4.9 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
CestováníTunel mezi Evropou a Afrikou? Desítky let starý nápad by se mohl...

Tunel mezi Evropou a Afrikou? Desítky let starý nápad by se mohl stát realitou

Po pětačtyřiceti letech od první myšlenky by se konečně mohl objevit tunel spojující Španělsko a Maroko. Poprvé se o tomto plánu hovořilo v roce 1979. Nyní by ho španělský ministr dopravy rád obnovil.

Pokud se tento ambiciózní projekt uskuteční, bude pravděpodobně otevřen v době konání mistrovství světa ve fotbale v roce 2030, uvádí server Euronews. To budou společně hostit Maroko, Španělsko a Portugalsko.

Pět a půl hodiny vlakem pod Gibraltarem

V současné době trvá let mezi španělským hlavním městem Madridem a marockým městem Tanger, které je strategickou branou mezi Afrikou a Evropou již od dob Féničanů, hodinu a půl. Cesta autem mezi oběma městy zabere devět hodin a zahrnuje plavbu trajektem.

V případě úspěchu by tunel pod Gibraltarským průlivem znamenal novou vlakovou linku mezi oběma zeměmi se zastávkami z Madridu do Casablanky, 300 kilometrů jižně od Tangeru.

Celá cesta vlakem by pravděpodobně trvala pět a půl hodiny a nabízela by udržitelnější způsob cestování.

Co zatím víme

Plány na vybudování tohoto spojení byly oznámeny již před několika desítkami let. Marocká Národní společnost pro studium Gibraltarského průlivu (SNED) a její španělský protějšek, Španělská společnost pro pevnou komunikaci přes Gibraltarský průliv (SECEGSA), údajně provádějí v oblasti průzkumy. Snaží se zjistit, nakolik je projekt, známý jako „pevné spojení“, realizovatelný.

Minulý měsíc navštívil španělský ministr zahraničních věcí Oscar Puente Maroko, aby tomuto plánu vdechl život. Uvedl, že „co nejdříve“ bude stanoveno datum schůzky, na níž bude dopravní spojení ztvrzeno.

Pokud tunel vznikne, bude mít délku 27,6 kilometrů. Odhaduje se, že náklady na zamýšlenou trasu by se mohly vyšplhat do miliard eur.

Projekt by se měl stihnout za pět let

Během setkání s úředníky v marockém hlavním městě Rabatu Puente údajně prohlásil, že pozitivní vztahy mezi oběma národy pomohou podpořit rozvoj lepší infrastruktury a dopravního spojení.

V únoru 2023 Puenteho předchůdkyně Raquel Sanchez obnovila jednání o projektu. „Dáme podnět ke studiím projektu pevného spojení Gibraltarského průlivu, který obě země iniciovaly před 40 lety. Jde o strategický projekt pro Španělsko a Maroko, ale také pro Evropu a Afriku,“ uvedla.

Španělská vláda zatím vyčlenila pro SECEGSA 2,3 milionu eur, aby se tímto projektem hlouběji zabývala.

Podle železničního zpravodajského webu Railtech.com by trasa tunelu vedla z Punta Paloma v Tarifě do Punta Malabata v Tangerském zálivu. Tunel by byl hlouben do maximální hloubky 300 metrů a měl by maximální sklon tři procenta. Dokončení projektu se odhaduje na pět let.

Reklama

Doporučujeme

Král Karel a Camilla přivítali hosty s královskou noblesou. Slavnostní výzdoba podtrhla výjimečný večer

Král Karel a královna Camilla přivítali německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a jeho ženu Elke s noblesou sobě vlastní. Večer v prostorách Windsorského hradu připomínal pohádkovou scénu plnou světel, historie i královských tradic.

Británie oznámila nové sankce proti Rusku kvůli útoku novičokem

Británie dnes oznámila nové sankce proti Rusku v souvislosti s vyšetřovací zprávou o úmrtí ženy, která byla v roce 2018 otrávena nervově paralytickou látkou novičok. Londýn si zároveň předvolal ruského velvyslance ve Spojeném království, což zdůvodnil "pokračujícími nepřátelskými aktivitami" Moskvy, informuje agentura Reuters.

Na dně Baltského moře bují život na zbraních z druhé světové války

Zbytky nacistických bomb a torpéd leží na dně Baltského moře už desítky let. Místo nebezpečné zóny plné jedu se tam ale hojně daří podmořskému životu. Příroda si našla cestu i tam, kde lidé zanechali spoušť.

Polsko ukončí chov zvířat na kožešiny, prezident ale vetoval zákaz držení psů na řetězu

Polský prezident Karol Nawrocki podepsal zákon zakazující chov zvířat pro kožešiny, čímž ukončil jednu z největších kožešinových produkcí na světě. Zároveň ale vetoval samostatný návrh, který měl zakázat držení psů na řetězech a zavést minimální velikosti kotců podle váhy zvířete.

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500, stovky lidí se pohřešují

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500 a stovky dalších lidí se stále pohřešují. Záchranáři se snaží dostat do oblastí, které záplavy a sesuvy půdy odřízly od okolní, napsala agentura AP.

Putin uvedl, že nesouhlasí s některými body amerického plánu pro Ukrajinu

V americkém plánu pro Ukrajinu jsou body, s nimiž Rusko nesouhlasí, řekl ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že tyto záležitosti probral při úterním setkání s americkými vyjednavači. Rusko podle něj převezme Donbas na východě Ukrajiny vojenskými či jinými prostředky, napsala agentura Reuters. Území, která kontroluje Ukrajina, buď ukrajinští vojáci opustí, nebo je Rusko obsadí vojenskou silou, dodal šéf Kremlu. Putin podle ruského listu Kommersant hovořil v indické televizi nejen o ovládnutí Donbasu, tedy Doněcké a Luhanské oblasti, ale také "Novoruska", což je výraz, který ruští politici používají i pro další území na jihovýchodě Ukrajiny, kde Rusko částečně okupuje Chersonskou a Záporožskou oblast.

Prezident Si uvítal v Pekingu Macrona, který je na třídenní návštěvě Číny

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jednání se nejvyšší představitelé obou zemí zavázali k hlubší spolupráci v globálních otázkách, jako je válka na Ukrajině a obchod. Macron ve středu přiletěl na třídenní návštěvu Číny, která se koná v době, kdy se Francie připravuje v příštím roce převzít předsednictví skupiny G7, napsala agentura AP.

Trump omilostnil developera stíhaného jeho vlastní administrativou

Donald Trump znovu sáhl po prezidentské milosti. Tentokrát zastavil stíhání realitního magnáta Tima Leiwekeho, kterého jeho vlastní ministerstvo spravedlnosti letos obvinilo z manipulace veřejné zakázky na sportovní arénu v Texasu. Případ, který měl být ukázkou boje proti korupci, se během pár měsíců obrátil ve prospěch obviněného.

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.

KOMENTÁŘ: Tato firma se chce dostat na burzu dřív než OpenAI. A zlomit tím vaz ChatuGPT

Technologický AI závod dostává další zápletku – společnost Anthropic údajně plánuje vstup na burzu. O zalistování přitom uvažuje i její vrchní konkurent OpenAI, jenže v tomto ohledu podle všeho nepostupuje tak rychle. Pokud by se Anthropic skutečně dostal na burzu, došlo by k jedné z největších IPO v historii.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama