Reklama
4.2 C
Czech
Úterý 31. března 2026
ZprávyÚřad FBI vyšetřuje střelbu na dvě elektrárny v Severní Karolíně

Úřad FBI vyšetřuje střelbu na dvě elektrárny v Severní Karolíně

Po útoku na dvě elektrárny v Severní Karolíně zůstaly desítky tisíc lidí bez proudu. Pachatelé, jejichž totožnost ani motiv nejsou známy, způsobili značné škody. Jejich náprava může trvat několik dnů. Podle spekulací mohlo jít o vandalismus s cílem zabránit konání LGBTQ akce. Informují o tom stanice BBC News a NBC News.

Asi 35 000 lidí v okrese Moore v Severní Karolíně v USA zůstalo bez elektřiny poté, co v sobotu došlo k útoku na dvojici 8 kilometrů od sebe vzdálených elektráren společnosti Duke Energy. V případě jedné z nich pachatelé prolomili bránu a vnikli do areálu.

„Osoba nebo osoby, které to udělaly, přesně věděly, co dělají,“ oznámil na nedělní tiskové konferenci šerif Ronnie Fields, podle něhož šlo o cílené útoky. „Nemáme ponětí, proč se zaměřili na okres Moore,“ přiznal Fields. Dodal, že pachatelé zahájili na obě rozvodny palbu střelnými zbraněmi.

Incident vyšetřuje místní policie za spolupráce FBI. „Tento druh útoku vyvolává zcela novou úroveň ohrožení,“ citovala stanice BBC News guvernéra Severní Karolíny Roye Coopera, který v pondělí na brífinku řekl, že ochrana kritické infrastruktury je nejvyšší prioritou.

Šéf hasičů Mike Cameron uvedl, že výpadek proudu způsobil několik dopravních nehod, včetně srážky čtyř vozidel na křižovatce Morganton Road ve městě Southern Pines kvůli nefungujícím semaforům. Několik lidí skončilo v nemocnici s lehkými zraněními.

Možná spojitost s LGBTQ

Úřady vyhlásily nouzový stav a celokrajský zákaz nočního vycházení do pátku. Náprava škod může trvat až do čtvrtka, škody na rozvodnách jsou totiž značné. „Díváme se na docela sofistikovanou opravu s nějakým poměrně velkým vybavením,“ řekl na tiskové konferenci Jeff Brooks, mluvčí Duke Energy.

Nemocnice, obchody s potravinami a kanalizační a vodovodní služby běží na záložní generátory. Některé restaurace musely rozdat určité potraviny kvůli nefungujícím mrazákům. Úřady rovněž zavřely školy, přičemž není jasné na jak dlouho.

Podle stanice NBC News existují spekulace, že útoky souvisely se sobotní LGBTQ drag show s názvem „Downtown Divas“ pořádanou v Southern Pines. „Možné je všechno, ale zatím se nám útoky s drag show spojit nepodařilo,“ reagoval Fields.

Moderátorka akce Sunrise Theater a drag umělkyně Naomi Dix, která se akce účastnila jako headliner, uvedla, že show pokračovala nehledě na výpadek při svíčkách. Přiznala, že událost odmítali například konzervativci.

Podle informací deníku Fayetteville Observer byla akce předmětem výhružek, kritiky a nepodložených obvinění ohledně LGBTQ komunity a určitých typů zločinů. „Pro naši komunitu to není nic nového,“ přiznala Dix.

Reklama

Doporučujeme

Na Ukrajinu přijela Kallas a někteří ministři zahraničí, připomenou si Buču

Do Kyjeva přijela šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallas a ministři zahraničí několika unijních zemí. V zemi bránící se ruské vojenské agresi si mimo jiné připomenou čtvrté výročí masakru, který spáchali Rusové v okupované Buči ležící nedaleko metropole. Diplomaty na nádraží přivítal ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha, jenž na síti X zveřejnil video, na kterém je mimo jiné vidět, jak z vlaku vystupuje Kallas.

Klimatická krize ohrožuje vlny v Salvadoru, pomoct má pojištění

Na východním pobřeží Salvadoru zkoušejí neobvyklý způsob, jak bránit místní přírodu i živobytí lidí před stále divočejším počasím. Oblast Oriente Salvaje, známá mezi surfaři kvůli vlnám Las Flores a Punta Mango, testuje první pojistku svého druhu zaměřenou přímo na surfování. Cílem je pomoci komunitě ve chvíli, kdy tropické bouře rozbijí podmínky pro surf, poškodí okolí a odradí návštěvníky.

Jsme za polovinou, tvrdí Netanjahu. Na Blízký východ dorazily americké speciální síly

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí prohlásil, že ve válce s Íránem bylo dosaženo více než poloviny cílů. Americký prezident Donald Trump zopakoval, že USA vedou rozhovory s „úplně jinými lidmi“, zatímco na Blízký východ dorazily stovky příslušníků speciálních sil, námořní pěchoty a výsadkářů.

ANALÝZA: Invaze na Charg by byla geopolitickým hazardem

Americko-izraelská válka s Íránem trvá více než měsíc a riziko pozemních operací roste. Na stole jsou „nájezdy“ speciálních jednotek, ale také invaze na pevninu, konkrétně na ostrov Charg. Jak moc by bylo dobytí ropného srdce islámské republiky riskantní a vyplatilo by se vůbec?

Sparta poprvé zvládla sedmý zápas a postupuje do semifinále

Hokejisté Sparty Praha konečně prolomili dlouholeté trápení. V rozhodujícím sedmém utkání play off vyhráli na ledě Plzně 1:0 a poprvé v historii extraligy tak zvládli sedmý duel série. Postup do semifinále zařídil jediný gól Filipa Chlapíka, který se prosadil na začátku druhé třetiny.

Írán zasáhl ropný tanker u Dubaje

Útok na obří ropný tanker u pobřeží Dubaje dál vyostřil konflikt mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem. Vedle dalších raketových a dronových útoků znovu rozhýbal ceny ropy i pohonných hmot a přidal Donaldu Trumpovi další problém před listopadovými volbami do Kongresu.

Babiš jednal s distributory paliv, další schůzka bude brzy

Jednání vlády se zástupci největších distributorů pohonných hmot zatím nepřineslo konkrétní dohodu. Po pondělní schůzce ve Strakově akademii ale platí, že se obě strany znovu sejdou za dva až tři dny. Ve hře dál zůstává hlavně možnost zastropování marží u velkých hráčů na trhu.

Krejčí vede tým do klíčového zápasu

Ladislav Krejčí se vrací na Letnou v jiné roli. Tentokrát jako kapitán reprezentace, která bojuje o mistrovství světa. Před zápasem s Dánskem ale nezaujal jen fotbalem, ale i lidským gestem na tiskové konferenci.

Rusko vyhostilo britského diplomata, viní jej ze špionáže

Rusko nařídilo britskému diplomatovi opustit zemi kvůli podezření ze špionáže. Jde o další krok v sérii vzájemných vyhoštění mezi Moskvou a Londýnem, která odráží dlouhodobě napjaté vztahy obou zemí.

Mladý Schwarzenegger vyhrál svou první soutěž v kulturistice

Nejmladší syn Arnolda Schwarzeneggera se vydává po stopách svého otce. Joseph Baena při své první účasti na soutěži NPC Natural Colorado State obsadil první místo hned v několika kategoriích.

Španělsko uzavřelo svůj vzdušný prostor pro americká letadla zapojená do války v Íránu

Španělsko zakázalo americkým letounům zapojeným do útoků na Írán využívat svůj vzdušný prostor i vojenské základny. Podle tamní vlády jde o snahu zabránit eskalaci konfliktu a neúčastnit se války, kterou země považuje za nezákonnou.

U Trumpova sídla na Floridě zasahovaly stíhačky

Americké stíhačky v neděli vzlétly k zásahu poté, co civilní letoun narušil zakázaný vzdušný prostor poblíž sídla Donalda Trumpa Mar-a-Lago na Floridě. Incident se odehrál v době, kdy se prezident nacházel ve svém golfovém klubu ve West Palm Beach.

Zloději ukradli přes 400 tisíc tyčinek KitKat

Z Evropy zmizela zásilka zhruba 12 tun čokolád KitKat, která mířila z Itálie do Polska. Podle Nestlé šlo o 413 793 kusů a spolu s nákladem se ztratil i celý vůz. Firma uvedla, že zásilka je stále nezvěstná.

Americké emise za tři dekády stály svět 230 bilionů korun, vypočítala studie

Spojené státy za poslední tři desetiletí způsobily světu ekonomické škody v hodnotě zhruba 10 bilionů dolarů (230 bilionů korun). Vyplývá to z nové studie, která se snaží vyčíslit dopady klimatické změny na globální ekonomiku. Paradoxní přitom je, že přibližně čtvrtina těchto ztrát dopadla přímo na samotné USA.

Novým vrchním velitelem barmské armády se po 15 letech stal Ye Win U

Ye Win U se dnes stal novým vrchním velitelem barmské armády a faktickým vůdcem vládnoucí junty. Jeho předchůdce Min Aun Hlain, který vedl armádu 15 let, byl nominován jako kandidát pro prezidentskou volbu, napsala agentura Reuters s odvoláním na média vlastněná armádou. V Barmě je od převratu v roce 2021 občanská válka.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama