-0.6 C
Czech
Čtvrtek 1. ledna 2026
Válka na UkrajiněUkrajině se pravděpodobně povedlo vyhrát bitvu o Charkov, ruské jednotky se stahují

Ukrajině se pravděpodobně povedlo vyhrát bitvu o Charkov, ruské jednotky se stahují

Ruské jednotky pravděpodobně opouští své pozice v Charkově a okolí a Ukrajině se podařilo vyhrát bitvu o své druhé největší město. Uvádí to americký Institut pro studium války (ISW). Podle ukrajinského generálního štábu se nyní ruské jednotky zaměřují na odchod z města a okolí. Dobytí Charkova původně patřilo k hlavní cílům ruské invaze na Ukrajině, připomněla dnes stanice BBC. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v televizním rozhovoru vyjádřil přesvědčení, že válka skončí do konce roku.

Podle ISW se ruská armáda v posledních dnech nepokusila dobýt nové pozice ve městě, a to kvůli ukrajinské protiofenzívě i obtížím s doplňováním svých jednotek. Ruské armádě se nepodařilo dosáhnout svého cíle město obklíčit a následovně ho obsadit. „Zdá se tedy, že Ukrajina vyhrála bitvu o Charkov,“ uvedl ISW.

Podle prohlášení ukrajinského generální štábu pro agenturu AFP se nyní ruské jednotky v Charkově a okolí soustředí na odchod ze svých pozic. Podle reportérů agentury Reuters byl v Charkově v posledních dvou týdnech relativní klid. Moskva ale informovala o ostřelování v okolí Charkova a tvrdí, že její rakety v pátek zasáhly armádní sklad.

Podle ISW se nyní útoky ruské armády soustředí na města Izjum a Doněck, kde ale invazní vojska zaznamenávají jen malé úspěchy. Hlavní snahou ruské armády je nyní obklíčit města Severodoněck a Lysyčansk na Donbase, uvedl institut.

Obsazení Charkova patřilo k hlavním cílům ruské invaze a město od začátku konfliktu na konci února čelilo silnému ostřelování, při kterém podle ukrajinské strany zahynuly stovky civilistů. Kyjev tvrdí, že ruská armáda záměrně mířila na civilní cíle, což Moskva odmítá.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Budanov prohlásil v rozhovoru s britskou televizní stanicí Sky News, že válka pravděpodobně skončí do konce roku. Zlom v bojích očekává v srpnu. „Výsledkem bude, že obnovíme ukrajinskou kontrolu nad celým územím, které jsme ztratili, a to včetně Donbasu a Krymu,“ uvedl Budanov. Neúspěch ve válečném konfliktu podle něj povede k odstranění ruského prezidenta Vladimira Putina, který je podle ukrajinského generála ve „velmi špatné tělesné i duševní kondici“.

Reklama

Doporučujeme

Sydney přivítalo rok 2026 ohňostrojem a pietní akcí za oběti střelby

Nejlidnatější australské město Sydney zahájilo rok 2026 ohňostrojem. Show se konala za zvýšené policejní přítomnosti vzhledem k tomu, že uplynulo jen několik týdnů od chvíle, kdy ozbrojenci zabili 15 lidí při oslavách židovského svátku chanuka na místní pláži Bondi Beach. Před spuštěním silvestrovských ohňostrojů obyvatelé města drželi minutu ticha za oběti útoku. Pietní akci doprovázelo speciální osvětlení mostu Harbour Bridge, píše agentura Reuters.

Finsko zadrželo loď, kterou podezírá z úmyslného poškození podmořského kabelu

Finské úřady zadržely ve Finském zálivu loď, kterou podezírají z úmyslného poškození podmořského kabelu mezi Helsinkami a estonským Tallinem. Finská policie uvedla, že zadržela 14 členů posádky lodi, kterou identifikovala jako nákladní plavidlo Fitburg. Podle policie loď vyplula z ruského Petrohradu a mířila do Izraele, napsala agentura Reuters. Na incident reagovali prezidenti Finska a Estonska Alexander Stubb a Alar Karis.

Sjednocení Číny nelze zastavit, řekl v novoročním projevu čínský prezident

Sjednocení Číny nelze zastavit, řekl podle agentur v novoročním projevu čínský prezident Si Ťin-pching. Předtím Peking uvedl, že dnes ukončil rozsáhlé vojenské cvičení u ostrova Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřenou provincii.

Thajsko propustilo kambodžské vojáky zajaté v červenci

Thajsko propustilo 18 kambodžských vojáků, kteří byli od července zadržováni po smrtících střetech na společné hranici. K jejich předání došlo v rámci příměří, na němž se obě země dohodly v sobotu po několikatýdenní eskalaci.

Světové osobnosti, které zemřely v roce 2025

V roce 2025 zemřelo několik významných osobností ze světa filmu, hudby, politiky a literatury. Mezi nejznámější patřili Robert Redford, Diane Keaton, Brigitte Bardot, Ozzy Osbourne, papež František a módní návrhář Giorgio Armani.

Nezvykle teplé Vánoce na Islandu přinesly rekordních 19,8 °C

Island prožil nezvykle teplé Vánoce. Na Štědrý den naměřili ve východním městě Seyðisfjörður rekordních 19,8 stupně Celsia, což je nejvyšší prosincová teplota v historii země. Meteorologové vysvětlují, že za tím stál příliv teplého vzduchu z jihu. Podobné výkyvy se ale podle nich objevují častěji a začínají měnit i islandskou přírodu.

Tchaj-wan zůstává v pohotovosti, Čína po rozsáhlých manévrech část svých sil stahuje

Tchaj-wan ve středu setrvával ve stavu zvýšené pohotovosti, přestože se čínské lodě po dvoudenních rozsáhlých vojenských cvičeních začaly z okolí ostrova postupně stahovat. Peking zatím ukončení manévrů oficiálně neoznámil, tchajwanské úřady proto ponechávají v provozu krizová centra armády i pobřežní stráže.

Rusko při útoku na Oděskou oblast zranilo šest lidí včetně dětí

Ruské vzdušné útoky na Oděskou oblast zranily šest lidí včetně tří dětí, přičemž část Oděsy zůstala bez elektřiny, tepla a vody. S odvoláním na místní činitele to dnes napsal server Ukrajinska pravda, podle něhož Rusové útočili na civilní a energetickou infrastrukturu. Ukrajinské letectvo oznámilo zneškodnění 101 z celkových 127 dronů, které Rusové na zemi v noci vyslali, dalších 20 bezpilotních letounů podle něj zasáhlo 11 míst.

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček, tentokrát však bez konkrétního termínu na neurčito. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Původně se rozhodnutí očekávalo do konce letošního roku.

USA podle prezidenta Kolumbie bombardovaly továrnu ve venezuelském Maracaibu

Spojené státy ve venezuelském přístavním městě Maracaibo bombardovaly továrnu sloužící zřejmě k produkci kokainu. Na síti X to v úterý místního času (v noci na dnešek SEČ) napsal kolumbijský prezident Gustavo Petro. Agentura AFP poznamenala, že z Petrova sdělení není jasné, zda jde o stejné místo amerického dronového úderu ve Venezuele, o kterém bez upřesnění v posledních dnech hovořil prezident USA Donald Trump.

Zelenskyj: Spojenci si mohou ověřit, že údajný útok na Putinovo sídlo je lež

Ukrajinští činitelé se spojili s Američany ohledně tvrzení Moskvy o údajném dronovém útoku na rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle agentury AFP to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který znovu označil prohlášení Ruska za lživé. Spojenci Ukrajiny podle něj mají technické možnosti, aby si ověřili, že ruské informace nejsou pravdivé.

Izrael od ledna zastaví práci části humanitárních organizací v Gaze

Izrael oznámil, že od 1. ledna pozastaví povolení více než dvěma desítkám humanitárních organizací působících v Pásmu Gazy, včetně Lékařů bez hranic. Důvodem mají být nová pravidla pro prověřování mezinárodních neziskovek.

Čína u Tchaj-wanu předvedla ostré střelby a blokádní manévry

Čínská armáda druhý den pokračovala ve velkých manévrech kolem Tchaj-wanu a přidala i ostré střelby. Peking tím ukazuje, že umí sevřít ostrov ze severu i jihu a zároveň odrazovat zahraniční podporu Tchaj-peje.

George Clooney s manželkou Amal získali francouzské občanství

George Clooney a jeho manželka Amal Clooney mají k Francii dlouhodobě blízký vztah a teď ho potvrdili i oficiálně. Francouzské občanství získali nejen oni dva, ale také jejich dvojčata Alexander a Ella. Hlavním důvodem nebyla kariéra, ale soukromí a snaha vychovávat děti mimo tlak Hollywoodu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama