Ukrajinská ekonomika, zasažená válkou s Ruskem, se potýká s vážným nedostatkem pracovních sil. Problémy se projevují napříč všemi sektory – od nedostatku zboží na regálech supermarketů, přes omezený provoz městské dopravy, až po nadměrnou zátěž zaměstnanců v továrnách. Jak uvádí deník The Kyiv Independent, mnohé velké společnosti jsou nuceny pozastavit celé divize a hledat způsoby, jak udržet provoz navzdory úbytku pracovníků.
Hlavní příčinou tohoto nedostatku je masivní odliv obyvatel. Mnozí Ukrajinci bojují na frontě, další jsou vysídleni v rámci země, a miliony jiných uprchly do zahraničí. „Taková situace na pracovním trhu v Ukrajině nikdy dříve neexistovala,“ řekla Yana Romanenko, ředitelka odboru lidských zdrojů v zemědělské společnosti Nibulon. Firmy se nyní soustředí spíše na to, aby vůbec někoho našly, než na výběr nejlepších kandidátů.
Across nearly every sector, Ukraine’s economy is feeling the same labor crunch that is squeezing its battlefront units, as companies face the reality that a large portion of their workforce has simply vanished.https://t.co/SdiJYCjbLL
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) August 10, 2024
Problém se ještě zhoršil poté, co vláda zavedla nové zákony požadující po zaměstnavatelích aktualizovat vojenské registrace svých pracovníků. Mnoho mužů se tak snaží vyhnout oficiálnímu zaměstnání, aby se vyhnuli povolání do armády, což dále prohlubuje krizi na pracovním trhu. Podle průzkumu Americké obchodní komory na Ukrajině z června 2024 více než 81 % firem přiznalo, že mobilizace negativně ovlivňuje jejich provoz.
Ztráta pracovních sil má největší dopad v oblastech blízko fronty, kde firmy jako Interpipe nebo Nibulon hlásí až 30% nedostatek potřebných zaměstnanců. Zároveň se mění složení pracovních sil – nedostatek je cítit především u vyškolených specialistů a mužů ve věku 25 až 60 let. Ačkoliv se některé firmy snaží nahradit chybějící muže ženami, tento krok má jen omezený úspěch, jak uvádí deník The Kyiv Independent.
Mnohé společnosti nyní hledají nové cesty, jak situaci zvládnout. Investují do automatizace a slučování pracovních pozic, aby snížily závislost na lidské pracovní síle. Přestože některé firmy dokázaly najít náhrady v podobě studentů, starších pracovníků nebo dokonce veteránů, situace se nelepší. Očekává se, že v následujících letech bude země čelit dalšímu odlivu obyvatel, což představuje velkou výzvu pro její budoucí obnovu.
Jak podotýká The Kyiv Independent, jediným světlem na konci tunelu může být zvýšená poptávka po talentovaných lidech v klíčových odvětvích, která nabízí konkurenční platy a rychlý kariérní postup. To by mohlo přilákat zpět alespoň část ukrajinské populace a pomoci ekonomice znovu se postavit na nohy.