Protext ČTKÚnorové číslo časopisu Fórum sociální politiky: mj. o náhradní rodinné péči, sociální...

Únorové číslo časopisu Fórum sociální politiky: mj. o náhradní rodinné péči, sociální ochraně rodin s dětmi a o sociálních dopadech Zelené dohody pro Evropu

Praha 24. února 2022 (PROTEXT) – Tisková zpráva Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, v. v. i., 24. února 2022

I první letošní číslo odborného časopisu Fórum sociální politiky, vydávaného Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí, přináší erudované články k důležitým aktuálním tématům sociální politiky.

První recenzovaný článek přináší dílčí výsledky výzkumu zaměřeného na proces zprostředkování náhradní rodinné péče se zvláštním zřetelem k dětem romského etnika. Ze zjištění zde uveďme, že v roce 2020 byly přibližně dvě pětiny dětí v evidenci pro zprostředkování náhradní rodinné péče děti romského etnika.

Druhý recenzovaný příspěvek nabízí srovnání systémů sociální ochrany rodin s nezaopatřenými dětmi v devíti evropských zemích a návrh alternativního modelu inspirovaný švédským modelem: zahrnuje univerzální přídavek na dítě a garanci kratších pracovních úvazků.

V diskusní rubrice reagují dva z autorů knihy „Základní příjem ve světě: Argumenty, experimenty, dějiny“ na recenze své publikace. Mimo jiné se snaží specifikovat možnosti financování nepodmíněného základního příjmu.

Únorové číslo Fóra sociální politiky přináší i velkou anketu o předpokládaných sociálně politických a sociálně-ekonomických dopadech unijní Zelené dohody pro Evropu.

Známý sociolog Jan Keller „koronavirově“ aktualizuje jednu z nejvlivnějších sociologických knih posledních desetiletí: „Rizikovou společnost“ Ulricha Becka (česky 2004).

1. letošní číslo FSP obsahuje i recenze dvou titulů skýtajících aktuální vhledy do závažných sociálních i sociálně politických aspektů české společnosti. Jde o knihy sociologa Pavla Pospěcha „Neznámá společnost“ a publikaci „Česká jízda“ od novináře Vratislava Dostála.

V rámci konceptu Open Access je nejnovější číslo FSP volně přístupné zde:
https://www.vupsv.cz/2022/02/24/forum-socialni-politiky-1-2022/

Všechna dosavadní čísla Fóra sociální politiky najdete v plné verzi zde: https://www.vupsv.cz/casopis/archiv-cisel/

Pro novináře: v případě Vašeho zájmu oslovit některého z přispěvatelů FSP coby odborného respondenta Vám rádi zprostředkujeme kontakt.

Petr Šafařík, šéfredaktor časopisu Fórum sociální politiky

Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, v. v. i.

Dělnická 213/12, 170 00 Praha 7 e-mail: petr.safarik@vupsv.cz

www.vupsv.cz | Facebook | LinkedIn | Twitter | Youtube

Reklama

Doporučujeme

V Íránu počet obětí války přesáhl 3000, uvedl dnes Teherán

Počet obětí války přesáhl v Íránu od zahájení americko-izraelských úderů 3000. Podle agentury Reuters to dnes médiím řekl šéf íránského orgánu forenzní medicíny.

Čtyři migranti zahynuli při pokusu o přeplutí v Lamanšského průlivu

Čtyři lidé dnes ráno zahynuli v Lamanšském průlivu při pokusu o nalodění do člunu s migranty, kteří měli namířeno do Británie. Oznámily to dnes podle agentury AFP francouzské úřady.

Británie a Francie naléhají na úplné otevření Hormuzského průlivu

Britská ministryně zahraničí Yvette Cooper naléhá na úplné otevření Hormuzského průlivu i na to, aby lodě v něm mohly proplouvat bez nutnosti platit poplatky. Tato výzva od šéfky britské diplomacie podle BBC zazní v jejím projevu, v němž později během dneška představí priority britské zahraniční politiky. Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot dnes odsoudil izraelské útoky na Libanon.

Příměří nepříměří, doprava v Hormuzském průlivu drhne

Doprava v Hormuzském průlivu se po vyhlášení dvoutýdenního příměří nezměnila. Denně touto důležitou vodní trasou pro přepravu ropy propluje kolem deseti až jedenácti plavidel, což je hluboko pod hodnotami z předválečného období. Kontrolují ji totiž Íránské revoluční gardy. USA jsou na tom nyní hůře než před začátkem války, upozornil bývalý představitel americké bezpečnosti.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Jednu oběť na životě a šest raněných si vyžádaly ruské útoky na jihovýchodě Ukrajiny za uplynulou noc, uvedly místní úřady. Ruské drony opět zaútočily na kritickou infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu země. O jednom mrtvém a jedné zraněné při útocích ukrajinských dronů informují také ruské úřady.

USA na odchodu z NATO? Rutte po schůzce s Trumpem naznačil napětí

Americký prezident Donald Trump je zjevně zklamán odmítnutím spojenců ze Severoatlantické aliance (NATO) podpořit ho ve válce s Íránem. V rozhovoru se CNN to po soukromé schůzce s Trumpem ve Washingtonu uvedl generální tajemník NATO Mark Rutte. O tom, zda hovořili o možném americkém vystoupení z aliance, se však nezmínil.

George Clooney ostře kritizuje Donalda Trumpa kvůli Íránu

Hollywoodská hvězda znovu vstupuje do politiky. George Clooney se pustil do ostré kritiky Donalda Trumpa a jeho výroků o Íránu. Tentokrát ale nejde jen o osobní spor.

Král Karel a Cartier dávají šanci nové generaci hodinářů

Luxusní značka šperků a hodinek a královská nadace spojují síly. Vzniká program, který otevírá dveře do světa precizního řemesla a dává šanci těm, kteří chtějí tvořit skutečné hodinářské umění.

Medveděv se v Monte Carlu zhroutil a utrpěl nejhorší porážku kariéry

Daniil Medveděv zažil v Monte Carlu jeden z nejhorších dnů své kariéry. V utkání proti Matteo Berrettini naprosto odešel. Prohrál 0:6, 0:6 a poprvé v životě inkasoval takzvaný double bagel.

Migrující sladkovodní ryby mizí rekordním tempem

Populace migrujících sladkovodních ryb po celém světě se od roku 1970 propadly zhruba o 81 procent. Jde o jeden z nejprudších poklesů mezi obratlovci. Ryby, které jsou závislé na dlouhých a propojených říčních systémech, narážejí na stále větší množství překážek a jejich přirozené tahy se rychle rozpadají.

Řecko už příští rok zakáže sociální sítě dětem pod patnáct let

Řecko hodlá už příští rok zakázat přístup k sociálním sítím dětem mladším 15 let. Zařadilo se tak mezi rostoucí počet evropských zemí, které se snaží omezit vliv online platforem na mladistvé.

Příměří mezi USA a Íránem uvítali šéf OSN či Německo, vyzvali k trvalému míru

Generální tajemník OSN António Guterres uvítal dvoutýdenní příměří mezi USA a Íránem, uvedl podle agentury AFP jeho mluvčí. Šéf OSN zároveň vyzval všechny strany konfliktu, aby pracovaly na dosažení trvalého míru na Blízkém východě. Příměří vítá také německý kancléř Friedrich Merz, podle něhož je nyní nutné vyjednat trvalý mír.

KLDR odpálila několik balistických střel, uvedl Soul

Severní Korea dnes a v úterý odpálila několik blíže nespecifikovaných balistických střel směrem k Japonskému moři, uvedla jihokorejská armáda. O jaký typ střel šlo, nyní analyzují jihokorejské a americké zpravodajské služby. Informovaly o tom světové agentury.

Ceny ropy klesají. Ale na jak dlouho?

Cenové šoky na trhu s ropou v posledních dnech ve středu vystřídala úleva. Ceny ropy Brent i WTI klesly pod 100 dolarů za barel poté, co americký prezident Donald Trump souhlasil s dvoutýdenním příměřím.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama