menu

18.7 C
Czech
Středa 30. dubna 2025

Izraelské letouny udeřily na jižní předměstí Bejrútu

Izraelské letouny dnes udeřily na jižní předměstí libanonské metropole Bejrút, potřetí od uzavření příměří na konci listopadu. Nad oblastí zásahu se utvořil obrovský sloup kouře, ale případné oběti zatím nejsou hlášeny, informovala agentura AP. Izraelská armáda zhruba hodinu před úderem vyzvala obyvatele oblasti k evakuaci.

Rusko udělalo dost velký ústupek, když nezabralo celou Ukrajinu, blouznil Trump

Rusko už udělalo značný ústupek, když se rozhodlo neobsadit celou Ukrajinu, pobouřil americký prezident Donald Trump během setkání s norským premiérem Jonasem Gahr Størem v Bílém domě. Ukrajina i Rusko si podle něj mír přejí, ale nevěří si. Varoval, že Spojené státy mají vlastní časový plán na ukončení války a postoj Washingtonu se může drasticky změnit, pokud včas nedojde k dohodě.

Umírající Benátky. Zabíjí je cestovní ruch

Každý rok se v mnoha různých publikacích objeví titulky o smrti Benátek v rukou cestovního ruchu. „Můžeme zachránit Benátky?“ ptají se a popisují „Disneyland“, frustrované místní obyvatele, přetížený systém vodních autobusů, krizi vylidňování a obrovské výletní lodě ničící ekosystém laguny. Je to postmoderní noční můra ve středověké vodní říši snů.

Ano, Benátky umírají. Město je dnes zaplaveno turistickým ruchem v rozsahu, který byl ještě před třiceti lety nepředstavitelný. Samotná čísla jsou ohromující – město s pouhými 54 000 obyvateli, což je méně než polovina populace před třemi desetiletími a téměř třetina toho, co byla v roce 1950. Lidé jsou vytlačováni alarmujícím tempem. Benátky vždy měly mnoho návštěvníků, ale nikdy neměly taková čísla. 2 miliony lidí ročně, přičemž polovina z nich zůstane jen jeden den. Tento druh cestovního ruchu typu grab-and-go zaměřený na turistické skupiny a výletní lodě je součástí nedávného obratu v kultuře cestování, který městu přinesl šok.

Výpověď místního obyvatele

„Ale když jsem se zamiloval do Benátek, nebylo to město, které jsem viděl. Benátky, které jsem miloval, měly jakousi krásnou autonomii. Byly tam stísněné malé nesmyslné obchůdky, které byly jako skříně skrblíků milujících starožitnosti. Ve studentských bytech a společenských prostorách se pořádaly domácí koncerty.“

„Byly tam špatně organizované charitativní obchody, které provozovaly babičky. Popíjel jsem v barech, kde se s kamennou lhostejností nalévaly drinky a poflakoval se ve špinavých ateliérech, kde se sousedští umělci snažili prodat své obrazy. Byla to místa, která se svrchovaně nezajímala o zabalení do úhledně konzumovatelných zážitků. Překypovaly životem a charakterem.“

Kapitalismus a plýtvání

Toto je tvář, kterou Benátky nikdy neukážou těm, kteří zde skutečně netráví čas. Lidé, kteří jsou zde na jeden den, chtějí něco rychlého, snadného a levného. Po celém městě se objevují obchody, které prodávají nějakou levnou maličkost, jako je zmrzlina, módní oblečení, sériově vyráběné cetky nebo jídlo s sebou. Stačí se podívat na přeplněné odpadkové koše na konci dne a zjistíte, jakým neuvěřitelným množstvím odpadu návštěvníci město zaplavují. Plastové lahve, krabice s sebou, zmrzlinové poháry – pozůstatky rychlého občerstvení a instantní kultury.

Dnešní cestování je součástí nemoci globalizovaného kapitalismu. Slibuje, že vše bude rychlejší, jednodušší a levnější. Ale nakonec udusí to, co je autentické a zdarma, jako ty nesmyslné obchody se starožitnostmi. Vydělává na každodenním životě místních lidí a obohacuje velké korporace s mezinárodním dosahem. Jeho účinky jsou cítit všude. Příznaky se mohou tu a tam lišit, ale základní postižení je stejné a v žádném případě se neomezuje na okouzlující benátské kanály.

Benátky nejsou jediné, změna je však v nedohlednu

Dotklo se to Barcelony, kde se nájemné vymyká kontrole a vyhání obyvatele. Dorazilo do Marrákeše, kde bohatí zahraniční investoři skoupí riady od místních rodin, aby je přeměnili na hotely. Čímž vytlačí Maročany z historického centra. Pohltil čínská megaměsta jako Šanghaj a Peking. Tam státem podporované projekty přes noc smetou celé čtvrti ve prospěch nákupních center a módních čtvrtí. Proměnil Istanbul, kde v roce 2014 vyvrcholily protesty proti turecké verzi „obnovy měst“ v americkém stylu 60. let a vyvolaly brutální vládní zásah. Je dokonce zpustošen i New York. Hyper-gentrifikace tam v posledních desetiletích proměnila město protikulturní vzpoury na město korporátních řetězců, luxusních restaurací a drahých butiků. Luxusní hřiště pro turisty.

Nyní, na rozdíl od všech ostatních umírajících měst, jsou Benátky městem, ve kterém se umírání těší velké publicitě. Značka romantického umírání. Záchrana Benátek je již dlouho pokřikem na shromážděních nejen pro místní, kterým hrozí, že přijdou o své domovy a podniky, ale také pro elegantní zahraniční návštěvníky a slavné osobnosti. Ne každý může milovat Times Square podvodníků a peep show, ale zamilovat si romantické Benátky je snadné. Diskuse o těchto problémech vždy končí nějakou verzí výzvy k akci. Měli bychom něco udělat, protože Benátky jsou součástí italského kulturního dědictví.

Výsledky jsou opravdu neuvěřitelné. Zdá se, že bez ohledu na to, kolik celebrit si obléklo plesové šaty na akci „Save Venice“, bez ohledu na to, jaké druhy hrozeb vznáší UNESCO a bez ohledu na to, kolik let Benátčané organizují protesty, sotva se něco stane. Provoz tohoto dobře namazaného stroje, který dál posílá ty obrovské výletní lodě a vytlačuje lidi z jejich domovů, stále funguje bez sebemenší změny.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Od tulipánů po street art: Která města jsou ideální pro jarní dovolenou

Jaro je tu a s ním i nová chuť cestovat. Vše kvete, dny se prodlužují a města po celém světě ožívají barvami i energií. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, přinášíme pár tipů na místa, kde jaro skutečně stojí za to.

Nejsevernější letiště světa se propadá, Arktida taje příliš rychle

Letiště, které spojuje odlehlé arktické souostroví Špicberky se světem, má problémy, které si jeho stavitelé v 70. letech ani neuměli představit. Pevná půda, na níž vyrostla ranvej, kvůli oteplování taje a ztrácí stabilitu. Letiště se může kdykoliv propadnout.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.

Je to v našem zájmu. Washington schválil prodej raket za více než miliardu dolarů Polsku

Spojené státy schválily dodávky raket vzduch-vzduch středního doletu v celkové hodnotě 1,33 miliardy dolarů Varšavě. Balíček má zajistit lepší ochranu Polska a spojenců v Severoatlantické alianci (NATO) a to, aby alianční partneři působili jako „síla ekonomické a politické stability v Evropě“.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.
Reklama

DOPORUČUJEME

Od tulipánů po street art: Která města jsou ideální pro jarní dovolenou

Jaro je tu a s ním i nová chuť cestovat. Vše kvete, dny se prodlužují a města po celém světě ožívají barvami i energií. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, přinášíme pár tipů na místa, kde jaro skutečně stojí za to.

Nejsevernější letiště světa se propadá, Arktida taje příliš rychle

Letiště, které spojuje odlehlé arktické souostroví Špicberky se světem, má problémy, které si jeho stavitelé v 70. letech ani neuměli představit. Pevná půda, na níž vyrostla ranvej, kvůli oteplování taje a ztrácí stabilitu. Letiště se může kdykoliv propadnout.

Chystáte se do Říma? Co čeká turisty po smrti papeže Františka

Řím v těchto dnech plní stránky médií a televizní obrazovky. Smrt papeže Františka zasáhla město uprostřed Svatého roku, kdy do města proudí statisíce poutníků. Teď k nim přibývají další – lidé z celého světa přijíždějí uctít památku zesnulého papeže. Pro běžné návštěvníky to znamená hlavně davy, přísnější bezpečnostní opatření a uzavřené památky. Na druhou stranu ale mají možnost zažít historii na vlastní kůži.

Cestování bez pasu i palubního lístku? Blíží se revoluce v letecké dopravě

Letecká doprava stojí na prahu digitální revoluce. Papírové palubní vstupenky a klasické odbavení mohou brzy úplně zmizet. Nový systém sází na rozpoznávání obličejů a cestovní doklad uložený v telefonu. Má zjednodušit procesy na letištích a zároveň zvýšit bezpečnost.

Italské Benátky začnou opět vybírat vstupné do města, oproti loňsku podraží

Italské Benátky začnou od pátku znovu vybírat vstupné od návštěvníků. Oproti loňsku, kdy město s tímto opatřením kvůli masovému přílivu turistů poprvé přišlo, se poplatek zdvojnásobí na deset eur. Pokud si návštěvník vstupenku rezervuje více než tři dny předem, zaplatí pět eur.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.

Je to v našem zájmu. Washington schválil prodej raket za více než miliardu dolarů Polsku

Spojené státy schválily dodávky raket vzduch-vzduch středního doletu v celkové hodnotě 1,33 miliardy dolarů Varšavě. Balíček má zajistit lepší ochranu Polska a spojenců v Severoatlantické alianci (NATO) a to, aby alianční partneři působili jako „síla ekonomické a politické stability v Evropě“.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás