10.3 C
Czech
Čtvrtek 5. března 2026
ZprávyTropická bouře Debby si na Floridě vyžádala nejméně pět mrtvých

Tropická bouře Debby si na Floridě vyžádala nejméně pět mrtvých

Tropická bouře Debby, která v pondělí udeřila na Floridě, si vyžádala nejméně pět obětí, informuje Fox Weather. V nadcházejících dnech americké Národní středisko pro hurikány (NHC) očekává záplavy v částech Georgie a Severní a Jižní Karolíny.

Debby se v pondělí dostala na severozápadní pobřeží Floridy v oblasti zvané Big Bend (Velký záhyb) jako hurikán prvního stupně na pětibodové škále s maximální rychlostí větru 130 kilometrů za hodinu. Nad severní Floridou pak hurikán zeslábl na tropickou bouři.

Mezi oběťmi je podle úřadů 13letý chlapec, kterého zabil pád stromu na karavan v okrese Levy. Další obětí je řidič kamionu, který v bouři ztratil kontrolu nad řízením v okrese Hillsborough. V okrese Dixie při autonehodě zahynula matka s 12letou dcerou a v jižní Georgii byla po pádu stromu na terasu hlášena 19letá oběť. NHC kvůli pomalému postupu bouře varoval před katastrofickými záplavami.

Na Floridě bylo podle webu PowerOutage.com v pondělí večer bez proudu asi 150.000 domácností a podniků. S výpadky se potýkalo také 36.000 obyvatel v Georgii a Jižní Karolíně.

Podle předpovědí se bouře dnes a ve středu přežene podél pobřeží Georgie a obou Karolín a ve čtvrtek se přesune do vnitrozemí.

Letošní hurikánová sezóna, která trvá od 1. června do 30. listopadu, bude podle odhadů velmi intenzivní. Debby je čtvrtou pojmenovanou bouří letošní sezony, přičemž americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) odhaduje, že jich letos bude až 25, z nichž osm až 13 by mohlo mít sílu hurikánů. Zároveň se předpokládá, že vzhledem ke změnám klimatu by pomalu postupující bouře jako Debby mohly být častější.

Reklama

Doporučujeme

Katarské letectvo sestřelilo dva íránské bombardéry

Íránské strategické bombardéry se v prvních hodinách války nacházely dvě minuty od největší americké vojenské základny na Blízkém východě a od katarského zařízení na zpracování zemního plynu. Nepřátelské letouny sestřelilo do moře katarské letectvo.

Babiš: Do Ammánu míří letadlo pro české občany, další let odletí do Maskatu

Do jordánského Ammánu nyní míří letadlo Smartwings, aby odtamtud dopravilo domů české občany. Na cestě do Prahy je také pravidelný let společnosti Emirates z Dubaje do Prahy. Ve Sněmovně to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zdůraznil také, že repatriační lety pro občany z míst ohrožených konfliktem s Íránem jsou zdarma. Mluvčí ministerstva zahraničí Adam Čörgő dnes dopoledne ČTK řekl, že větší armádní airbus s kapacitou přes 90 míst je na cestě z ománského Maskatu do Prahy. Menší speciál odletěl do Ománu dnes v 10:00.

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánském Nachičevanu

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánské exklávě Nachičevan, uvedlo dnes ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí. V prohlášení informovalo také o dvou zraněných a dopadu jiného bezpilotního letounu u budovy školy. Baku incident odsoudilo a předvolalo si íránského diplomata. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany ve svém vyjádření uvedlo, že takové útoky neponechá bez odpovědi. Teherán se zatím nevyjádřil.

Amazon zrušil pracovní místa v divizi robotiky

Americký gigant Amazon propustil nespecifikované množství zaměstnanců ve své robotické divizi. Jde o další kolo škrtání provozních nákladů, tedy trendu, který se nezastavil od konce pandemie v roce 2022. Společnost také oznámila ukončení některých experimentálních projektů.

Izrael zahájil novou vlnu úderů proti íránskému režimu v Teheránu

Izraelské letectvo dnes ráno zahájilo novou rozsáhlou vlnu vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, oznámila podle tiskových agentur izraelská armáda. Další podrobnosti k útokům nesdělila. Íránská státní média krátce nato uvedla, že svědci hlásí několik výbuchů v Teheránu a také ve městě Karadž, které leží 20 kilometrů západně od metropole.

ANALÝZA: Jak změnily 4 roky války na Ukrajině svět

Pro Kyjev je válka prokletím, noční můrou, která ne a ne skončit. Ukrajinská společnost se musela adaptovat, aby přežila a ochránila evropské hranice před nepřítelem. Spojence tím zbavila povinnosti podnikat další významnější kroky. Problém je, že nějaké kroky učinit musí. Čtyři roky války na Ukrajině totiž přinesly světu několik změn, které otřásly světovým řádem.

Moře je výš, než většina studií předpokládala

Vědci upozorňují na chybu, která se v pobřežních analýzách opakuje tak často, až z ní vznikla slepá skvrna. Mnoho odhadů dopadů stoupající hladiny vychází z toho, že hladina moře sedí na globálním geoidu. Jenže skutečné moře se chová jinak a v řadě regionů je výš.

Sarah Ferguson se po zatčení bývalého manžela stáhla z veřejnosti

Sarah Ferguson se po zatčení bývalého prince Andrewa, drží mimo veřejnost. Podle lidí z jejího okolí ji aktuální vývoj kolem Epsteinova případu zasáhl. Nové dokumenty a vyšetřování zároveň znovu otevřely otázky kolem jejích někdejších kontaktů.

USA a Británie se neshodly na testování tokenizovaných akcií a dluhopisů

Američtí a britští regulátoři narazili na spor, jak společně otestovat takzvané tokenizované cenné papíry, tedy akcie nebo dluhopisy převedené na blockchain. Jde o jednu z klíčových věcí, na které mají obě země spolupracovat v rámci nové pracovní skupiny pro digitální aktiva.

Aryna Sabalenka se zasnoubila

Aryna Sabalenka se zasnoubila se svým partnerem Georgiosem Frangulisem. Tenistka sdílela na sociálních sítích video z okamžiku, kdy ji požádal o ruku, a ukázala i výrazný zásnubní prsten.

Britská policie zatkla tři muže podezřelé ze špionáže pro Čínu. Jeden z nich je partnerem poslankyně

Policie ve Spojeném království zatkla ve středu tři muže podezřelé ze špionáže ve prospěch čínské zpravodajské služby. Jedním z nich je partner poslankyně opoziční Labouristické strany, další je partner nejmenovaného exposlance za labouristy.

Americký ministr obrany Hegseth uvedl, že USA v boji s Íránem vyhrávají

Amerika vyhrává, zničujícím, rozhodujícím a nemilosrdným způsobem, prohlásil dnes na briefingu Pentagonu americký ministr obrany Pete Hegseth. Zároveň avizoval, že Spojené státy podniknou další vlny útoků na islámskou republiku, chválil spolupráci s Izraelem a poznamenal, že íránský režim je na pokraji sil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama