V Iráku oběsili tři muže usvědčené z účasti na bombovém útoku v Bagdádu. Ten v roce 2016 zabil více než 300 lidí a stovky zranil. Informoval o tom server BBC či France 24.
Jednalo se o nejsmrtelnější samostatný bombový útok v Iráku od invaze vedené USA v roce 2003. Bomba explodovala, když si lidé užívali noc venku během islámského svatého měsíce ramadánu.
K útoku se přiznala organizace Islámský stát (IS). IS byl poražen a ztratil kontrolu nad územím, ale stále zůstává aktivní.
Three hanged for Iraq bombing that killed more than 300 people https://t.co/qUHW7tO7S6
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 29, 2023
Popravy byly provedeny v neděli nebo v pondělí, uvedl úřad premiéra Mohammeda Shia al-Sudani. Jména popravených neuvedla. Vládní zdroj řekl agentuře AFP, že Ghazwan al-Zawbaee, člen organizace Islámský stát považovaný za strůjce bombového útoku, byl mezi těmi, kdo byli popraveni. Zawbaee byl zajat a vrácen do Iráku v roce 2021.
Premiér informoval rodiny obětí, že „právoplatný trest smrti“ byl vykonán proti „třem klíčovým zločincům, kteří byli shledáni vinnými z účasti na teroristickém bombovém útoku“. Podle BBC to stálo v prohlášení jeho kanceláře.
Většinu obětí měl na svědomí požár
Dne 3. července 2016 bylo vozidlo naplněné výbušninami vyhozeno do povětří vedle přeplněného nákupního centra v Karradě, převážně šíitské muslimské oblasti iráckého hlavního města Bagdádu. Mnoho obětí útoku zemřelo při následném požáru, který po výbuchu bomby zachvátil budovu, kde se to hemžilo lidmi před festivalem Eid al-Fitr, který ukončuje muslimský svatý měsíc ramadán.
Policejní generálmajor Talib Khalil Rahi tehdy uvedl, že mikrobus atentátníka byl naložen plastickou trhavinou a dusičnanem amonným. Počáteční výbuch zabil omezený počet lidí, ale plameny se rozšířily a uvěznily lidi uvnitř nákupních center, kde chyběly nouzové východy, řekl Rahi na tiskové konferenci o několik dní později.
Zuřící požáry ztížily identifikaci mrtvých. Ministr vnitra Mohammed Ghabban po výbuchu rezignoval. Tehdejší premiér Mustafa al-Kadhimi obvinil Zawbaeeho, že je „primárním viníkem“ tohoto útoku a „mnoha dalších“.
Stovky rozsudků smrti za terorismus
IS, sunnitská muslimská skupina, kdysi kontrolovala 88 000 kilometrů čtverečních území od východního Iráku po západní Sýrii a uvalila svou brutální vládu na téměř osm milionů lidí.
Navzdory porážce Islámského státu na bojišti v Iráku v roce 2017 a v Sýrii o dva roky později se odhaduje, že v obou zemích zůstávají aktivní tisíce militantů. V březnu OSN odhadla, že IS má v Iráku a sousední Sýrii stále „5000 až 7000 členů a příznivců“, z nichž „zhruba polovina jsou bojovníci“.
Buňky IS se nadále zaměřují na bezpečnostní síly a civilisty v obou zemích, ale zpráva OSN uvádí, že IS byl značně vyčerpán „trvalými protiteroristickými operacemi“ na obou stranách hranice.
Během několika let vynesly irácké soudy stovky rozsudků smrti a doživotí podle trestního zákoníku za členství v „teroristické skupině“, uvádí France 24.
Irácké soudy také udělují trest smrti za úmyslné zabití.
V roce 2022 Irák popravil více než 11 lidí, méně než ve Spojených státech, a více než 41 odsoudil k smrti, uvádí zpráva Amnesty International.