Válka na UkrajiněUkrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO

Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že jeho země podává žádost o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance, informují tiskové agentury. Zelenskyj se tak vyjádřil krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal v Kremlu smlouvy o připojení těchto ukrajinských území k Ruské federaci. Západ anexi odmítá. Ukrajinský prezident rovněž prohlásil, že Kyjev nebude jednat s Ruskem, dokud bude jeho prezidentem Putin. Budeme jednat s novou hlavou státu, uvedl Zelenskyj.

„Podepsáním žádosti Ukrajiny o urychlený vstup do NATO činíme rozhodující krok,“ uvedl Zelenskyj. „De facto jsme svou cestu do NATO už prošli. De facto jsme již prokázali kompatibilitu s aliančními normami. Pro Ukrajinu jsou reálné – reálné na bojišti a ve všech aspektech naší interakce,“ napsal Zelenskyj na platformě telegram. „Ukrajina dnes podává žádost, aby tak učinila de iure,“ dodal.

Zelenskyj rovněž zopakoval svůj slib, že sjednotí celé ukrajinské území včetně toho, které nyní okupuje Rusko. „Území celé naší země bude osvobozeno od tohoto nepřítele – nejen nepřítele Ukrajiny, ale také samotného života, lidskosti, práva a pravdy,“ uvedl. Na dnešní Putinovu výzvu k jednání ukrajinský prezident uvedl, že Kyjev je připraven k dialogu s Ruskem, ale jen pokud ho povede jiná hlava státu.

Ruský prezident dnes v projevu, který předcházel podpisu smluv o připojení ukrajinských oblastí k Rusku, prohlásil, že země bude hájit anektovaná ukrajinská území „všemi dostupnými prostředky“. Představitel jaderné mocnosti zároveň vybídl Kyjev k jednání, zdůraznil ovšem, že anektovaných území se Moskva nevzdá.

Zelenskyj ve čtvrtek varoval, že Ukrajina zareaguje „velmi tvrdě“ na pokus Ruska anektovat další části jejího území, a na dnešek svolal mimořádné zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany. „Byla projednána opatření, která je třeba přijmout k zajištění kolektivní bezpečnosti euroatlantického prostoru a Ukrajiny,“ stálo po jejím zasedání na oficiálních webových stránkách Zelenského. Mezi tato opatření by podle Kyjeva mělo patřit i zavedení strategie jaderného odstrašení proti Rusku ze strany ukrajinských spojenců.

Co přesně „urychlená“ žádost o vstup do NATO znamená, není zatím jasné, protože vstup nové země do NATO vyžaduje jednomyslnou podporu aliance, poznamenala agentura AP. Zelenskyj v polovině března uvedl, že si je vědom toho, že jeho země se členem Severoatlantické aliance nestane. Podle tehdejšího vyjádření ukrajinského prezidenta bylo Kyjevu dáno na vědomí, že politika „otevřených dveří“ se Ukrajiny netýká.

Doporučujeme

Ukrajinské drony zasáhly v Moskvě rafinerii, uvedly úřady i Kyjev

Ukrajinské drony v noci na dnešek zasáhly rafinerii v Moskvě, uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Protivzdušná obrana podle něj zničila přibližně 60 bezpilotních prostředků směřujících na Moskvu. Zásah moskevského ropného zařízení potvrdil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ceny ropy kolísají. Čeká se na podpis mírové dohody mezi USA a Íránem

Ceny ropy v úterý brzy ráno mírně klesly po zveřejnění detailů rámcové dohody, která má být oficiálně podepsána v pátek ve Švýcarsku. Americké akciové trhy posílily.

Anya Taylor-Joy se vydá do Středozemě

Chystaný film The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum rozšiřuje obsazení o další známé jméno. Do nového příběhu ze světa Pána prstenů se přidává Anya Taylor-Joy. Herečka ztvární Seren, elfku z Lesní říše napojenou na krále Thranduila.

Do Íránu budou podle viceprezidenta Vance opět vpuštěni jaderní inspektoři

Jaderní inspektoři se budou moci vrátit do Íránu, bude to důsledek dohody mezi Teheránem a Washingtonem o ukončení války. V rozhovoru se stanicí NBC News to uvedl americký viceprezident J.D. Vance.

Agenta ICE srazil ujíždějící vůz. Padl výstřel

Agenta amerického Imigračního a celního úřadu (ICE) v pondělí v New Jersey srazilo auto při pokusu o zadržení osoby. Agent na ujíždějící vůz vystřelil. Hledanou osobu se zatím zadržet nepodařilo. ICE prosazuje imigrační politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nepokoje v několika amerických státech vyvolaly dva incidenty, při nichž zemřeli neozbrojení Američané.

Číňané méně utrácejí, maloobchodní tržby poprvé po letech spadly

Čínská ekonomika vyslala další varovný signál. Maloobchodní tržby v květnu meziročně klesly o 0,6 procenta, což je první propad od prosince 2022. Slabá spotřeba dopadla na druhou největší ekonomiku světa v době, kdy se dál prohlubuje útlum investic a sektor nemovitostí zůstává pod tlakem.

Při havárii amerického bombardéru B-52 zahynulo všech osm členů posádky

Při pondělní nehodě amerického strategického bombardéru B-52 Stratofortress na Edwardsově letecké základně v Kalifornii zahynulo všech osm členů posádky. Letadlo po pádu shořelo a po zhlédnutí záběrů havárie bylo zjištěno, že nikdo nemohl přežít, uvedl podle agentury AP plukovník James Hayes.

Zelenskyj nabídl Putinovi setkání na summitu G7. Moskva podle Kyjeva odmítla

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko odmítlo možnost přímého jednání o ukončení války během summitu skupiny G7 ve Francii. Kyjev nyní zvažuje další variantu setkání ve Spojených státech za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pokud Moskva odmítne i tuto nabídku, Ukrajina chce prosazovat další tlak na Kreml.

Japonsko zvýšilo úroky na nejvyšší úroveň za 31 let

Japonská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na jedno procento. Jde o nejvyšší úroveň od roku 1995. Bank of Japan reaguje na obavy z dalšího růstu cen, který může přiživovat dražší energie a dopady války na Blízkém východě.

Evropu zasáhla vlna veder, teploty šplhají výrazně nad normál

Západní a střední Evropa zažívají mimořádně teplé období. Teploty v řadě zemí překonávají dlouhodobé průměry o více než deset stupňů a některé státy hlásí rekordně horké květnové dny. Meteorologové očekávají, že horké počasí vydrží ještě několik dní.

Hlavní body rámcové dohody Íránu a USA o ukončení války

Spojené státy a Írán společně s Pákistánem coby vyjednavačem oznámily rámcovou dohodu, která má ukončit válku; příslušné memorandum má být podepsáno v pátek. Agentura Reuters přinesla přehled hlavních informací, které se v této souvislosti objevily:

Cucurella přestoupil z Chelsea do Realu Madrid

Španělský obránce Marc Cucurella mění po čtyřech letech dres. Z Chelsea odchází do Realu Madrid, kde podepsal smlouvu na šest sezon. Podle informací médií zaplatí madridský klub za sedmadvacetiletého reprezentanta zhruba 60 milionů eur. Cucurella se zároveň stal první posilou po návratu trenéra Josého Mourinha na lavičku Realu.

Bednárik připustil odklad slev na jízdné

Studenti a senioři se zatím nemohou spoléhat na to, že se jim od ledna 2027 vrátí 75procentní sleva na jízdné. Ministr dopravy Ivan Bednárik za SPD připustil, že rozhodne až stav rozpočtu. Resort bude potřebovat zhruba dvě miliardy korun, jednání s ministerstvem financí mají přijít v červenci.

Írán doplnil do dohody s USA klauzuli o poplatcích za námořní služby, tvrdí Fars

Teherán krátce před oznámením dosažení předběžné dohody se Spojenými státy doplnil do textu memoranda ustanovení o vybírání poplatků za námořní služby. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes podle AFP napsala íránská agentura Fars. Svobodnou plavbu Hormuzským průlivem bez výběru mýta přitom při oznámení dohody v noci na dnešek výslovně zmínil americký prezident Donald Trump.

KOMENTÁŘ: Ani dolar zisku. Přesto je SpaceX 7. nejhodnotnější společnost světa

Akcie společnosti SpaceX se po týdnech napětí začaly obchodovat na burze ve velkém stylu. Hned první den oproti původní ceně posílily o pětinu. Investoři ukázali, že po Tesle věří i další společnosti Elona Muska, která se dostala na burzu. I přesto, že je silně ztrátová.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama