Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Top 5 zdravotních přínosů jahod

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kdo by nemiloval jahody. Čerstvé a šťavnaté. Samotné, se šlehačkou či šampaňským. Do koláčů i sladkých knedlíků. Tato oblíbená pochoutka má kromě výtečné chuti také mnoho přínosů pro zdraví.

  Jahoda, Fragaria, je členem čeledi růže (rosaceae) a jednou z nejoblíbenějších bobulovin na světě. Existuje více než 10 druhů, které se liší chutí, velikostí a strukturou, přesto mají všechny stejnou charakteristickou srdcovitou červenou dužinu a semennou srst.

  Nutriční výhody jahod

  26 kcal/101 kJ

  0,6 g bílkovin

  0,2 g tuku

  6 g sacharidů

  1,6 g vlákniny

  136 mg draslíku

  49 mcg folátu

  46 mg vitamínu C

  Jaké jsou zdravotní přínosy jahod

  Mohou podporovat zdraví srdce

  Jahody jsou bohaté na barevné pigmenty, které mají ochranný účinek – předpokládá se, že tyto antokyanidiny mají řadu potenciálních zdravotních výhod, včetně prevence zánětlivých stavů a ​​srdečních chorob.

  Mohou regulovat hladinu cukru v krvi

  Zdá se, že konzumace jahod zpomaluje naše trávení glukózy a zmírňuje používání inzulínu, zvláště když je jíme s jídlem s vysokým obsahem sacharidů. Tento efekt působí pravděpodobně barevné antokyany.

  Mohou být prospěšné pro lidi s diabetes 2. typu

  Jahody obsahují ochranné rostlinné sloučeniny zvané polyfenoly, z nichž dva – kyselina ellagová a ellagitaniny – se ukázaly jako slibné při zvládání některých projevů diabetu 2. typu. Zejména se zdá, že regulují hladinu cukru v krvi a krevní tlak. K potvrzení těchto účinků u lidí je však zapotřebí další výzkum.

  Mohou chránit proti rakovině

  Studie naznačují, že jahody mohou zabránit některým druhům rakoviny. Předpokládá se, že ochranný účinek je způsoben kombinací polyfenolů včetně kyseliny ellagové a ellagitaninů, které podle studií na zvířatech zastavují růst rakovinných buněk. Ke stanovení správné metody účinku a potvrzení účinků je zapotřebí více studií na lidech.

  Mohou pomoci při regulaci hmotnosti

  Jahody mají nízký glykemický index (GI) a jako takové pomáhají mírnit uvolňování cukru v krvi. Studie naznačují, že strava s dostatkem potravin s nízkým GI může být prospěšná pro regulaci hmotnosti a pro snížení výskytu onemocnění souvisejících s obezitou. Jahody mají také nízký obsah kalorií, přesto chutnají sladce, mohou tedy nahrazovat dezerty.

  Jsou jahody bezpečné pro všechny?

  Přestože si většina z nás na jahodách pochutná bez problému, jsou častým alergenem zejména u malých dětí. Pokud máte alergii na pyl břízy nebo jabloně, je pravděpodobnější, že se u vás rozvine sekundární potravinová alergie na jahody.

  Jahody spolu s ovocem včetně jablek, broskví, avokáda a borůvek obsahují přírodní chemikálie zvané salicyláty. Někteří lidé jsou citliví na tyto sloučeniny a mohou zaznamenat alergickou reakci včetně kožní vyrážky a otoku.

  Jahody také obsahují goitrogeny, sloučeniny, které mohou interferovat s funkcí štítné žlázy, takže osoby s onemocněním štítné žlázy by měly minimalizovat jejich příjem.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS