Potravinová krize, kterou vyvolala válka na Ukrajině, v chudších zemích přiměje více lidí opustit domov, což povede k ještě vyšším rekordním úrovním globálního vysídlení, uvedl šéf Úřadu OSN pro uprchlíky (UNHCR). Ve čtvrtek o tom informovaly agentura Reuters a server France 24.
Zpráva organizace OSN ukázala, že na konci roku 2021 dosáhl počet vysídlených osob v důsledku války, násilí, pronásledování a porušování lidských práv celosvětově 89,3 milionu, což je více než dvojnásobek ve srovnání se situací před 10 lety.
Od té doby uprchly z Ukrajiny miliony dalších lidí, jiní byli nuceni opustit své domovy, ale zůstali na území státu. Rozsáhlá ruská invaze na Ukrajinu, která je obilnicí Evropy, potažmo světa, vyvolala dramatický nedostatek obilí a hnojiv. Růst cen spojený s blokováním vývozu pak jen podnítí přesuny obyvatel i v dalších částech světa.
„Pokud přidáte potravinovou krizi ke všemu, co jsem popsal (válka, porušování lidských práv, klimatická krize), jen to urychlí trendy, které jsem popsal v této zprávě,“ řekl dle Reuters tento týden novinářům vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi a čísla popsal jako „závratná“.
„Je jasné, že dopad, pokud to rychle nevyřešíme, bude dost zničující,“ upozornil Grandi. Podle jeho slov už tak ze svých domovů prchá více obyvatel kvůli zvýšení cen a násilným povstáním v africkém regionu Sahel.
Podle reportu od 24. února, kdy Rusko podle vyjádření prezidenta Vladimira Putina zahájilo „speciální vojenskou operaci“, bylo vnitřně vysídleno nebo uprchlo do jiných států až 14 milionů Ukrajinců, což poprvé posunulo počet lidí na útěku přes chmurnou hranici 100 milionů. „Každý rok v posledním desetiletí čísla stoupala,“ podotkl podle France 24 Grandi.
Šéf UNHCR upozornil na nepoměr mezi prostředky poskytnutými Ukrajině a jiným zemím
„Ukrajina by nás neměla nechat zapomenout na další krize,“ prohlásil. Zároveň zmínil dva roky trvající konflikt v Etiopii a sucho v Africkém rohu.
Reakce Evropské unie na uprchlické krize byla „nerovná“, dodal Grandi. Hašteření mezi státy kvůli přijímání malých skupin migrantů překračujících Středozemní moře na lodích porovnal se štědrostí zemí EU vůči ukrajinským uprchlíkům od únorové ruské invaze.
„Určitě to ukazuje důležitou věc. Reagovat na příliv uprchlíků, na příchod zoufalých lidí na pobřeží nebo hranice bohatých zemí není nezvládnutelné,“ uvedl. Podle zprávy se v roce 2021 ujaly 83 procent všech uprchlíků země s nízkými a středními příjmy.