčový krypto zákon znovu narazila. Jednání se zadrhla na sporu mezi bankami, kryptofirmami a Bílým domem a roste nejistota, zda se návrh podaří schválit ještě letos. Pro kryptosektor by to byla citelná komplikace, protože firmy dál fungují v nejasném regulatorním prostředí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama