ZprávyTrump přežil pokus o atentát. Střelec ho trefil do ucha

Trump přežil pokus o atentát. Střelec ho trefil do ucha

Bývalý americký prezident Donald Trump byl během sobotního předvolebního mítinku v Pensylvánii postřelen do ucha. Současný republikánský kandidát na prezidenta měl tvář potřísněnou krví, když se kolem něj objevila ochranka. Těsně před odchodem ještě stihl zatnout pěst a zvolat: „Bojujte! Bojujte! Bojujte!“ V neděli o tom informovaly agentura Reuters nebo server CNN.

Při střelbě, k níž došlo v sobotu odpoledne, zemřel jeden účastník a další dva byli těžce zraněni. Všichni tři byli dospělí muži, uvedl dle CNN podplukovník George Bivens. Útočník byl zabit agenty tajné služby. Incident je vyšetřován jako pokus o atentát.

Osmasedmdesátiletý Trump právě začal svůj projev, když se ozvaly výstřely. Pravou rukou se chytil za pravé ucho, pak ruku spustil dolů. Následně klesl na kolena za pódiem, než se kolem něj začali rojit agenti tajné služby a zakryli ho.

Asi po minutě se vynořil, červenou čepici s nápisem „Make America Great Again“ měl sundanou a bylo slyšet, jak předtím, než zvedl zaťatou pěst, řekl: „Počkejte, počkejte!“ Pak ho agenti odvedli do černého SUV, napsala agentura Reuters.

„Byl jsem postřelen kulkou, která mi prostřelila horní část pravého ucha,“ sdělil Trump na své platformě Truth Social po střelbě v Butleru v Pensylvánii, asi 50 kilometrů severně od Pittsburghu. „Došlo k velkému krvácení,“ poznamenal.

Úřady už znají identitu střelce

„FBI identifikovala dvacetiletého Thomase Matthewa Brookse z Bethel Parku v Pensylvánii jako osobu zapojenou do pokusu o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa 13. července v Butleru v Pensylvánii,“ uvedla FBI dle CNN. Motiv činu je předmětem vyšetřování.

K incidentu došlo necelé čtyři měsíce před volbami 5. listopadu, kdy Trumpa čeká volební odveta s demokratickým prezidentem Joem Bidenem. Většina průzkumů veřejného mínění, včetně průzkumů agentury Reuters/Ipsos, ukazuje, že se oba utkají v těsném souboji.

Biden s Trumpem po střelbě hovořil. Podle svých slov je vděčný, že je Trump v bezpečí. Útok odsoudil a vyzval zemi ke sjednocení: „V Americe není místo pro takovýto druh násilí.“

Doporučujeme

Ruský voják na Krymu začal znenadání střílet do lidí, čtyři zabil

Krymem, poloostrovem okupovaným Ruskem, otřásl krvavý incident. Ruský voják tam při střelbě zabil čtyři lidi, včetně tří civilistů, a další tři osoby zranil. Motiv útoku zatím není znám.

Lidské safari v Chersonu. Video zachytilo ruský dron, jak pronásleduje prodejce na trhu

Ukrajina obvinila Rusko z dalšího válečného zločinu po zveřejnění videa z Chersonu. Záběry ukazují dron, který pronásleduje civilistu prodávajícího zeleninu a následně exploduje v jeho blízkosti. Muž útok přežil, utrpěl však zranění a šok.

Dohoda o otevření Hormuzského průlivu může být do středy, uvedl ministr Bessent

Dohoda mezi Spojenými státy a Íránem o znovuotevření Hormuzského průlivu by mohla být uzavřena ještě dnes či ve středu, řekl americký ministr financí Scott Bessent v dnešním rozhovoru se stanicí CNBC. Katar mezitím oznámil, že pokračuje v úsilí o dosažení diplomatického řešení americko-íránského konfliktu.

Oteplování mění Středozemní moře a podporuje invazní druhy

Středozemní moře se rychle otepluje a jeho proměna už výrazně mění zdejší ekosystémy. Původní druhy ustupují invazním rybám, některé populace se hroutí a rybáři přicházejí o úlovky, na které byli po generace zvyklí.

Policie zatkla muže podezřelého ze založení požáru u Spokane v USA

Úřady dnes zatkly 37letého Aarona F. Farinacciho, kterého podezírají ze založení jednoho z ničivých požárů v okolí města Spokane ve státě Washington. S odvoláním na úřad místního šerifa o tom informovala agentura AP. Je držen ve vazbě s kaucí ve výši jednoho milionu dolarů (přibližně 21,2 milionu Kč).

Saudi Aramco těží na zdražující ropě. Firma oznámila prudký nárůst čtvrtletního zisku

Největší ropná společnost světa Saudi Aramco v úterý oznámila prudký nárůst zisků za druhé letošní čtvrtletí. Ropní giganti těží z nárůstu cen ropy v důsledku války s Íránem, která vedla k zablokování Hormuzského průlivu. Do těchto společností se obul i americký prezident Donald Trump.

V Guatemale nedaleko metropole evakuují dvě obce kvůli erupci sopky Fuego

Úřady v Guatemale vydaly varování kvůli silné erupci sopky Fuego, která chrlí lávu a mohutná oblaka plynu a popela, a to ve vzdálenosti asi 35 km od hlavního města. Zahájena byla také evakuace dvou obcí v blízkosti sopky a i dnes zůstanou kvůli erupci zavřené školy v několika regionech, informovala agentura AFP.

Lesní požáry ve Francii odhalily stovky nevybuchlých granátů z druhé světové války

Lesní požáry ve francouzské obci Le Porge v regionu Gironde odhalily skrýš zhruba 400 granátů a další munice z druhé světové války. V okolí se podle svědků ozývaly exploze jako při válce. Původně se myslelo, že jde o plynové láhve, ale šlo o exploze nevybuchlé munice.

Útoky ukrajinských dronů v Rusku zabily šest osob, devět dalších zranily

Útoky ukrajinských dronů v noci na dnešek v Rusku zabily šest lidí a devět dalších zranily. Terčem útoků se staly také sklady u Moskvy a Petrohradu včetně skladiště největšího ruského on-line prodejce Wildberries, které začalo hořet. Rusko během noci zničilo 320 ukrajinských dronů, uvedly ruské úřady, které citovala agentura Reuters. V útocích během noci pokračovalo také Rusko, které na Ukrajině zabilo nejméně jednu osobu a několik dalších zranilo.

Rýn či Dunaj se nadále potýkají s rekordními poklesy hladiny

Hladina Rýna u Kolína nad Rýnem na západě Německa klesla kvůli nedostatku srážek na místní historické minimum. Lodní dopravu komplikuje i místy rekordně nízká hladina Dunaje v Rakousku. Píšou o tom dnes agentury DPA a APA.

Při ukrajinském útoku v Krasnodarském kraji zahynulo sedm lidí

Počet obětí ukrajinského útoku v černomořském letovisku na jihu Ruska stoupl na sedm, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Dříve gubernátor Venjamin Kondraťjev oznámil šest mrtvých, včetně tří dětí. Další čtyři desítky lidí ve vsi Archipo-Osipovka nedaleko Gelendžiku utrpěly zranění.

Tajné služby podle médií varovaly před migrační vlnou do Ceuty, vláda to popřela

Španělská tajná služba minulý měsíc několikrát varovala ministerstvo vnitra před možností velké migrační vlny z Maroka do Ceuty, která leží na severoafrickém pobřeží a kam ve čtvrtek minulého týdne vtrhlo na 50.000 běženců. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informuje španělský rozhlas Cadena SER. Vládní mluvčí Elma Saizová to ale popřela. Španělské tajné služby se také podle tisku domnívají, že Maroko se tentokrát do organizace masivního přechodu hranice nezapojilo.

Zelenskyj jmenoval svého vyjednávače Umerova do čela rozvědky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval svého hlavního vyjednávače při americko-rusko-ukrajinských rozhovorech o ukončení války Rustema Umerova šéfem ukrajinské vnější rozvědky (SZRU). Jde o nejnovější krok v personálních změnách, které zahrnovaly výměnu ministra obrany, což vyvolalo hněv veřejnosti, poznamenala agentura Reuters.

Rozsáhlá krádež bitcoinů zasáhla téměř 1200 peněženek

Útočníci získali z téměř 1 200 bitcoinových peněženek více než tisíc mincí v odhadované hodnotě 89 milionů dolarů. Analýza podezřelých převodů ukazuje na možnou chybu spojenou se zařízeními Coldcard. Výrobce ale zatím veřejně nepotvrdil, že jeho peněženky byly skutečně prolomeny.

Ted Lasso se vrací na hřiště. Čeká ho ženský tým a nová výzva

Oblíbený fotbalový trenér se po více než třech letech vrací na obrazovky. Ve čtvrté řadě seriálu Ted Lasso převezme ženský tým z druhé ligy a znovu se setká s řadou známých postav.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama