Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  U Bílého domu udeřil blesk. Dva lidi zabil, dva těžce zranil

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Postarší manželský pár z Wisconsinu zemřel v nemocnici poté, co do nich poblíž Bílého domu ve Washingtonu udeřil blesk. Informuje o tom New York Times, BBC a další servery.

  Na následky zranění zemřeli 76letý James Mueller a 75letá manželka Donna Mueller. Jejich jména zveřejnil mluvčí městské policie Dustin Sternbeck. Postarší manželé pocházeli z Janesville ve Wisconsinu. Další dva lidé byli zasaženi a zraněni a byli převezeni do nemocnice ve městě. Ty mluvčí identifikoval pouze jako „dva dospělé lidi ze západního pobřeží“.

  Oběti se nacházely v Lafayettově parku během silné čtvrteční bouřky, když je zasáhl blesk, uvedli hasiči. Všichni čtyři lidé se chtěli zřejmě před hustým deštěm a bouřkou schovat pod stromem. Podle BBC blesk zasáhl všechny osoby poblíž stromu u plotu, který obklopuje komplex Bílého domu.

  Park sídlí v těsné blízkosti sídla amerického prezidenta.  Mezi prvními lidmi, kteří obětem pomáhali, byli členové americké tajné služby.

  Bílý dům vyjádřil soustrast rodinám zemřelého páru. „Modlíme se za ty, kteří stále bojují o život,“ uvedla tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre.

  V důsledku incidentu zůstala část parku uzavřena a na místě zasahovaly záchranné složky.

  Národní meteorologická služba vydala ve čtvrtek pro oblast varování před bouřkami.

  Lafayette Square je veřejný park o rozloze sedmi hektarů, který se nachází severně od Bílého domu. Zejména v létě je často přeplněn návštěvníky.

  Pozor na stromy

  Vito Maggiolo, mluvčí washingtonského odboru hasičů a záchranné služby, včera potvrdil, že kolem 18:50 byli na Lafayettově náměstí dva muži a dvě ženy, když do jejich „bezprostřední blízkosti“ udeřil blesk.

  Agenti tajné služby a příslušníci parkové policie USAátů byli poblíž a okamžitě pomohli poskytnout pomoc, řekl Maggiolo. Všichni byli podle něj převezeni do nejbližší nemocnice, manželský pár tam zemřel.

  Stromy samozřejmě nejsou bezpečným místem během bouřky,“ řekl New York Times.

  Po celodenním parnu, kdy teploty dosahovaly až k devadesátce, se ve čtvrtek večer přes oblast Washingtonu přehnaly silné bouřky, které vyvolaly varování před silnými bouřkami a vyhlašovaly bleskové povodně v celém regionu.

   Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je pravděpodobnost, že vás v daném roce zasáhne blesk, menší než jedna ku milionu. Téměř 90 procent všech zasažených lidí přežije. Od roku 2006 došlo podle agentury ve Spojených státech k 444 úmrtím při zásahu bleskem. Podle Národní meteorologické služby zemřelo v roce 2022 při zásahu bleskem v zemi zatím devět lidí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS