Protext ČTKTřetina mladých Čechů tvrdí: jsme psychicky nemocní

Třetina mladých Čechů tvrdí: jsme psychicky nemocní

Praha 11. března 2024 (PROTEXT) – Toto varující zjištění vyplynulo z unikátního výzkumu BNP Paribas Cardif index jistoty, který pro tuto pojišťovnu realizovala agentura IPSOS. V tomto kontextu nepřekvapí, že hlavní příčinou invalidních důchodů mladých lidí jsou v České republice duševní onemocnění. Češi ve věkové hranici 45+ se naopak cítí být emocionálně stabilní; 80 procent z nich v citovaném výzkumu říká, že se považuje za psychicky zdravé.

Psychická onemocnění jsou čím dál častější. Lidem ovlivňují osobní i pracovní životy. Podle údajů ČSSZ a ČSÚ byla v roce 2023 průměrná délka pracovní neschopnosti z důvodu duševních chorob 82 dnů, invalidní důchod má kvůli psychické poruše každý čtvrtý Čech. Psychická onemocnění se tak stávají druhou nejčastější příčinou invalidního důchodu. Jejich růst v poslední době nepřestává a začínají se dokonce přibližovat k první nejčastější příčině, kterou jsou nemoci kosterní a svalové soustavy.

Jak je na tom konkrétně mladá generace? Ze statistik Ministerstva práce a sociálních věcí ČR vyplývá, že skupina diagnóz duševních poruch a poruch chování se vyznačuje nejvyšším podílem invalidit přiznaných právě v mladším věku.

„Mladí lidé cítí oproti těm starším mnohem vyšší nejistotu. Dotýkají se jich témata, jako jsou například klimatická krize nebo války. Z našeho výzkumu BNP Paribas Cardif index jistoty, který jsme realizovali loni na podzim, vyplynulo, že vysoká nejistota a obavy panují také kvůli oblasti bydlení. Strach z toho, že nikdy nebudou bydlet ve vlastním, má více než polovina mladých Čechů ve věku 18 až 24 let. Z indexu nám vyplývá i obrovský mezigenerační rozdíl v oblasti duševního zdraví. Oproti třetině mladých, kteří tvrdí, že jsou psychicky nemocní, se lidé ve věku 45 až 65 let cítí v 80 procentech duševně zdraví,“ říká generální ředitel a předseda představenstva BNP Paribas Cardif Pojišťovny Zdeněk Jaroš.

Zároveň je velmi znepokojující, že jsou duševní onemocnění nejrychleji rostoucí příčinou přiznání invalidních důchodů a příspěvků na péči. Mnoho mladých lidí tak čelí situaci, kdy dostanou přiznaný invalidní důchod v důsledku duševní poruchy, ale kvůli nedostatečnému podílu odpracovaných let nedostávají náležitý finanční příspěvek. V případě finančních závazků je tak potřeba vzít v potaz vhodné pojištění, aby klientům dostatečně pokrylo případné výpadky příjmů i z důvodů psychických onemocnění. O

 

O BNP Paribas Cardif Pojišťovně

BNP Paribas Cardif Pojišťovna vstoupila na český trh v roce 1996 jako první pojišťovna specializovaná na pojištění schopnosti splácet finanční závazky v oblasti bankopojištění. Již 28 let poskytuje produkty a služby, které klientům zajistí pocit bezpečí a jistoty v neočekávaných a těžkých životních situacích. Kromě již zmíněného pojištění schopnosti splácet finanční závazek nabízí například pojištění internetových rizik, platebních prostředků a osobních věcí, pravidelných výdajů, prodloužené záruky, nahodilého poškození a krádeže, domácnosti či úrazové pojištění. Patří do renomované finanční skupiny BNP Paribas, jejíž součástí je i BNP Paribas Cardif, 100% vlastník BNP Paribas Cardif Pojišťovny. V soutěži Finparáda – Finanční produkt roku 2023 obsadila v kategorii Pojištění schopnosti splácet spotřebitelský úvěr první dvě příčky a již popáté v řadě tak obhájila prvenství. Bodovala i v kategorii Pojištění schopnosti splácet hypoteční úvěr, kde obsadila druhé a třetí místo. V roce 2023 se BNP Paribas Cardif Pojišťovna umístila na 3. místě v soutěži Mastercard Banka roku, a to v kategorii Zodpovědná pojišťovna. Více na www.cardif.cz.

 

 

Doporučujeme

Hlavní body rámcové dohody Íránu a USA o ukončení války

Spojené státy a Írán společně s Pákistánem coby vyjednavačem oznámily rámcovou dohodu, která má ukončit válku; příslušné memorandum má být podepsáno v pátek. Agentura Reuters přinesla přehled hlavních informací, které se v této souvislosti objevily:

Cucurella přestoupil z Chelsea do Realu Madrid

Španělský obránce Marc Cucurella mění po čtyřech letech dres. Z Chelsea odchází do Realu Madrid, kde podepsal smlouvu na šest sezon. Podle informací médií zaplatí madridský klub za sedmadvacetiletého reprezentanta zhruba 60 milionů eur. Cucurella se zároveň stal první posilou po návratu trenéra Josého Mourinha na lavičku Realu.

Bednárik připustil odklad slev na jízdné

Studenti a senioři se zatím nemohou spoléhat na to, že se jim od ledna 2027 vrátí 75procentní sleva na jízdné. Ministr dopravy Ivan Bednárik za SPD připustil, že rozhodne až stav rozpočtu. Resort bude potřebovat zhruba dvě miliardy korun, jednání s ministerstvem financí mají přijít v červenci.

Írán doplnil do dohody s USA klauzuli o poplatcích za námořní služby, tvrdí Fars

Teherán krátce před oznámením dosažení předběžné dohody se Spojenými státy doplnil do textu memoranda ustanovení o vybírání poplatků za námořní služby. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes podle AFP napsala íránská agentura Fars. Svobodnou plavbu Hormuzským průlivem bez výběru mýta přitom při oznámení dohody v noci na dnešek výslovně zmínil americký prezident Donald Trump.

KOMENTÁŘ: Ani dolar zisku. Přesto je SpaceX 7. nejhodnotnější společnost světa

Akcie společnosti SpaceX se po týdnech napětí začaly obchodovat na burze ve velkém stylu. Hned první den oproti původní ceně posílily o pětinu. Investoři ukázali, že po Tesle věří i další společnosti Elona Muska, která se dostala na burzu. I přesto, že je silně ztrátová.

Invazní rostliny se kvůli oteplování přesouvají na sever

Invazní nepůvodní rostliny v příštích desetiletích výrazně promění mapu světa. Zatímco v některých subtropických regionech může riziko invazí slábnout, Evropa a další části mírného pásma budou čelit jejich častějšímu výskytu. Oteplování klimatu otevírá cestu novým druhům i do regionů, které byly dosud před jejich šířením chráněny.

Británie zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil Starmer

Britská vláda zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil dnes podle zahraničních agentur premiér Keir Starmer. Představil také plány na omezení platforem umožňujících přenášení živých videí. Vláda plánuje prosadit potřebnou legislativu do Vánoc a zákaz by měl vstoupit v platnost na jaře příštího roku. Agentura Reuters označuje plánovaná opatření za jedna z dosud nejrozsáhlejších omezení v oblasti internetu na celém světě.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Pět záchranářů přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruských útocích na Charkov, oznámil ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Hlavním terčem ruského útoku bylo podle ministra hlavní město Kyjev, kde si útok podle místních úřadů vyžádal čtyři mrtvé a více než dvě desítky raněných. Tři lidé byli zabiti a tři další, včetně ročního dítěte, utrpěli zranění při náletu ukrajinských dronů na Tulu v Rusku, informoval Dmitrij Miljajev, gubernátor Tulské oblasti. Tula, který je známým střediskem zbrojního průmyslu, leží asi 200 kilometrů jižně od Moskvy.

Mírová dohoda? Nad Libanonem se vznáší velký otazník

Spojené státy a Írán dosáhly mírové dohody, což znamená okamžité ukončení válečných operací, otevření Hormuzského průlivu a zrušení americké blokády íránských přístavů. Ještě v neděli přitom Izrael bombardoval jižní předměstí Bejrútu. Jakékoli snahy udržet příměří mezi židovským státem a militantním hnutím Hizballáh opakovaně selhaly. Není tak jasné, co bude s Libanonem teď a jak případná další eskalace ovlivní dohodu mezi Washingtonem a Teheránem. K jejímu oficiálnímu stvrzení dojde až v pátek ve Švýcarsku.

Ceny ropy jdou prudce dolů. Trh nemá vyhráno, varují analytici

Ceny ropy prudce klesají po oznámení dosažení mírové dohody mezi USA a Íránem, která zahrnuje ukončení války a otevření Hormuzského průlivu. Trh s černým zlatem však může v následujících dnech až týdnech znervózňovat nedostatek detailů o rámcové dohodě. Navíc bude trvat, než se provoz v průlivu a produkce ropy v zemích Perského zálivu vrátí na předválečnou úroveň.

USA a Írán dospěly k mírové dohodě

Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf dnes oznámil dosažení mírové dohody mezi Spojenými státy a Íránem o ukončení války a otevření Hormuzského průlivu. Všechny podrobnosti zatím nejsou známy. Premiér Šarif uvedl, že oficiální podpis se uskuteční v pátek ve Švýcarsku. Není jasné, jak rychle by se Hormuzský průliv mohl znovu otevřít pro veškerou dopravu, napsala agentura AP. Dosažení dohody s Íránem vzápětí potvrdil americký prezident Donald Trump. Uvedl, že dal pokyn otevřít Hormuzský průliv a okamžitě ukončit námořní blokádu íránských přístavů.

Trump kritizoval Izrael za útok v Bejrútu, čeká brzký podpis dohody s Íránem

Americký prezident Donald Trump dnes vyzval Izrael k zastavení úderů v Libanonu, útočit by podle něj neměla ani druhá strana. Uvedl rovněž, že dohoda, která by zajistila mír v regionu, je velmi blízko. V rozhovoru se serverem Axios pak kvůli dnešnímu útoku v Bejrútu ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a použil i vulgarismy. Prohlásil také, že podpis dohody s Íránem očekává během několika hodin.

New York Knicks získali titul NBA po 53 letech

New York Knicks ukončili více než půlstoletí čekání na mistrovský titul v NBA. V pátém finálovém utkání porazili na palubovce San Antonia Spurs 94:90, celou sérii ovládli 4:1 na zápasy a získali třetí titul v klubové historii. Hlavní postavou triumfu se stal kapitán Jalen Brunson, který v rozhodujícím zápase nastřílel 45 bodů a převzal cenu pro nejužitečnějšího hráče finále.

Portugalští fotbalisté budou na MS nosit náramky na památku Dioga Joty

Portugalská reprezentace uctí během mistrovství světa památku Dioga Joty. Hráči budou po celý turnaj nosit speciální náramky, které jim předal premiér Luís Montenegro. Podle záložníka Vitinhy jde o osobní připomínku spoluhráče, jehož smrt tým ani po roce nepřestal bolet.

Britské síly se v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily

Britské síly se dnes ráno v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily, která se podílí na vývozu sankcionované ruské ropy. S odvoláním na britské ministerstvo obrany o tom informovala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama