2.5 C
Czech
Úterý 18. listopadu 2025
VOLBY USA 2024Trump se těší u arabských voličů větší popularitě než Harris, ukázal průzkum

Trump se těší u arabských voličů větší popularitě než Harris, ukázal průzkum

Kandidát do amerických listopadových prezidentských voleb Donald Trump se těší větší popularitě mezi arabsko-americkými voliči než viceprezidentka a demokratická kandidátka Kamala Harris. Republikána vnímají jako větší šanci pro mír na Blízkém východě. Informují o tom Anadolu Ajansi a Al-Džazíra.

Celkem 45 procent arabských Američanů upřednostňuje Trumpa před Harris, zjistil průzkum serveru Arab News a společnosti YouGov. Demokratická viceprezidentka má dva týdny před prezidentskými volbami podporu jen 43 procent z nich.

Průzkum přišel v době napětí v USA kvůli postoji demokratů k válce v Pásmu Gazy. Během jara vypukly propalestinské protesty na amerických univerzitách. Prezident Joe Biden podporuje izraelské právo na to bránit se vůči nepřátelům.

Upozorňoval ale i na příliš vysoké počty civilních obětí v Pásmu Gazy a naléhal na mírové řešení celé situace. Biden nicméně Izrael podporuje a je jeho nejbližším spojencem, což může podkopat šance Harris ve volbách, píše agentura Anadolu Ajansi.

Harris může například utrpět porážku v Michiganu, jednom z klíčových swingových států. Žije tam největší arabsko-americká populace v USA. Pro tyto voliče je téma války na Ukrajině důležitější než ekonomika nebo rasismus, ukázal dále průzkum.

Trump mírotvůrce

Izraelsko-palestinský konflikt považuje za svůj velký problém 29 procent z nich a jen 21 procent a 13 procent se nejvíce obává ekonomické krize a rasismu. Trump je celkem 39 procenty arabsko-amerických voličů vnímán jako šance pro mír na Blízkém východě.

Pokud jde o Harris, mír na Blízký východ přinese jen podle 33 procent z nich, upozornila s odkazem na průzkum stanice Al-Džazíra. „Pokud Kamala dostane čtyři roky (v Bílém domě), Blízký východ stráví příští čtyři desetiletí v plamenech. Volte Trumpa pro MÍR!“ napsal exprezident na své sociální síti Truth Social.

Navzdory tomu se Trump označuje za největšího proizraelského prezidenta v historii Spojených států. Nutno dodat, že přestože Harris podporuje Izrael, nejsou její vazby na židovský stát natolik silné jako v případě Bidena.

V případě jejího zvolení se očekává větší nátlak na mírové řešení blízkovýchodního konfliktu, který se už rozhořel i do Libanonu. Neočekává se ani výrazný odklon od Bidenovy politiky v otázkách války na Ukrajině, o níž Trump prohlásil, že jako prezident by ji ukončil do čtyřiadvaceti hodin.

Reklama

Doporučujeme

Trump otočil. Vyzývá republikány, aby hlasovali pro zveřejnění Epsteinových spisů

Americký prezident Donald Trump vyzval republikánské zákonodárce, aby hlasovali pro zveřejnění tzv. Epsteinových spisů. Na své sociální síti uvedl, že republikáni by měli hlasování podpořit, protože podle něj nemají co skrývat.

Emirates objednává dalších 65 letadel Boeing 777X

Emirates rozšiřuje flotilu o dalších 65 letadel Boeing 777X v hodnotě 38 miliard dolarů. Obří nákup potvrzuje dlouhodobé partnerství s americkým výrobcem i rostoucí ambice Dubaje na světovém leteckém trhu.

Gruzie zruší protikorupční úřad, uvedl předseda parlamentu

Gruzie zruší protikorupční úřad, který zřídila v roce 2022 na doporučení Evropské unie. Dnes to podle agentury TASS uvedl šéf gruzínského parlamentu Šalva Papuašvili, který je představitelem vládní strany Gruzínský sen. Zároveň oznámil, že země zruší hlasování voličů ze zahraničí.

KOMENTÁŘ: ČNB a nákup bitcoinů. Pozadí unikátní transakce, která upoutala svět

Česká národní banka vytvořila testovací kryptoměnové portfolio, do kterého umístila bitcoin a vybrané stablecoiny. Objem? Aktiva nakoupila za milion dolarů. Nákup má tak spíše symbolický než investiční význam, protože ukazuje pozitivní pohled ČNB na bitcoin a další digitální mince.

Soud v Bangladéši vyměřil expremiérce trest smrti za násilné potlačení protestů

Bangladéšský zvláštní tribunál dnes uznal bývalou premiérku Šajch Hasínu Vadžíd vinnou ze zločinů proti lidskosti a z násilného potlačení loňských studentských protestů a odsoudil ji k trestu smrti, informují tiskové agentury. Uzavřel se tak několikaměsíční proces, v němž byla expremiérka obžalována z nařízení zásahů, při nichž zahynulo na 1400 lidí. Několikatýdenní protivládní demonstrace loni v létě donutily tehdejší šéfku vlády k rezignaci a útěku do Indie, souzena tak byla v nepřítomnosti. Vadžíd všechna obvinění odmítá, legitimitu soudu neuznává a rozsudek dnes označila za politicky motivovaný.

Možná bychom mohli s Venezuelou mluvit, připustil Trump

Americký prezident Donald Trump připustil možné rozhovory se svým venezuelským protějškem Nicolásem Madurem, zatímco americká armáda v regionu zahájila cvičení, což venezuelská vláda označila za „akt agrese“. Trumpův ministr zahraničí Marco Rubio nazval venezuelský parlament (Národní shromáždění) „organizací pro přepravu drog“ a zpochybňuje Madurovu legitimitu.

Ukrajina koupí od Francie až 100 letounů Rafale

Ukrajina koupí od Francie až 100 bojových letounů Rafale. Uvedl to Elysejský palác po dnešním podepsání dohody ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, napsala agentura AFP. Nákup novinářům potvrdil i ukrajinský prezident Zelenskyj.

Tom Cruise získal čestného Oscara

Tom Cruise se po desetiletích v první filmové lize konečně dočkal Oscara. Hollywood mu v neděli večer tleskal vestoje a on sám mluvil o filmu jako o své životní podstatě. Večer patřil i Debbie Allen, Wynn Thomasovi a Dolly Parton. Všichni připomněli, proč filmový svět stále drží pohromadě.

Sesuvy půdy v Indonésii si vyžádaly nejméně 18 obětí, po desítkách lidí se pátrá

Nejméně 18 životů si dosud vyžádaly sesuvy půdy z minulého týdne ve dvou regionech indonéské provincie Střední Jáva. Další více než tři desítky lidí se pohřešují a v obtížných podmínkách po nich pátrají záchranné týmy. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na tamní úřady.

Nenecháme vás zmrznout! Řecko se stává klíčovým dodavatelem amerického LNG pro Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dosáhl v Aténách klíčové dohody s Řeckem, podle níž pomůže jeho zemi zajistit energetické potřeby během zimy, napsal server Euronews. Řecko bude Ukrajině dodávat americký zkapalnělý zemní plyn (LNG) od ledna do března 2026. Stává se tak první zemí Evropské unie, která se aktivně zapojila do amerického cíle „nahradit každou poslední molekulu ruského plynu americkým LNG“.

Eddie Murphy slaví 50 let v showbyznysu. Nový dokument poodhalí zákulisí jeho života

Eddie Murphy stojí před velkým jubileem. Po půl století v Hollywoodu přichází s dokumentem, který nechá diváky nahlédnout do jeho kariéry, rodinného života i vzestupů a pádů, které ho provázely od jeho největší slávy až po současnost.

Ruská raketa zabila v Charkovské oblasti tři lidi a deset zranila

Nejméně tři lidé zemřeli a deset včetně tří dětí utrpělo zranění při ruském raketovém útoku na městečko Balaklija v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Uvedl to dnes šéf městské vojenské správy Vitalij Karabanov. Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že Rusko přes noc zlikvidovalo 36 ukrajinských bezpilotních letounů.

V Austrálii zavřou desítky škol kvůli podezření na kontaminaci toxickým azbestem

V Australském hlavním teritoriu (ACT) bude v pondělí uzavřeno 69 škol, oznámila australská vláda. Důvodem je barevný písek, který byl stažen z prodeje kvůli podezření, že obsahuje toxický azbest.

Miliony plastových biobeadů zamořily Camber Sands. Dobrovolníci bojují s časem

Na britském pobřeží Camber Sands došlo k jednomu z největších úniků mikroplastů posledních let. Miliony biobeadů z místní čistírny odpadních vod pokryly pláž i okolní přírodní rezervace. Dobrovolníci, vědci i úřady se snaží škody omezit, ale rozsah znečištění ukazuje, že je před nimi dlouhý boj.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama