Velká Británie a Indie uzavřely historickou dohodu o volném obchodu, která do deseti let osvobodí pohyb zboží mezi oběma zeměmi od cel. Informoval o tom server Finance News Network. Pro ostrovní stát jde o největší a nejvýznamnější obchodní dohodu od odchodu z Evropské unie (EU) v roce 2020, uvedla televize CNBC.
Je to obrovský krok pro velkou Británii a Indii. Taková slova zaznívají v souvislosti s novou obchodní dohodou mezi těmito dvěma ekonomikami.
🔺 BREAKING: Britain and India have struck a landmark free trade deal that will slash tariffs with the world’s fifth largest economy and ultimately boost growth by up to £5 billion a year ⬇️ https://t.co/BbCvhAgiQd
— The Times and The Sunday Times (@thetimes) May 6, 2025
Přichází v době nejistoty ve volném obchodu způsobené politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa a ukazuje, jak bojovat proti jejím dopadům, ve skutečnosti s ní ale nesouvisí. Obě země totiž o této dohodě jednaly několik let. Nicméně jim pomůže odolat nepříznivému vlivu obchodní nejistoty ve světě.
Britský ministr obchodu Jonathan Reynolds uvedl, že výhody dohody budou pro britské spotřebitele a podniky „obrovské“.
Počítá s tím, že cla budou omezena nebo zrušena na 90 procent britského exportu do Indie, včetně vývozu whisky, ginu, automobilů, leteckých dílů, zdravotnických prostředků a luxusního zboží.
Indie bude mít prospěch ze snížení britských cel na dovoz oblečení, obuvi, drahokamů, šperků a potravin, jako jsou mražené krevety.
O podobnou dohodu usiluje i EU
Celní sazby na britský vývoz automobilů klesnou z více než 100 procent na pouhých 10 procent. Tarify na skotskou whisky klesnou okamžitě ze 150 procent na polovičních 75 procent a do deseti let na 40 procent.
Obchod mezi Velkou Británií a Indií dosáhl v roce 2024 celkem 41 miliard liber (1,2 bilionu korun) a již nyní se očekává další růst. Podle britské vlády se vzájemný obchod do roku 2040 zvýší o dalších 25,5 miliardy liber ročně.
Podle britské vlády jde o největší a ekonomicky nejvýznamnější bilaterální obchodní dohodu, kterou podepsala od svého odchodu z EU v roce 2020.
Britský premiér Keir Starmer ji označil za „mezník“, z něhož budou profitovat britští občané i podniky. Indický premiér Naréndra Módí ji popsal jako „historický milník“, který prohloubí strategické partnerství mezi oběma zeměmi.
O podobnou dohodu s Indií usiluje i EU, jež čelí nejistotě v obchodních vztazích s USA. Chce ji uzavřít do konce letošního roku.