Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 18 srpna, 2022

  V Afghánistánu propukly protesty proti Spojeným státům

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Stovky Afghánců v pátek vyšly do ulic s protiamerickými transparenty na protest proti útoku amerického dronu v Kábulu. Při něm byl podle Washingtonu před necelým týdnem zabit vůdce al-Káidy Ajmán Zavahrí. Informovaly o tom agentura Reuters a afghánský server TOLOnews.

  Demonstrace propukly den poté, co vládnoucí hnutí Tálibán uvedlo, že nemá žádné informace o tom, že by Zavahrí vstoupil do ​​hlavního města Kábulu, nebo na jeho území dokonce žil. Zároveň Spojené státy varovalo, aby útok na půdě Afghánistánu už nikdy neopakovaly, napsala agentura Reuters.

  Fotografie sdílené na sociálních sítích zachycovaly demonstranty v nejméně sedmi afghánských provinciích. Protestující nesli cedule s nápisy jako „Pryč s USA“, „Joe Bidene, přestaň lhát“ a „Amerika je lhář“.

  Protestující odsoudili útok amerického dronu v Kábulu, přičemž se podle nich jednalo o narušení suverenity Afghánistánu. „Proč tyran Amerika neukončí svůj útlak a útoky na území Afghánistánu?“ řekl dle TOLOnews jeden z demonstrantů z Kábulu.

  „Amerika v Afghánistánu selhala. Teď se to snaží zakrýt nálety a ukázat zbytku světa, že tu může zasáhnout,“ prohlásil další demonstrant z provincie Badachšán.

  „My, lid Afghánistánu, žádáme USA a mezinárodní společenství, aby uvolnily majetek Afghánistánu a poslaly ho lidem,“ uvedl jiný demonstrant z Kábulu.

  Lidé v ulicích Spojené státy vyzvali, aby se dalších útoků v Afghánistánu zdržely. „Žádáme Ameriku, aby již dále neubližovala afghánskému lidu a neprolévala krev nevinných lidí,“ apeloval na USA demonstrant z Faráhu.

  „Toto shromáždění se koná proti nevěřícím a probíhá ve všech provinciích,“ upozornil protestující z provincie Parván.

  Smrt Zavahrího v Kábulu vyvolala řadu otázek

  Jednasedmdesátiletý vůdce islamistické militantní skupiny Zavahrí byl podle amerických činitelů v neděli zabit raketou vypálenou z bezpilotního letounu, když stál na balkóně ve svém kábulském úkrytu. Dle představitelů Washingtonu šlo o největší operaci namířenou proti teroristické skupině po zastřelení zakladatele teroristické organizace al-Káida Usámy bin Ládina před více než deseti lety.

  Smrt Zavahrího v Kábulu vyvolala otázky, zda mu Tálibán poskytl útočiště, uvedla agentura Reuters. V rámci dohody z roku 2020 o stažení sil pod vedením USA přitom hnutí Spojené státy ujistilo, že se země nastane útočištěm pro jiné militantní skupiny.

  Islámský emirát Afghánistán, název, který Tálibán používá pro zemi a svou vládu, Washingtonu vzkázal, že „pokud se takové incidenty budou opakovat a pokud bude území Afghánistánu narušeno, odpovědnost za jakékoli následky ponesou Spojené státy“.

  Tálibán získal úplnou kontrolu nad Afghánistánem 15. srpna loňského roku poté, co se zahraniční síly stáhly ze země.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS