Reklama

Ugandský opoziční leader Wine stahuje žalobu proti výsledkům voleb. Násilnosti v zemi pokračují

NEJČTENĚJŠÍ

Vůdce opozice Bobi Wine v pondělí prohlásil, že stahuje žalobu proti výsledkům prezidentských voleb v Ugandě, podle nichž zvítězil úřadující Yoweri Museveni. Soudci nejvyššího soudu, kteří případ projednávají, jsou podle jeho slov zaujatí, informovala agentura Reuters.

Reklama

Museveni, který je v čele východoafrické země od roku 1986, byl prohlášen za vítěze voleb 14. ledna se ziskem 59 procent hlasů, zatímco Wine podle závěrů volební komise obdržel 35 procent odevzdaných hlasů.

Osmatřicetiletý Wine, popová hvězda a zákonodárce, výsledky voleb odmítl. Věří, že mu vítězství bylo ukradeno. Soud proto požádal, aby zrušil výsledek z několika důvodů, včetně rozšířeného užití násilí.

„Rozhodli jsme se stáhnout žalobu podanou k jejich soudu,“ informoval Wine na tiskové konferenci v hlavním městě Kampale. „Soudy nejsou nezávislé, je jasné, že tito lidé (soudci) pracují pro pana Museveniho.“

Jako důkaz uvedl rozhodnutí soudu o zamítnutí žádosti, kterou podal k zaevidování dalších důkazů. Ty podle něj zahrnují předem zaškrtnuté hlasovací lístky, falešné záznamy hlasovacích lístků, nereálně vysokou volební účast a další nesrovnalosti.

Reklama

Oblíbený zpěvák rovněž podotkl, že někteří soudci se v nedávné době s Musevenim několikrát setkali a některá jednání byla tajná. „Jsme přesvědčeni, že nejvyšší soud je rozhodnut předem,“ řekl Robert Kyagulanyi, který vystupuje pod uměleckým jménem Bobi Wine.

Mluvčí soudu Solomon Muyita agentuře Reuters sdělil, že justiční orgány budou na obvinění a Wineovo rozhodnutí stáhnout žalobu reagovat až poté, co případ formálně ukončí prostřednictvím svých právníků. „Právě teď učinil pouze politické prohlášení. Pokud jde o záznamy nejvyššího soudu, případ stále existuje,“ konstatoval Muyita.

Násilí z předvolebního období v Ugandě přetrvává i po volbách

Wine našel mezi mladými Uganďany mnoho příznivců. Zásahy bezpečnostních sil proti nim si však za posledních několik měsíců vyžádaly desítky životů, stovky osob byly zadrženy. Wine a další vysoce postavení členové jeho Strany národní jednoty (NUP) také obvinili bezpečnostní síly z únosů a mučení jeho příznivců.

Policie uvedla, že všechna hlášená zmizení vyšetřuje.

Minulý týden vojáci zbili a vážně zranili novináře, kteří dokumentovali Winea, když Úřadu OSN pro lidská práva v Ugandě doručoval petici, v níž požaduje vyšetřování údajného porušování lidských práv.

Ve čtvrtek ugandská armáda odsoudila sedm vojáků k trestu vězení až na 90 dní poté, co byli z útoku na novináře usvědčeni.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama