Více
  9.3 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Ukrajina a Rusko si podle Vereščukové vyměnily zajatce a námořníky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ukrajina vyměnila deset zajatých ruských vojáků za deset ukrajinských vojáků, kteří upadli do ruského zajetí. O výměně zajatců dnes informovala ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Obě země si také současně vyměnily námořníky z civilních posádek. Výměnu zajatců potvrdila ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová, uvedla agentura Interfax.

  „Na příkaz prezidenta (Volodymyra) Zelenského dnes došlo k první plnocenné výměně vojenských zajatců. Výměnou za deset zajatých okupantů jsme dostali ze zajetí deset našich vojáků,“ napsala Vereščuková na facebooku.

  Dodala, že Ukrajinci rovněž dnes předali ruské straně 11 ruských námořníků z lodi, která se potopila u Oděsy, a to výměnou za 19 ukrajinských námořníků ze záchranné lodi Sapfir, kterou Rusové zajali při pokusu evakuovat ukrajinské vojáky z Hadího ostrova v Černém moři. Ukrajině se má vrátit i zmíněná loď, která má být předána v tureckém přístavu. Rusové tuto loď podle dřívějších zpráv odvlekli do Sevastopolu na anektovaném Krymu.

  O den dříve ruské úřady informovaly o výměně zajatců, ale Vereščuková to kategoricky popřela, připomněl list Ukrajinska pravda. Současně vicepremiérka vyjádřila naději, že se podaří vyměnit ruské zajatce za ukrajinské pohraničníky zajaté na Hadím ostrovu v prvních dnech války.

  Rusko tvrdí, že má nyní asi 500 ukrajinských zajatců. Moskalkovová dříve podle tisku uvedla, že je Moskva ochotna tyto zajatce vyměnit.

  Dříve ukrajinské úřady vyměnily starostu okupovaného Melitopolu za devět ruských vojáků. Počátkem března v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny místní úřady vyměnily ruského velitele za pět členů ukrajinské domobrany, dodal deník.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS