Ukrajinský diplomat Andrij Melnyk kritizoval oznámení německého kancléře Friedricha Merze, že Berlín přestane zveřejňovat podrobné údaje o dodávkách zbraní Kyjevu. Bývalý velvyslanec v Německu agentuře DPA naznačil, že by to mohl být jen pokus zastřít nedostatečnou vojenskou pomoc zemi, která se už více než tři roky brání rozsáhlé ruské agresi. Melnykův nástupce, současný velvyslanec v Berlíně Oleksij Makejev, naopak Merzovo rozhodnutí podpořil.
Merz o víkendu při návštěvě Kyjeva uvedl, že za jeho vedení „nebudou debaty o dodávkách zbraní, jejich ráži, zbraňových systémech a podobně vedeny před zraky veřejnosti“. Omezením veřejných informací o dodávkách zbraní se má dosáhnout „strategické nejednoznačnosti“, a zabránit tak Rusku získat jakoukoliv strategickou výhodu.
🔴 The new German government has decided to significantly limit the release of information regarding future arms shipments to Ukraine. https://t.co/JgPzfDHgNv
— UNITED24 Media (@United24media) May 10, 2025
Podle Melnyka, který byl v letech 2015 až 2022 ukrajinským velvyslancem v Německu, je ale Merzovo rozhodnutí špatné. „Vyvolává to špatné vzpomínky na dobu, kdy předchozí vláda na jaře 2022 chtěla utajením zastřít chybějící vojenskou pomoc,“ uvedl. „Putin musí přesně vědět, co konkrétně nová německá vláda vojensky dělá, aby ho donutila ke spravedlivému a trvalému míru,“ dodal Melnyk.
Současný ukrajinský velvyslanec v Německu Makejev naopak Merzovo rozhodnutí podpořil. „Dobrý hráč šachu přemýšlí několik tahů dopředu. Svému protivníkovi ale tahy neprozrazuje,“ uvedl. Německo podle něj bude Ukrajině zbraně dál dodávat. „A my víme přesně co a kdy. A jsme spokojeni,“ dodal.
Vláda bývalého kancléře Olafa Scholze tajila od února do června 2022, jakou pomoc Kyjevu pro jeho obranu proti ruské agresi poskytuje. Později o ní pravidelně podrobně informovala. Utajování dodávek zbraní a další pomoci Merz jako předák opozice kritizoval. Řekl tehdy mimo jiné, že se vláda „bez nutnosti vystavuje podezření, že nedodržuje své přísliby“.
Melnyk, který je nově velvyslancem Ukrajiny při OSN, vedl zastupitelský úřad své země v Německu v době, kdy Rusko v únoru 2022 podniklo invazi na Ukrajinu. V Německu vešel ve známost jako tvrdý a často nevybíravý kritik váhavého postoje některých německých politiků k pomoci Ukrajině. Německo nyní patří k největším podporovatelům Ukrajiny, vojenskými dodávkami jí pomáhá podle objemu nejvíce po Spojených státech. Nový německý kancléř Merz minulý týden ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ujistil o neutuchající podpoře.
Podle agentury DPA vyvolalo Merzovo rozhodnutí debatu o tom, zda souvisí s případnými dodávkami střel s plochou dráhou letu Taurus. Bývalý kancléř Scholz je Kyjevu dodat odmítal, Merz naznačil, že by je Německo pod jeho vedením dodat mohlo.