Americký prezident Donald Trump chce vrátit do hry opatření, které by mohlo zásadně ovlivnit ceny léků ve Spojených státech. Navrhuje, aby se ceny některých léčiv odvíjely od těch nejnižších dostupných ve světě. Podobně to zkoušel už ve svém prvním volebním období. Informuje o tom CNN, Reuters a další servery.
Původní opatření, známé jako „Národ s největšími výhodami“ (v originále „Most Favored Nation“), bylo schváleno na konci roku 2020. Soudy ho ale zablokovaly a jeho nástupce Joe Biden jej v roce 2021 definitivně zrušil. Opatření se tehdy týkalo vybraných léků hrazených systémem Medicare, které se podávají přímo v ordinacích lékařů. Nyní Trump plánuje nový exekutivní příkaz, ale zatím není jasné, kterých konkrétních preparátů by se měly změny týkat.
BREAKING: President Donald Trump announces he will sign an Executive Order that will reduce Prescription Drug and Pharmaceutical prices. pic.twitter.com/gc83P0K9x1
— America (@america) May 11, 2025
V příspěvku na své sociální síti Truth Social Trump uvedl, že plánuje podepsat příkaz, který má „okamžitě“ snížit ceny léků o 30 až 80 procent. „Spojené státy budou platit stejnou cenu jako země, která platí nejméně,“ napsal.
Zároveň jeho tým plánuje zavést dovozní cla na některé léky. Prezident tvrdí, že opatření uleví systému Medicare a sníží náklady pacientů. Odborníci ale upozorňují, že by mohlo také vést k omezení dostupnosti některých léků a naopak k jejich zdražení.
„Trump o snižování cen léků často mluví, ale jeho kroky zdaleka nejsou tak účinné, jak tvrdí,“ napsal analytik Chris Meekins ze společnosti Raymond James. Dodal také, že čím ambicióznější návrh, tím větší pravděpodobnost, že ho soudy opět zablokují.
Zdravotnictví přijde o miliardy, varují farmafirmy
Farmaceutické firmy se staví proti. Podle Stephena Ubla, šéfa lobbistické skupiny PhRMA, by takový systém mohl omezit inovace a zvýšit závislost USA na zahraničních dodavatelích, zejména z Číny. Tvrdí, že by americký zdravotní systém přišel o miliardy dolarů bez záruky, že pacienti skutečně dostanou lepší péči.
„Jakékoliv určování cen vládou je pro americké pacienty špatné,“ uvedl v prohlášení Alex Schriver, mluvčí hlavní lobbistické skupiny amerických farmaceutických společností Pharmaceutical Research and Manufacturers of America.
Trumpova původní iniciativa z roku 2020 předpokládala, že Medicare bude platit za vybrané léky stejně jako jiné vyspělé země, které obvykle dosahují výrazně nižších cen kvůli vládní regulaci. Podle odhadů mohla tato politika ušetřit až 86 miliard dolarů (necelé dva biliony korun). Dnes už Medicare může díky zákonu o snížení inflace vyjednávat ceny alespoň u části léčiv, ale Trump nyní usiluje o daleko razantnější a plošnější změnu.