Zatímco se světové státy snaží vyhnout americkým clům dosažením nové obchodní dohody, separátně se rozhodují o navýšení rozpočtu na obranu, aby si udržely americké vojáky na svém území. Americký prezident Donald Trump však nově sdružuje jednání o clech, obchodu a sdílených nákladech na obranu do jedné komplexní dohody, upozornila televize CNBC.
„Právě jsem měl skvělý hovor s úřadujícím prezidentem Jižní Koreje. Mluvili jsme o jejich obrovském a neudržitelném (obchodním) přebytku, clech, stavbě lodí, rozsáhlém nákupu amerického LGN a platbách za velkou vojenskou ochranu, kterou poskytujeme,“ napsal Trump na svou sociální síť Truth Social 8. dubna.
Trump wants a 'one-stop shopping' deal with South Korea on trade and defense, but there is a cost https://t.co/Qp5sSIDg5B
— CNBC (@CNBC) May 19, 2025
Jižní Korea patří mezi země, v jejichž případě se Trump snaží o spojení obchodní dohody a dohody o sdílení výdajů na obranu do komplexního celku.
Bruce Bennett, profesor politické analýzy z Pardee RAND Graduate School, vysvětlil, že Bílý dům může podmiňovat americkou vojenskou přítomnost v zemi zvýšením nákupů z amerického trhu a vyššími výdaji na obranu.
Jižní Korea by si podle něj mohla udržet americké vojáky na své půdě tím, že by zvýšila investice do vlastní obrany a nakupovala více americké vojenské techniky. Tím by si naklonila USA, zvýšila vlastní obranyschopnost a dohodla se s Trumpem na clech.
„Pokud jihokorejská vláda řekne, že zvýší rozpočet na obranu o 3 nebo 4 miliardy dolarů, použije je na nákup (amerického) vybavení. Myslím, že by to naplnilo prezidentovi zájmy,“ domnívá se Bennett.
Jako platba za nájem
V Jižní Koreji slouží 28 500 amerických vojáků. Země v roce 2024 vynaložila na obranu 2,6 procenta svého HDP. To je více než globální průměr 2,5 procenta a jedna z nejvyšších hodnot na světě, zhodnotil Stockholm International Peace Research Institute.
Soul letos vyčlenil na obranu o 3,1 procenta více finančních prostředků oproti předchozímu roku.
Jihokorejští představitelé odmítají za americkou vojenskou ochranu platit. Diskusi o sdílení nákladů na obranu jsou ale otevřeni současní kandidáti do předčasných prezidentských voleb I Če-mjong a Kim Moon-soo.
„Říká se, že obchod a bezpečnost jsou dvě strany téže mince,“ prohlásil na únorové bezpečnostní mnichovské konferenci tehdejší jihokorejský ministr obrany Ng Eng Hen. Obraz Spojených států v Asii se však podle něj změnil z „osvoboditele“ na „velkého narušitele“ a „pronajímatele“.
Tento přístup může poškodit důvěryhodnost USA a jejich závazků v očích dlouhodobých spojenců, obává se Hoshik Nam, odborný asistent na katedře sociologie a politologie na Jacksonville State University.
V Jižní Koreji vrcholí přípravy na prezidentské volby. Ty se konají 3. června, tedy za dva týdny. Zatímco I Če-mjong rozšiřuje své politické pole působnosti a získává podporu konzervativních přeběhlíků, jeho sok Kim Moon-soo se snaží sjednotit roztříštěnou stranu a oživit selhávající snahu vytvořit alianci proti svému soupeři napříč stranami.