-3.8 C
Czech
Středa 31. prosince 2025
ZprávyV Ugandě před prezidentskými volbami roste napětí. Vláda zablokovala sociální sítě

V Ugandě před prezidentskými volbami roste napětí. Vláda zablokovala sociální sítě

Ugandská vláda v úterý zablokovala sociální média, informovala agentura Reuters a zpravodajský web stanice al-Džazíra. Dva dny před prezidentskými volbami, v nichž proti sobě stojí Yoweri Museveni, jeden z nejdéle působících afrických vůdců, a opoziční Bobi Wine, populární zpěvák, se napjatá situace vyostřuje.

Ugandský prezident Yoweri Museveni uvedl, že jeho vláda vypnula sociální média dva dny předtím, než voliči zamíří k urnám.

Předvolební období bylo poznamenáno brutálními zásahy proti opozičním shromážděním, která si vyžádala řadu obětí. Opozičních kandidáti, jejich příznivci a pracovníci kampaní jednotlivých kandidátů byli opakovaně zastrašováni. Někteří z nich byli zadrženi.

Videa zveřejněná v úterý na sociálních sítích zachycovala konvoj obrněných vojenských vozidel směřujících do Kampaly. Jednotky se poté pohybovaly v srdci hlavního města, které obvykle volí proti Musevenimu.

V úterý večer v televizním projevu 76letý vůdce, který se ujal moci v roce 1986, prohlásil, že se setkal s bezpečnostními silami. Podle jeho slov jsou připraveny bránit všechny Uganďany, kteří se obávají účasti ve volbách kvůli zastrašování opozicí.

Museveni se omluvil za nepříjemnosti způsobené zákazem sociálních médií a aplikací pro zasílání zpráv. Na druhou stranu prohlásil, že Uganda neměla na výběr poté, co Facebook zablokoval některé účty, které podporovaly jeho vládnoucí stranu Národní hnutí odporu (NRM).

„Pokud se chcete postavit na stranu proti NRM, pak by tato skupina neměla v Ugandě působit,“ řekl úřadující prezident. „Nemůžeme tolerovat tuto aroganci kohokoli, kdo za nás přijde rozhodnout, kdo je dobrý a kdo špatný.“

Sociální sítě hrají v komunikaci opozice klíčovou roli

Opoziční kandidát Wine používá Facebook k přímému přenosu svých vystoupení a tiskových konferencí. V minulosti ho řada médií odmítla hostit, přičemž většina rozhlasových a televizních stanic je v rukou vládních spojenců.

Wine ve svých 38 letech přitahuje pozornost zejména mladších voličů v zemi, kde je 80 procent populace mladší 30 let. Mezi 10 vyzývateli Museveniho, který přinesl zemi stabilitu po vražedných vládách diktátorů Miltona Oboteho a Idiho Amina, je Wine považován za favorita.

Na začátku dne ugandský regulační úřad nařídil poskytovatelům internetových služeb, aby ukončili podporu sociálních médií a zasílání zpráv.

V dopise, který v úterý viděly tiskové agentury, uložila výkonná ředitelka Ugandské komunikační komise (UCC) Irene Sewankambo telekomunikačním společnostem „okamžitě pozastavit jakýkoli přístup a používání“ sociálních médií a online platforem pro zasílání zpráv.

Zasvěcená osoba z oboru, která mluvila se zpravodajskou agenturou AFP pod podmínkou anonymity, uvedla, že nařízení bylo poprvé komunikováno v agresivních telefonních hovorech telekomunikačním společnostem v úterý ráno. Z telefonátů bylo zřejmé, že je příkaz odvetným opatřením za to, že Facebook smazal provládní účty za snahu zmanipulovat veřejnou debatu před čtvrtečními volbami.

Seznam zakázaných sociálních médií zahrnuje Facebook, Twitter, WhatsApp, Signal a Viber. Některá z nich byla offline již v úterý.

„Teror je bezprecedentní“

Zatímco bezpečnostní síly v předchozích volbách opozici zastrašovaly, období před letošními volbami bylo obzvláště násilné. V listopadu bylo zabito 54 lidí, když vojáci a policisté potlačili protesty poté, co byl Bobi Wine zadržen.

Bobi Wine, populární zpěvák a politik, jehož skutečné jméno je Robert Kyagulanyi Ssentamu, uvedl, že během rozhovoru s keňskou rozhlasovou stanicí došlo k útoku na jeho komplex v Kampale a zatčení jeho stráží. „Musím rozhovor ukončit, protože vidím, jak vojáci bijí členy mé ochranky,“ prohlásil kandidát na prezidenta. Řekl také, že člena týmu, který pracuje hlavně jako mechanik, armáda přes noc zastřelila.

Policejní mluvčí hlavního města Kampaly Patrick Onyango popřel, že by v domě Winea došlo k razii nebo že byl někdo zatčen. „Právě jsme reorganizovali naši bezpečnostní pozici v oblasti poblíž jeho domu, konkrétně jsme odstranili některá kontrolní stanoviště,“ konstatoval Onyango.

Agentura Reuters nebyla schopna tvrzení okamžitě ověřit. Armádní mluvčí na výzvu požadující komentář nereagovali.

„Teror je, upřímně řečeno, bezprecedentní,“ řekl Kizza Besigye, vůdce opoziční strany, který vyzval dlouholetého prezidenta Yoweri Museveniho již ve čtyřech volbách. „Násilí, teror se zdají být s každým nadcházejícími volbami intenzivnější. Tyto volby byly svědkem nevýslovného násilí. Každým dnem se to zhoršuje.“

Podle Evropské unie by Uganda měla všem voličům při výkonu jejich demokratických práv poskytnout rovné podmínky a zajistit bezpečnost. „Nadměrné použití síly donucovacími a bezpečnostními agenturami vážně poškodilo tento volební proces,“ uvedl Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Řekl, že nabídka bloku nasadit malý tým volebních odborníků nebyla přijata.

Generální tajemník OSN António Guterres v úterý vyzval ugandské úřady, zejména bezpečnostní síly, aby po jedné z nejkrvavějších volebních kampaní za poslední desetiletí dodržovaly lidská práva.

Guterres „vyzývá všechny politické aktéry a jejich příznivce, aby se veřejně zavázali vést své politické aktivity pokojně a upustili od podněcování k násilí nebo nenávistným projevům,“ řekl jeho mluvčí Stephane Dujarric. „Viděli jsme několik zatčení a zadržení kandidátů,“ dodal Dujarric.

Reklama

Doporučujeme

Tchaj-wan zůstává v pohotovosti, Čína po rozsáhlých manévrech část svých sil stahuje

Tchaj-wan ve středu setrvával ve stavu zvýšené pohotovosti, přestože se čínské lodě po dvoudenních rozsáhlých vojenských cvičeních začaly z okolí ostrova postupně stahovat. Peking zatím ukončení manévrů oficiálně neoznámil, tchajwanské úřady proto ponechávají v provozu krizová centra armády i pobřežní stráže.

Rusko při útoku na Oděskou oblast zranilo šest lidí včetně dětí

Ruské vzdušné útoky na Oděskou oblast zranily šest lidí včetně tří dětí, přičemž část Oděsy zůstala bez elektřiny, tepla a vody. S odvoláním na místní činitele to dnes napsal server Ukrajinska pravda, podle něhož Rusové útočili na civilní a energetickou infrastrukturu. Ukrajinské letectvo oznámilo zneškodnění 101 z celkových 127 dronů, které Rusové na zemi v noci vyslali, dalších 20 bezpilotních letounů podle něj zasáhlo 11 míst.

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček, tentokrát však bez konkrétního termínu na neurčito. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Původně se rozhodnutí očekávalo do konce letošního roku.

USA podle prezidenta Kolumbie bombardovaly továrnu ve venezuelském Maracaibu

Spojené státy ve venezuelském přístavním městě Maracaibo bombardovaly továrnu sloužící zřejmě k produkci kokainu. Na síti X to v úterý místního času (v noci na dnešek SEČ) napsal kolumbijský prezident Gustavo Petro. Agentura AFP poznamenala, že z Petrova sdělení není jasné, zda jde o stejné místo amerického dronového úderu ve Venezuele, o kterém bez upřesnění v posledních dnech hovořil prezident USA Donald Trump.

Zelenskyj: Spojenci si mohou ověřit, že údajný útok na Putinovo sídlo je lež

Ukrajinští činitelé se spojili s Američany ohledně tvrzení Moskvy o údajném dronovém útoku na rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle agentury AFP to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který znovu označil prohlášení Ruska za lživé. Spojenci Ukrajiny podle něj mají technické možnosti, aby si ověřili, že ruské informace nejsou pravdivé.

Izrael od ledna zastaví práci části humanitárních organizací v Gaze

Izrael oznámil, že od 1. ledna pozastaví povolení více než dvěma desítkám humanitárních organizací působících v Pásmu Gazy, včetně Lékařů bez hranic. Důvodem mají být nová pravidla pro prověřování mezinárodních neziskovek.

Čína u Tchaj-wanu předvedla ostré střelby a blokádní manévry

Čínská armáda druhý den pokračovala ve velkých manévrech kolem Tchaj-wanu a přidala i ostré střelby. Peking tím ukazuje, že umí sevřít ostrov ze severu i jihu a zároveň odrazovat zahraniční podporu Tchaj-peje.

George Clooney s manželkou Amal získali francouzské občanství

George Clooney a jeho manželka Amal Clooney mají k Francii dlouhodobě blízký vztah a teď ho potvrdili i oficiálně. Francouzské občanství získali nejen oni dva, ale také jejich dvojčata Alexander a Ella. Hlavním důvodem nebyla kariéra, ale soukromí a snaha vychovávat děti mimo tlak Hollywoodu.

Rok 2025 patří mezi tři nejteplejší v historii

Rok 2025 se zařadil mezi tři nejteplejší v dějinách měření. Vědci navíc poprvé zaznamenali, že tříletý průměr globální teploty překročil hranici 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální době. Právě tuto hranici Pařížská dohoda označuje jako klíčový limit, který má pomoci zmírnit nejhorší dopady klimatické změny.

Eurotunel po výpadku proudu částečně obnovil provoz

Eurotunel po nočním problému s napájením vlaků postupně obnovuje provoz, cestující ale dál čekají komplikace. Eurostar dál doporučuje, aby lidé cestu raději přesunuli na jiný termín. Do situace se promítají i dlouhé fronty aut, zpoždění trajektů a improvizace na poslední chvíli.

Velkým bílým žralokům hrozí ve Středozemním moři vyhynutí, varují vědci

Velcí bílí žraloci ve Středozemním moři čelí bezprostřední hrozbě vyhynutí. Může za to stále rozšířený nelegální rybolov, který navzdory mezinárodní ochraně těchto predátorů nadále probíhá, zejména u pobřeží severní Afriky. Vyplývá to z výzkumu amerických vědců spolupracujících s britskou organizací Blue Marine Foundation.

Rok 2026 má být podle Grayscale přelomový pro krypto

Konec roku na kryptotrhu přináší jedno velké téma: vstup velkých institucí do hry ve větším měřítku. Grayscale, jeden z největších správců kryptoměnových investičních produktů, čeká, že rok 2026 bude pro digitální aktiva zlomový a otevře „institucionální éru“. Do nového týdne navíc bitcoin startoval na úrovni kolem 87 000 dolarů.

Karlos Vémola podstoupil odloženou operaci čelisti

Karlos Vémola měl krátce před Vánoci podstoupit neodkladnou operaci čelisti. Dva dny před Štědrým dnem na sociálních sítích vysvětlil, že ho trápí akutní zánět a zákrok už nelze odkládat.

Turecká policie zadržela přes 300 podezřelých z vazeb na IS, uvedl ministr

Turecká policie zadržela přes 300 osob podezřelých z vazeb na teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Dnes ráno to na síti X uvedl turecký ministr vnitr Ali Yerlikaya. Stalo se tak po pondělním střetu mezi policií a údajnými členy IS, při kterém zemřeli tři policisté a šest podezřelých. O zhruba stovce zadržených dnes ráno informovala i prokuratura v Istanbulu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama