15.1 C
Czech
Neděle 2. listopadu 2025
Válka na UkrajiněUkrajina za týden osvobodila 16 kilometrů čtverečních

Ukrajina za týden osvobodila 16 kilometrů čtverečních

Ukrajinská armáda za uplynulý týden dobyla zpět 16 kilometrů čtverečních, z toho přes 12 kilometrů čtverečních na jihu a čtyři na východě země. Podle médií to dnes uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Od počátku své současné protiofenzívy ukrajinská armáda podle ní získala zpět přes 227 kilometrů čtverečních okupovaného území – 192 kilometrů čtverečních na jihu země a přes 35 kilometrů čtverečních v okolí Bachmutu.

„Ukrajinští vojáci pokračují v ofenzivních operacích na několika místech fronty směrem na Melitopol a Berďansk,“ uvedla dnes dále Maljarová podle webu Ukrajinska pravda. „Klíčové boje pokračují v okolí Kliščijivky, Andrijivky a Kurdjumivky,“ poznamenala náměstkyně ministra s odkazem na obce ležící jižně od Bachmutu.

Tvrzení bojujících stran nelze v podmínkách ozbrojeného konfliktu nezávisle ověřit. Rusko ukrajinské územní zisky nepotvrdilo a minulý týden tvrdilo, že jeho síly postoupily na severovýchodě země, napsala dnes agentura Reuters.

Analytici amerického Institutu pro studium války (ISW) ve své poslední zprávě o vývoji bojů napsali, že ukrajinská armáda pokračuje v protiofenzívě na nejméně třech sektorech fronty a během uplynulých dní učinila určité pokroky u Bachmutu, na západě Doněcké oblasti a v Záporožské oblasti.

Rusko, které na sousední zemi zaútočilo před téměř rokem a půl, stále okupuje rozsáhlá ukrajinská území na jihu a východě. Ruský prezident Vladimir Putin na víkendové schůzce se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem v Petrohradě prohlásil, že ukrajinská protiofenziva selhala. Americký ministr zahraničí Antony Blinken o víkendu řekl, že se stále jedná o počáteční dny protiofenzívy a podotkl, že Ukrajinci získali zpět celkově kolem 50 procent území, které Rusko po invazi obsadilo.

Kyjev podle agentury AFP před časem připustil, že jeho snaha získat zpět okupovaná území bude dlouhá a obtížná. Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj nedávno řekl, že ukrajinská armáda pokračuje v postupu, ačkoliv čelí mimo jiné komplexním minovým polím nebo protitankovým překážkám.

Reklama

Doporučujeme

Hurikán Melissa připravil Jamajku o úrodu i střechy nad hlavou

Hurikán Melissa zpustošil Jamajku a zanechal za sebou rozsáhlé škody v zemědělství i rybolovu. Bouře, která dosáhla rychlosti větru až 185 mil (298 km) za hodinu, si podle úřadů vyžádala nejméně 19 obětí a tisíce lidí připravila o domovy i zdroj obživy.

Trumpova administrativa bojkotuje klimatický summit COP30 v Brazílii

Trumpova administrativa nevyšle na klimatický summit COP30 do Brazílie žádné vysoce postavené představitele. Administrativa Donalda Trumpa dává jasně najevo, že globální klimatické závazky považuje za přítěž a sází místo toho na ropu, plyn a obchodní dohody.

Ozbrojený útok ve vlaku do Londýna skončil deseti zraněnými

Deset lidí skončilo v nemocnici po brutálním útoku ve vlaku z Doncasteru do Londýna. Devět z nich utrpělo život ohrožující zranění. Policie zadržela dva podezřelé muže, vyšetřování převzali i protiterorističtí detektivové.

Janov mění trenéra. Vieira po špatných výsledcích končí

Fotbalový Janov se po sérii špatných výsledků rozloučil s trenérem Patrickem Vieirou. Klub o tom informoval na svém webu. Poslední celek Serie A dočasně povedou Domenico Criscito a Roberto Murgita. Podle italského tisku Vieira rezignoval po vzájemné dohodě s vedením.

Trojnásobný vrah Stephen Bryant z Jižní Karolíny si vybral jako způsob popravy zastřelení

Stephen Bryant (44) z Jižní Karolíny odsouzený k smrti za brutální vraždu se rozhodl zemřít zastřelením. Bude popraven 14. listopadu a stane se třetím člověkem v tomto roce, na němž vykoná rozsudek popravčí četa

Desítky tisíc lidí přišly rok po tragédii v Novém Sadu uctít památku obětí

Desítky tisíc lidí z celého Srbska dnes přišly v Novém Sadu manifestovat a uctít památku 16 obětí, které přesně před rokem zahynuly při zřícení střechy místního nádraží. Tragédie spustila protestní hnutí, jež od té doby touto balkánskou zemí otřásá. Nová vláda premiéra Djura Macuta vyhlásila dnešní sobotu dnem smutku. Informuje o tom agentura APA.

Pfizer jde do právní bitvy o Metseru

Americká farmaceutická společnost Pfizer podala žalobu na Novo Nordisk a biotechnologickou firmu Metsera. Důvodem je údajné porušení dohodnutých podmínek fúze poté, co Metsera přijala konkurenční nabídku od dánského výrobce.

Venezuela hledá pomoc u Ruska a Číny po nátlaku ze strany Washingtonu

Venezuela se v čase, kdy se v Karibiku shromažďují americké vojenské síly, obrací o pomoc na Rusko, Čínu a Írán. Venezuelský prezident Nicolás Maduro v dopise požádal Rusko o rakety, radary a modernizovaná letadla. S odkazem na interní dokumenty americké vlády o tom píše deník The Washington Post (WP).

Kanadský premiér Carney se omluvil Trumpovi za reklamu kritizující cla

Kanadský premiér Mark Carney se omluvil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi za reklamu kanadské provincie Ontario, která kritizuje zavádění cel. Carney to dnes podle agentury Reuters řekl s tím, že se Trumpovi neveřejně omluvil na středeční večeři pořádané jihokorejským prezidentem. Carney a další politici se v Jižní Koreji zúčastnili jednání Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC).

Rusko hlásí sestřelení 98 ukrajinských dronů

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila 98 ukrajinských dronů. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany, podle kterého šest bezpilotních letounů mířilo na Moskvu. Podle ukrajinské vojenské rozvědky stojí Ukrajina za pátečními výbuchy a přerušením provozu ruského ropovodu v Moskevské oblasti.

Prezidentka Tanzanie získala přes 97 procent hlasů, zemi zachvátily protesty

Prezidentka Tanzanie Samia Suluhu Hassan obhájila svůj mandát v atmosféře napětí a násilí. Volební komise oznámila, že získala přes 97 procent hlasů. Opozice výsledek odmítá jako zmanipulovaný a zemí otřásají protesty, při nichž umírají stovky lidí.

Nečas podepsal v Coloradu na osm let, bude nejlépe placeným Čechem v NHL

Martin Nečas ukončil spekulace. Podepsal osmiletou smlouvu s Colorado Avalanche v hodnotě 92 milionů dolarů. Vydělá si v průměru 11,5 milionu dolarů za sezónu a od sezóny 2026/2027 předstihne Davida Pastrňáka jako nejlépe placeného českého hráče v NHL.

Klimatická krize zabíjí: Každou minutu kvůli ní umírá jeden člověk

Rostoucí teploty si vybírají děsivou daň. Podle nové mezinárodní zprávy zemře v důsledku extrémního horka každou minutu jeden člověk. Klimatická krize tak není hrozbou budoucnosti. Děje se právě teď, každý den, každou minutu, přičemž svět podle vědců selhává v reakci na tuto hrozbu.

Úřad OSN vyzval USA k ukončení útoků na lodě v Karibiku, jež mají za pašerácké

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk vyzval Spojené státy, aby ukončily letecké útoky na lodě v Karibiku a Tichomoří, které Washington označuje za plavidla pašující drogy. Informovala o tom dnes agentura AP. Türk podle ní označil tyto útoky, při nichž americká armáda zabila už šest desítek lidí, za nepřijatelné a vyzval k jejich rychlému a nezávislému vyšetření.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
promiň, do tohoto scriptu: