Reklama
9 C
Czech
Neděle 15. března 2026
Válka na UkrajiněU Kyjeva se zřítil vrtulník: Nejméně 14 mrtvých včetně ukrajinského ministra vnitra

U Kyjeva se zřítil vrtulník: Nejméně 14 mrtvých včetně ukrajinského ministra vnitra

Nejméně 14 lidí včetně ukrajinského ministra vnitra a jednoho dítěte zahynulo ve středu ráno při havárii vrtulníku poblíž školky u Kyjeva, informovali dle agentury Reuters nebo stanice CNN představitelé ukrajinských úřadů.

Po pádu vrtulníku v obytné čtvrti v Brovarech na severovýchodním okraji hlavního města utrpělo zranění dalších 25 lidí, včetně 11 dětí, upřesnil podle CNN ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Po havárii vypukl v blízkosti mateřské školy požár. Na místě zasahovali záchranáři. Několik přikrytých těl leželo na dvoře poblíž poškozené školky, přičemž trosky stroje byly rozesety po dětském hřišti před hořící budovou.

Podle náčelníka ukrajinské policie Ihora Klymenka ve vrtulníku státní záchranné služby zahynul ministr vnitra Denys Monastyrskyj, jeho první náměstek Jevhenij Jenin a státní tajemník Jurij Lubkovyč.

Ukrajinské státní pohotovostní služby uvedly, že bylo zabito celkem 14 lidí. Vládní agentury dříve informovaly o vyšším počtu obětí, konkrétně až o 18, upozornila agentura Reuters.

„V době této tragédie byli ve školce děti a zaměstnanci,“ napsal na Telegramu gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba.

Příčina tragédie bude předmětem šetření

Zatím není jasné, co pád vrtulníku zapříčinilo. Podle zpráv BBC byla v oblasti v době nehody tma a mlha. „Byla velká mlha a nešla elektřina. A když nejde elektřina, na budovách nesvítí žádná světla,“ řekl serveru místní obyvatel Volodymyr.

Rusko, jehož vojska téměř před rokem vtrhla na Ukrajinu, se k události bezprostředně nevyjádřilo a ukrajinští představitelé se o žádném ruském útoku v oblasti v té době nezmínili.

Monastyrskyj byl zodpovědný za policii a bezpečnost uvnitř Ukrajiny. 42letý ministr byl členem kabinetu prezidenta Volodymyho Zelenského a sehrál klíčovou roli v informování veřejnosti o obětech způsobených ruskými raketovými útoky od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Je nejvýše postaveným představitelem Ukrajiny, který od začátku války zahynul.

Reklama

Doporučujeme

USA a Čína jednaly o obchodní dohodě a připravují Trumpovu návštěvu Pekingu

V Paříži dnes po šesti hodinách skončil první den americko-čínských jednání o obchodní dohodě. Podle mluvčího amerického ministerstva financí budou rozhovory pokračovat v pondělí ráno, informovala agentura Reuters. Mluvčí ale neuvedl žádné podrobnosti týkající se dnešní schůzky a členové čínské delegaci opustili místo jednání, aniž promluvili s médii. Americký ministr financí Scott Bessent a čínský vicepremiér Che Li-feng vedli jednání v sídle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Čína není členem této organizace sdružující 38 bohatých států a považuje se za rozvojovou zemi.

Zelenskyj obvinil evropské spojence z vydírání Kyjeva kvůli ropovodu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil některé evropské spojence z pokusu o vydírání Kyjeva, aby znovu otevřel ropovod Družba, který přepravuje ruskou ropu do Evropské unie. Podle něj by obnovení dodávek znamenalo faktické oslabení sankcí uvalených na Rusko.

Bitcoin po začátku války nejdřív spadl, pak překonal zlato i akcie

Bitcoin po začátku války mezi USA a Íránem nejdřív prudce oslabil, během dvou týdnů se ale otočil a začal překonávat většinu velkých aktiv. Od prvních minim vyrostl zhruba o 11 procent a podle vývoje trhu si vedl lépe než zlato, index S&P 500 i asijské akcie. Lépe na tom byly jen ropa a dolar, tedy aktiva, kterým samotný konflikt přímo nahrává .

Kyjev podle Zelenského pomůže zemím Blízkého východu, nechce ztratit podporu USA

Kyjev nechce kvůli válce na Blízkém východě přijít o podporu Spojených států, řekl podle agentur v dnes zveřejněném rozhovoru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Blízkovýchodním zemím, které čelí íránským dronovým útokům, pomůže Ukrajina s obranou, výměnou za to ale žádá peníze a technologie, dodal.

Tchaj-wan hlásí návrat rozsáhlých čínských vojenských letů

Tchaj-wan dnes po více než dvoutýdenní nečekané přestávce oznámil návrat rozsáhlých aktivit čínského letectva kolem ostrova. Přestávka čínských vojenských letů vyvolala v Tchaj-peji spekulace o motivech Pekingu, napsala agentura Reuters.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un s dcerou dohlížel na raketové cvičení

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v sobotu sledoval spolu se svojí dospívající dcerou cvičení svých raketových jednotek. Bylo při něm odpáleno dvanáct přesně naváděných raket velkého kalibru směrem na cíl ve vzdálenosti více než 360 kilometrů od pobřeží země. Uvedla to podle agentury AFP severokorejská státní tisková agentura KCNA.

Formule 1 zrušila Velké ceny Bahrajnu a Saúdské Arábie

Kalendář formule 1 se letos zkrátí na 22 závodů. Vedení šampionátu zrušilo dubnové Velké ceny Bahrajnu a Saúdské Arábie kvůli válce na Blízkém východě. Náhradní podniky se hledat nebudou, takže mezi koncem března a začátkem května vznikne v sezoně nečekaně dlouhá pauza.

Chemikálie z přípravků proti blechám a pesticidů znečišťují britské řeky

V britských řekách se objevují pesticidy z farmářství i z běžných přípravků proti blechám pro domácí mazlíčky. Vědci varují, že koncentrace některých látek dosahují úrovní, které mohou vážně poškozovat vodní ekosystémy. Výzkum z Anglie i Walesu ukazuje, že chemikálie se do řek dostávají různými cestami a jejich dopady už jsou viditelné na populacích vodních živočichů.

ANALÝZA: Jak válka s Íránem ovlivní válku na Ukrajině

Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, konflikt na Blízkém východě může výrazně ovlivnit i válku na Ukrajině. Na Kyjev a Moskvu bude mít americko-izraelská válka s Íránem asymetrický vliv, negativní důsledky však pocítí obě strany.

Při ruském útoku na Kyjevskou oblast zemřeli nejméně čtyři lidé

Čtyři lidé zemřeli a nejméně 15 dalších utrpělo zranění při rozsáhlém ruském nočním vzdušném útoku na Kyjevskou oblast. Na síti Telegram o tom dnes ráno informoval šéf vojenské správy této oblasti Mykola Kalašnyk, který tak zvýšil původní bilanci. Ukrajinci pak podle ruských úřadů zasáhli rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu Ruska.

Severní Korea odpálila asi deset balistických střel, dopadly do moře

Severní Korea dnes odpálila více než deset balistických střel, které dopadly do moře. Podle agentury Reuters to uvedla jihokorejská armáda. Střely byly odpáleny z oblasti blízko hlavního města Pchjongjang asi ve 13:20 místního času (5:20 SEČ). Japonská pobřežní stráž zaznamenala dopad balistické střely do moře mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska.

Soud zastavil vyšetřování šéfa americké centrální banky Jeroma Powella

Federální soudce ve Washingtonu zablokoval pokus amerického ministerstva spravedlnosti vyšetřovat šéfa centrální banky Jeroma Powella. Podle soudu vláda nepředložila žádné důkazy o trestném činu, přičemž vyšetřování sloužilo hlavně k politickému tlaku na snížení úrokových sazeb.

Masný průmysl se snaží zůstat mimo hlavní klimatickou debatu, ukázala zpráva

Potravinářský a zemědělský průmysl zodpovídají za značnou část emisí skleníkových plynů. Zároveň se snaží zůstat mimo hlavní klimatickou debatu. Upozornila na to zpráva komise EAT-Lancet Commission. Společnosti z tohoto odvětví se snaží před politiky ospravedlnit nárůst živočišné produkce. A vychází jim to.

Černý déšť dopadá na Teherán po útocích na ropná zařízení

Útoky na ropné sklady a rafinerii v okolí Teheránu vyvolaly masivní požáry a husté mraky kouře. Znečištění se promíchalo s deštěm a nad městem začal padat tzv. černý déšť. Odborníci i Světová zdravotnická organizace varují před vážnými zdravotními a ekologickými dopady, které mohou přetrvat dlouhé roky.

Manželka Bruce Willise zakládá fond na výzkum demence a podporu pečujících

Emma Heming Willis proměňuje osobní zkušenost v konkrétní pomoc. Manželka Bruce Willis oznámila vznik nového fondu, který se zaměří na výzkum frontotemporální demence i podporu lidí, kteří o nemocné každý den pečují. Z intimního rodinného boje tak vzniká veřejná iniciativa, která má pomoct i dalším rodinám.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama