Nejméně 43 lidí včetně novorozence zahynulo při ztroskotání lodi, která se v rozbouřeném moři u pobřeží italské Kalábrie snažila vylodit na pláži. Informuje o tom The Guardian, BBC a další servery.
Loď, která převážela běžence, narazila na skály a rozlomila se vedví. Italští hasiči na Twitteru napsali, že v neděli brzy ráno bylo vyloveno 28 těl, přičemž mnoho z nich bylo údajně vyplaveno na turistickou pláž poblíž Steccato di Cutro, zatímco další byla nalezena v moři.
Dozens of people killed, including a baby, after migrant boat sinks off Italy coast https://t.co/C9iACXhwx6
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 26, 2023
Odhaduje se, že na palubě lodi bylo před nárazem do skal přibližně 120 lidí. Dosud bylo zachráněno osmdesát uprchlíků, píše The Guardian.
Utonuly ženy a děti
Antonio Ceraso, starosta Cutra, řekl novinářům: „Něco takového by člověk nikdy nechtěl vidět. Moře stále vyplavuje těla. Mezi oběťmi jsou ženy a děti.“
Na místo se dostavila italská pobřežní stráž, hasiči, policie a záchranáři Červeného kříže. Vrak lodi údajně spatřil jeden z rybářů v neděli brzy ráno. „Zbytky lodi jsou vidět na 200-300 metrech na pobřeží,“ uvedl Ceraso. „V minulosti už k podobným incidentům došlo, ale nikdy to nebyla taková tragédie,“ dodal.

Agentura Rai News uvedla, že se člun s migranty rozlomil na dvě části. S odvoláním na zdroje napsala, že osoby na palubě „neměly ani čas volat o pomoc“.
Předpokládá se, že plavidlo vyplulo z Turecka. Podle BBC byli na jeho palubě lidé z Íránu, Pákistánu a Afghánistánu.
Itálie je jedním z hlavních míst vylodění běženců, kteří se snaží dostat do Evropy po moři. Takzvaná centrální středomořská trasa je známá jako jedna z nejnebezpečnějších na světě.
Tragédie, řekli politici
V roce 2022 připlulo do Itálie na lodích více než 100 000 uprchlíků. Pravicová vláda premiérky Giorgie Meloni, která se dostala k moci v říjnu, zavedla tvrdá opatření proti charitativním organizacím zabývajícím se záchranou na moři, včetně pokuty až 50 000 eur.
Záchranné akce v posledních měsících vedly k tomu, že lodím byly přiděleny přístavy ve střední a severní Itálii. To je nutilo k delším cestám. Zkrátila se tak doba jejich pobytu na moři při záchraně lidských životů. Charitativní organizace varovaly, že toto opatření povede k tisícům úmrtí.
V prohlášení Meloni vyjádřila „hluboký zármutek“ nad životy, které zmařili „obchodníci s lidmi“. Zároveň zopakovala závazek své vlády „zabránit tomuto převádění a těmto tragédiím, které se odehrávají“.
„Je trestné vypustit na moře loď dlouhou pouhých 20 metrů s až 200 lidmi na palubě za tak nepříznivého počasí,“ řekla premiérka. „Je nehumánní vyměnit životy mužů, žen a dětí za cenu ‚jízdenky‘, kterou zaplatili za mylnou vidinu bezpečné cesty.“
Meloniová uvedla, že její vláda bude požadovat „maximální spolupráci“ se zeměmi původu migrantů.
Matteo Piantedosi, italský ministr vnitra, prohlásil, že ztroskotání lodi v Kalábrii je obrovskou tragédií. „Je nezbytné pokračovat ve všech možných iniciativách, aby se zabránilo migraci,“ řekl. Piantedosi ve čtvrtek listu Il Giornale řekl, že vládní opatření, včetně dohod s Libyí a Tuniskem, „zabránila příchodu“ téměř 21 000 migrantů.
Podle projektu pohřešovaných migrantů Mezinárodní organizace pro migraci zemřelo nebo se pohřešuje v centrální části Středozemního moře od roku 2014 20 333 lidí.