ZprávyUSA: Počet případů covidu-19 roste rekordním tempem, překročil 11 milionů

USA: Počet případů covidu-19 roste rekordním tempem, překročil 11 milionů

Zdroje:Reuters

Státy Michigan a Washington v neděli zavedly rozsáhlá omezení shromažďování, včetně zastavení provozu restaurací ve vnitřních prostorách, aby zpomalily šíření koronaviru. Celkový počet případů nákazy v USA překročil hranici 11 milionů, jen něco málo přes týden poté, co dosáhl 10 milionů.

Čtyřicet amerických států hlásilo v listopadu rekordní nárůst případů covidu-19. Dvacet jich zaznamenalo rekordní růst počtu úmrtí a zhruba polovina všech států reportovala rekordní počet hospitalizací, uvádí se ve zprávě agentury Reuters.

Poslední 7denní průměr ukazuje, že Spojené státy hlásí více než 144 000 případů denně a 1120 úmrtí za den, což je nejvyšší hodnota ze všech zemích na světě.

Opatření v Michiganu

Guvernérka státu Michigan Gretchen Whitmerová nařídila zavřít střední a vysoké školy. Provoz pozastaví i vnitřní stravovací zařízení po dobu tří týdnů počínaje středou. Situaci komplikuje stále chladnější počasí, které žene lidi do vnitřních prostor, kde se virus šíří snáze.

Guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová (D-MI) hovoří během akce v rekreačním středisku Beech Woods v Southfieldu

Demokratka Whitmerová zakázala veřejné akce v koncertních sálech, kasinech, kinech, na kluzištích a na dalších místech, zatímco domácí setkání budou omezena na 10 lidí z ne více než dvou domácností.

Guvernérka varovala, že bez agresivních opatření může Michigan brzy docházet k 1000 úmrtím na covid-19 týdně.

„Jsme v nejhorším okamžiku této pandemie,“ řekla na tiskové konferenci. „Situace nikdy nebyla tak hrozná. Jsme nad propastí a musíme podniknout určité kroky.“

Poradce Bílého domu pro boj s nemocí Scott Atlas reagoval na nařízení v Michiganu výzvou pro obyvatele státu na Twitteru, aby proti nim „povstali“. Poté, co jeho slova vyvolala kritiku ze strany michiganské generální prokurátorky Dany Nessel, Atlas řekl, že „vůbec NIKDY nemluvil o násilí“.

https://twitter.com/SWAtlasHoover/status/1328171502211043328?s=20

Opatření ve Washingtonu

Guvernér státu Washington Jay Inslee, demokrat, zavedl měsíční zákaz vnitřních služeb v restauracích a fitness centrech a snížení kapacity v maloobchodních prodejnách na 25 procent.

Vnitřní shromáždění ve státě Washington budou zakázána a venkovní shromáždění budou omezena na pět lidí.

Značka zobrazuje nejnovější počet úmrtí na koronavirové choroby (COVID-19) v USA před domem ve Washingtonu

Nová omezení přicházejí v době, kdy se počet nových případů za den v posledních dnech více než zdvojnásobil z jednodenních maxim zaznamenaných během předchozího amerického vrcholu v polovině července. Počet pacientů s covidem-19 v amerických nemocnicích také dosáhl historického maxima.

Nebezpečné období

V neděli vyzvali hlavní poradci zvoleného prezidenta Joea Bidena k rychlému řešení otázky covidu-19. Varovali, že odmítnutí republikánského prezidenta Donalda Trumpa zahájit přechod moci by mohlo dále ohrozit boj proti šířícímu se viru. Dále prohlásili, že takto brání plánování distribuce vakcín a může ohrozit další vládní finanční pomoc před Bidenovým nástupem v lednu.

„Nacházíme se ve velmi nebezpečném období,“ řekl doktor Michael Osterholm, člen Bidenova poradního výboru a ředitel Centra pro výzkum a politiku v oblasti infekčních nemocí na University of Minnesota pro NBC News.

Pokud nebudou přijata opatření nyní, „uvidíme, jak tato čísla podstatně porostou“, varoval Osterholm. „Naše budoucnost je v našich rukou.“

Základní opatření v oblasti veřejného zdraví, jako je zakrytí obličeje za účelem omezení šíření, se za Trumpovy administrativy zpolitizovala. Prezident se vyhýbal nošení ochranné masky i poté, co se koronavirem sám nakazil. Biden na druhé straně jejich používání dlouhodobě podporuje.

Přesto byli někteří republikánští guvernéři v posledních dnech nuceni jednat. Severní Dakota se o víkendu připojila k 35 dalším státům, když začala vyžadovat nošení roušek. V Iowě jsou pak vyžadovány za určitých okolností.

Doporučujeme

Severovýchod Španělska zasáhly silné deště, sedm lidí utrpělo zranění

Severovýchod Španělska zasáhly silné deště, voda zaplavila ulice, uvěznila lidi v automobilech a sedm lidí kvůli počasí utrpělo zranění. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Podle nich lidem z aut uvězněných v povodňové vodě pomáhali hasiči.

Vatikán investuje 100 milionů eur do výstavby agrovoltaické elektrárny

Vatikán plánuje investovat zhruba 100 milionů eur (asi 2,4 miliardy Kč) do výstavby agrovoltaické elektrárny, která by již za dva roky mohla zásobovat tento nejmenší stát světa elektřinou. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

USA zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz, Kanada přijde se stejnými cly

Spojené státy dnes ráno zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz v hodnotě 20 miliard dolarů (413 miliard Kč). Kanada plánuje reagovat stejně vysokými cly. Kanadský premiér Markem Carney oznámil, že se rozhodl obchodní jednání s USA pozastavit. Informuje o tom agentura AP. Ani na poslední chvíli se nepodařilo dohodnout jiné řešení obchodního sporu.

Írán udělil řadě iráckých ropných tankerů povolení k plavbě Hormuzským průlivem

Írán udělil řadě iráckých ropných tankerů povolení k plavbě Hormuzským průlivem. Reagoval tak na opakované žádosti ze strany Bagdádu. Informovala o tom dnes íránská státní agentura IRNA.

Lední medvědi stále častěji loví ptáky kvůli úbytku mořského ledu

Lední medvědi v arktické Aljašce stále častěji vyrážejí na pobřežní ostrovy, kde napadají ptačí kolonie a ničí jejich hnízda. Úbytek mořského ledu je připravuje o tradiční lov tuleňů a část medvědů tak hledá potravu na souši. Pro některé arktické ptáky se tím vytváří nový a rostoucí tlak na rozmnožování.

Ukrajina zaútočila na logistické centrum ruského internetového obchodu Ozon

Logistické centrum ruského internetového obchodu Ozon v Samarské oblasti se v noci na dnešek stalo terčem ukrajinského dronového útoku, který způsobil požár ve skladu. Informovala o tom samotná společnost a média. Ruské úřady podle Reuters informují o nejméně šesti zabitých civilistech při ukrajinských útocích na Rusko a Moskvou okupovaný ukrajinský region.

Bitcoin vystřelil k 80 tisícům dolarů, za týden přidal přes 20 procent

Bitcoin má za sebou nejsilnější týden za více než dva roky. Největší kryptoměna se v pátek přiblížila hranici 80 tisíc dolarů a během týdne si připsala více než 20 procent. K růstu přispěl příliv peněz do bitcoinových ETF, uzavírání krátkých pozic i vývoj na americkém dluhopisovém trhu.

Brie Larson dokončila natáčení thrilleru Skeletons

Brie Larson si zahrála v dalším temném thrilleru. V australském státě Victoria skončilo natáčení psychologického thrilleru Skeletons, který režíroval J.T. Mollner a jehož producentem je J. J. Abrams. Příběh se zaměří na chlapce, jenž postupně zjišťuje, že jeho rodiče skrývají znepokojivé tajemství spojené s jeho matkou.

Walmart hlásí nejslabší růst prodejů za šest let, akcie prudce klesly

Americkému maloobchodnímu řetězci Walmart zpomalil růst srovnatelných prodejů v USA na 2,6 procenta, což je nejslabší tempo za šest let. Firma přesto překonala očekávání v tržbách i zisku a zvýšila celoroční výhled. Investory výsledky nepřesvědčily a akcie Walmartu klesly o více než devět procent.

USA vyslaly Poseidon přes Tchajwanský průliv. Čína letoun sledovala

Americký námořní hlídkový letoun P-8A Poseidon v pátek proletěl Tchajwanským průlivem v mezinárodním vzdušném prostoru. Americká armáda označila přelet za ukázku svého závazku ke svobodnému a otevřenému Indo-Pacifiku. Čínská armáda podle vojenského zdroje stroj po celou dobu sledovala.

Ruský dvojitý útok na nákupní centrum na Ukrajině si vyžádal 16 mrtvých a 130 zraněných

Ruské drony zasáhly v pátek obchodní centrum v ukrajinském Kryvém Rihu a zabily nejméně 16 lidí. Více než 130 dalších utrpělo zranění, mezi nimi desítky dětí. Podle ukrajinských úřadů následoval po prvním zásahu další útok, který mířil na záchranáře.

Je čas ukončit válku, dokud jsme vůči USA v silné pozici, řekl íránský prezident

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl, že je čas ukončit válku se Spojenými státy, dokud je Teherán podle něj vůči Washingtonu v silné pozici. Informovaly o tom agentury DPA a AFP. Spojené státy jsou kvůli válce nenáviděny po celém světě, prohlásil také íránský prezident, který ale kategoricky odmítl kapitulaci.

Danone rozšiřuje byznys s funkční výživou

Francouzská potravinářská skupina Danone získala souhlas s převzetím britské značky Huel, známé především díky nutričně kompletním nápojům a práškovým směsím. Britský antimonopolní úřad rozhodl, že transakci nebude posílat do další, podrobnější fáze vyšetřování. Hodnota obchodu se podle médií pohybuje kolem 1,2 miliardy dolarů.

Útočník s mečem zaútočil na švédskou střední školu a zranil několik lidí

Útočník ozbrojený mečem dnes zranil několik lidí při útoku na střední škole ve švédském městě Fagersta severozápadně od Stockholmu, uvedly podle agentury Reuters tamní úřady. Radnice dále uvedla, že policie pachatele postřelila a zadržela. Počet zraněných úřady zatím nezveřejnily, ale podle místního deníku Aftonbladet zranění utrpěli alespoň dva lidé.

Téměř 100 dní od zmizení. Rodiče v Nigérii protestují za unesené děti

Téměř sto dní čekají rodiny v severovýchodní Nigérii na návrat dětí unesených ze školy. Desítky z nich stále zůstávají v zajetí a jejich rodiče ve čtvrtek vyšli do ulic města Uba. Po vládě žádají jediné: aby děti našla a přivedla domů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama