Válka na UkrajiněUkrajina se chystá na začátek školního roku za houkání poplašných sirén

Ukrajina se chystá na začátek školního roku za houkání poplašných sirén

Pět metrů pod zemí ředitel Mychajlo Aljochin rovná poslední věci v krytu své školy v Kyjevě, kde jeho žáci budou trávit čas, pokud se rozezní sirény. Děti ve věku od šesti do 16 let se do tříd vrátí ve čtvrtek, kdy na Ukrajině začíná školní rok, napsala agentura AFP.

Kryt, který byl dříve šatnou, už odzkoušela válka. V prvních týdnech konfliktu tam žilo 60 lidí. Nyní se tam na ploše 300 metrů čtverečních vejde až 600 lidí.

„V momentě, kdy se spustí sirény, naši zaměstnanci ihned sejdou do krytu se žáky, a to nezávisle na tom, co zrovna dělali. Pokud to bude možné, budou v tom pokračovat,“ uvedl ředitel školy. Navzdory strohým podmínkám doufá, že se na začátku školního roku dostaví alespoň třetina ze 460 žáků školy.

V roce 2021 bylo na celé Ukrajině zhruba 4,2 milionu žáků. Přes dva miliony dětí ale uprchly do zahraničí a další tři miliony zůstaly na Ukrajině, ale musely opustit své domovy, uvedl Dětský fond OSN (UNICEF). V Kyjevě, který je nyní daleko od fronty, se čeká návrat do lavic 132.000 dětí, uvedl starosta města Vitalij Kličko.

V soukromé škole, kterou vede Aljochin a jejíž název z bezpečnostních důvodů agentura AFP nezveřejnila, se zaměstnanci chystají na dva scénáře. Při prvním se vyučování uskuteční „na povrchu“ zhruba deset metrů od vchodu do krytu. Druhý scénář počítá s vyučováním v podzemí, pokud bude vyhlášen poplach, což se děje téměř každý den.

„Nemohu vyloučit, že nepřítel, který má velmi rád symbolická data, využije začátku školního roku k útoku,“ řekl šestadvacetiletý ředitel.

Nezávisle na tom, zda sirény budou houkat nebo ne, učitelé v krytu uspořádají 1. září oslavu, „aby ukázali dětem, že to je bezpečné místo, kde zajisté stráví tento rok mnoho času“.

V krytu je dostatek jídla a vody na 48 hodin. Neustále k dispozici bude také tým lékařů a psychologů. „Nikdy jsem si nedokázal představit, že se něco takového stane. Ale je to prostě nová realita,“ říká muž.

Podle ukrajinského ministerstva školství zhruba 23.000 škol, z nichž 2135 poničila válka, má vybavený kryt, takže může zahájit školní rok prezenční výukou. V ostatních školách a také v zařízeních, jež se nacházejí blízko fronty, se bude vyučovat přes internet.

Zdá se, že smutná realita války nezkalila radost ze začátku školního roku, což je na Ukrajině významný den. „Bydlím blízko školy, a budu tam ve větším bezpečím, protože nás nechají odejít do krytu spořádaným způsobem,“ říká šestnáctiletá Polina, která sedí spolu se svými kamarádkami na zahrádce jedné kavárny. „Chceme žít naplno po dvou letech covidu-19 a šesti měsících války. Nebojíme se, už jsme dost vytrpěli,“ uvedla.

Poslední slovo však mají rodiče, kteří musí učinit těžké rozhodnutí. Podle představitele ministerstva školství Serhije Horbačova většina rodičů nepošle kvůli nebezpečí děti do školy.

Julija Šatravenková Sokolovyčová se rozhodla, že svou sedmiletou dceru do školy ve čtvrtek pošle. „Samozřejmě máme všichni strach, ale nechci dceru připravit o možnost socializace,“ uvedla a dodala, že důvěřuje ukrajinské armádě. „Fakt, že se vracíme do víceméně normálního života, ve mně vzbuzuje naději,“ dodala.

Doporučujeme

Raúl Castro se objevil na veřejnosti. Poprvé od chvíle, kdy ho Trumpova administrativa obvinila z vraždy

Bývalý kubánský vůdce Raúl Castro se poprvé od americké obžaloby ukázal na veřejnosti. Ve věku 95 let dorazil na slavnost ministerstva vnitra v Havaně. Washington ho viní z podílu na sestřelení dvou civilních letadel v roce 1996.

Izraelský úder v jižním Libanonu zabil tři příslušníky libanonské armády

Při izraelském úderu na vojenské vozidlo na jihu Libanonu zahynuli tři příslušníci libanonského vojska, včetně dvou důstojníků, uvedla dnes podle agentury Reuters libanonská armáda. Izraelská armáda to později potvrdila s tím, že incident vyšetřuje.

Papež Lev XIV. zahajuje návštěvu Španělska, svou nejdelší cestu po Evropě

Papež Lev XIV. dnes dopoledne zahájí sedmidenní návštěvu Španělska, svou zatím nejdelší cestu v Evropě. Během ní promluví k věřícím, migrantům, dobrovolníkům a politikům. Papež vystoupí ve španělském parlamentu a požehná nové nejvyšší věži chrámu svaté Rodiny (Sagrada Familia) v Barceloně. Cestu zakončí na Kanárských ostrovech, kam každoročně připlouvají tisíce migrantů z Afriky. Hlavním tématy cesty budou mír, migrace či nové technologie. Papež se také setká s oběťmi sexuálního násilí v církevním prostředí.

Populace vzácných ptáků na britských plážích díky ochráncům přírody prudce vzrostla

Lidská přítomnost na pobřeží, rostoucí počet aut a volně pobíhající psi představují pro hnízdící ptáky obrovské riziko. Na plážích národní přírodní rezervace Lindisfarne v severovýchodní Anglii však ochránci přírody našli způsob, jak zranitelné živočichy před náporem turistů ochránit. Pomocí elektrických ohradníků a sezonních ochránců přírody dokázali zajistit klid pro hnízdění kriticky ohrožených druhů a jejich populace začaly po letech úpadku opět prudce růst.

Rusko v noci útočilo 272 drony, Ukrajina zasáhla několik míst včetně Kronštadtu

Ruská armáda dnes v noci zaútočila na Ukrajinu 272 bezpilotními letouny, z nichž 249 protivzdušná obrana zničila nebo vyřadila. S odkazem na ukrajinské vzdušné síly to napsal web Ukrainska pravda. V Záporoží byla podle úřadů zraněna jedna žena. Ukrajinské drony naopak podle informací zveřejněných ukrajinským webem zasáhly několik ruských regionů a Kronštadt nedaleko Petrohradu. Ukrajina se brání ruské vojenské agresi od února 2022.

Rusko chce napřesrok spustit obdobu Muskova satelitního systému Starlink

Rusko plánuje v příštím roce spustit menší obdobu satelitního internetového systému Starlink, který provozuje společnost SpaceX amerického podnikatele Elona Muska. Podle agentury Reuters to uvedl Alexej Šelobkov, šéf společnosti Iks Holding, která nový systém vyvíjí.

Armáda USA sestřelila íránské drony, zaútočila na íránská radarová stanoviště

Americká armáda sestřelila čtyři íránské drony vyslané směrem k Hormuzskému průlivu a zachytila několik íránských balistických střel namířených na Kuvajt a Bahrajn. Zaútočila rovněž na íránská radarová stanoviště. Oznámilo to v noci na dnešek velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM).

USA uvalily sankce na největší íránskou kryptoburzu

Spojené státy uvalily sankce na největší íránskou kryptoměnovou burzu Nobitex. Viní ji z toho, že pomáhala íránské vládě a státním institucím na sankčních seznamech obcházet západní omezení. Případ ukazuje, jak důležitou roli mohou kryptoměny hrát v zemích odříznutých od části světového finančního systému.

Írán podmiňuje dohodu s USA uvolněním zmrazených aktiv za 24 miliard dolarů

Případná mírová dohoda mezi Spojenými státy a Íránem závisí na tom, zda bude administrativa prezidenta Donalda Trumpa ochotna uvolnit zmrazená íránská aktiva v hodnotě 24 miliard dolarů (504 miliard Kč). V dnes zveřejněném rozhovoru s televizní stanicí CNN to řekl Mohsen Rezáí, vojenský poradce nejvyššího íránského duchovního vůdce Modžtaby Chameneího. Pokud by USA po nynějším příměří obnovily boje, "vstoupily by do temné uličky" a Teherán by rozšířil válku až do Středozemního moře, varoval.

Putin řekl, že zatím nevidí smysl ve schůzce se Zelenským

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že zatím nevidí smysl ve schůzce se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Vyjádřil se tak během Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra v reakci na otevřený dopis ukrajinské hlavy státu. Zelenskyj o den dříve otevřeným listem vyzval Putina, aby se sešli a dohodli se na ukončení války, kterou rozpoutala Moskva před více než čtyřmi roky.

Řecko chystá daň ze zisků z kryptoměn

Řecko připravuje zákon, který má poprvé jasněji zdanit výnosy z kryptoměn. Kapitálové zisky z obchodování by podle návrhu měly podléhat patnáctiprocentní dani. Vláda tím chce dostat kryptoměny přímo do daňového řádu.

Menšík v semifinále Roland Garros nestačil na Zvereva

Jakub Menšík si finále Roland Garros nezahraje. Český tenista v semifinále nestačil na Alexandera Zvereva, kterému podlehl 5:7, 2:6, 6:3 a 3:6. Nadějné momenty v zápase měl, jenže často je sám utnul chybami v nejhorší chvíli.

NASA ukončila bezpečnostní opatření na ISS

Posádka Mezinárodní vesmírné stanice se po krátkém preventivním přesunu do kosmické lodi Crew Dragon vrátila k plánovaným činnostem. NASA bezpečnostní opatření zrušila poté, co Roskosmos pozastavil rozsáhlejší opravy v ruské části stanice a začal vyhodnocovat nová měření. Evakuace se nakonec nekonala.

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 185 válečných zajatcích, oznámila Moskva

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 185 válečných zajatcích, oznámilo dnes podle agentury RIA Novosti ruské ministerstvo obrany. Výměnu potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Čínský prezident Si navštíví Severní Koreu s cílem prohloubit vzájemné vztahy

Čínský prezident Si Ťin-pching příští týden navštíví Severní Koreu. Do Pchjongjangu přijede poprvé od roku 2019. Cesta přichází v době, kdy se Kim Čong-un stále více sbližuje s Ruskem a současně znovu zdůrazňuje ambice svého jaderného programu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama