3.7 C
Czech
Sobota 20. prosince 2025
ZprávyTisíce Řeků protestovaly proti plánované pracovní reformě, ta dle odborů oslabí práva...

Tisíce Řeků protestovaly proti plánované pracovní reformě, ta dle odborů oslabí práva pracujících

Tisíce Řeků protestovaly ve čtvrtek proti navrhovaným změnám v zákoníku práce. Změny by umožnily zaměstnancům pracovat až 10 hodin za den. Celodenní stávka zastavila veřejnou dopravu a v přístavech uvěznila trajekty. Informuje o tom agentura Reuters.

V Athénách se ve čtvrtek sešly tisíce Řeků, aby protestovaly proti vládním plánům na změny v pracovních zákonech. Za celodenní stávkou, jež zastavila na mnoha místech dopravu, stojí největší řecké odbory soukromého a veřejného sektoru.

Neprojde to,“ uvedla řecká odborová organizace ADEDY.

Ke shromáždění se připojilo nejméně 10 000 lidí. Protestující se vydali před parlament, který by měl o návrhu zákona hlasovat tento měsíc.

O návrhu zákona informovala konzervativní vláda premiéra Kyriakose Mitsotakise v květnu. Vláda dle agentury Reuters uvedla, že opatření zmodernizují zastaralé zákony, které se datují desítky let do doby před internetem, kdy většina pracovníků chodila do svých kanceláří a do továren ve stejnou nastavenou dobu.

Změny dle vlády přinesou pracovníkům větší volnost při rozhodování o jejich vlastních časových plánech a pomohou řešit vykořisťování i neplacené přesčasy. Pomoci by to mělo i s nezdaněnou šedou ekonomikou.

Návrh zákona by totiž mimo jiné dal pracovníkům možnost pracovat mimo úřední hodiny a zavést tzv.„digitální pracovní kartu“, která by sledovala pracovní dobu zaměstnanců v reálném čase.

Část zákona, která je nejvíce problematická, umožňuje zaměstnancům pracovat až 10 hodin v jeden den a méně času v jiný den. Dle odborů by se ale mohlo stát, že to zaměstnavatelům umožní donutit své zaměstnance mít delší pracovní dobu.

Ti, kteří návrh zákona kritizují, si myslí, že vláda usiluje o prodloužení osmihodinového pracovního dne na 10 hodin. Dle nich chce také zrušit pětidenní pracovní týden, kolektivní smlouvy a ztížit možnost stávek.

V blízkosti ministerstva práce v centru Athén se tak objevil transparent s nápisem „Ruce pryč od 8hodinového pracovního dne.

Levicová strana Syriza uvedla, že návrh zákona je „obludnost“, a vyzvala vládu, aby jej stáhla. Dodala, že vláda nevezme obyvatelstvo zpět do 19. století.

Reklama

Doporučujeme

Nově zveřejněné spisy o Epsteinovi zmiňují Trumpa, Clintona nebo Jacksona

V první várce dokumentů týkajících se odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, figuruje podle BBC několik známých osobností. Kromě amerického prezidenta Donalda Trumpa, jednoho z jeho předchůdců Billa Clintona a bratra britského krále Karla III. Andrewa Mountbattena Windsora zahrnuje seznam i zpěváka kapely Rolling Stones Micka Jaggera a popovou ikonu Michaela Jacksona.

Ester Ledecká byla šestá ve sjezdu ve Val d’Isère

Ester Ledecká zajela ve Val d’Isère šesté místo a zapsala nejlepší výsledek sezony ve sjezdu Světového poháru. Od třetí příčky ji dělilo jen jedenáct setin. Vítězství brala Rakušanka Cornelia Hütter.

Švédsko odmítlo vyšetřovat udělení Nobelovy ceny Machado, jak žádal Assange

Švédská policie v pátek oznámila, že nezahájí vyšetřování zhruba třiceti osob spojených s Nobelovou nadací, na které tento týden podal trestní oznámení zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange. Podle něj se dopustili zpronevěry a napomáhání k válečným zločinům, když udělili Nobelovu cenu za mír lídryni venezuelské opozice Maríi Corině Machado. Informovala o tom agentura AFP.

Rusko v noci proti Ukrajině odpálilo tři rakety, uvedlo ukrajinské letectvo

Rusko v noci na dnešek proti Ukrajině odpálilo tři balistické rakety Iskander-M, informovalo letectvo napadené země ve svém pravidelném hlášení. Podle ukrajinských záchranářů ruská armáda podnikla rozsáhlý dronový útok na Mykolajiv na jihu země a šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim uvedl, že část tohoto regionu je bez dodávek proudu.

Tchajwanské úřady vyšetřují plánovaný útok v centru Tchaj-peje

Tchajwanské úřady uvedly, že muž, který v Tchaj-peji zabil několik lidí a další zranil při útocích nožem a kouřovými granáty, jednal podle předem připraveného plánu. Po sérii útoků v rušné části města skočil z budovy obchodního domu a zemřel.

Nick Reiner měl před vraždou rodičů upravenou medikaci na schizofrenii, uvádějí zdroje

Nick Reiner měl několik let diagnózu schizofrenie a před zabitím rodičů mu lékaři změnili nebo upravili medikaci. Uvádějí to tři zdroje se znalostí případu. Reiner čelí dvěma obviněním z vraždy po smrti režiséra Roba Reinera a jeho manželky Michele Singer Reiner.

USA udeřily v Sýrii na desítky cílů ISIS

Americká armáda v pátek zasáhla desítky cílů spojených s Islámským státem v Sýrii. Údery přišly jako odveta za útok z 13. prosince u Palmýry, při kterém zemřeli dva američtí vojáci a civilní tlumočník. Washington mluví o rozsáhlé operaci, do níž se zapojily i jordánské stíhačky.

Anthony Joshua knokautoval Jake Paula v šestém kole

Jake Paul si v Miami vybral největší jméno své dosavadní kariéry a narazil na jinou úroveň. Anthony Joshua ho čtyřikrát poslal k zemi a v šestém kole zápas ukončil. Hlavní duel večera, vypsaný na osm kol, skončil v čase 1:31 šestého kola po krátké pravačce, po které už Paul nedokázal uniknout.

Nike dál klopýtá, ale obrat začíná být vidět

Nike hlásí další čtvrtletí, které ukazuje dvě věci najednou. Firma se v některých oblastech zvedá, jinde dál ztrácí. Celkově tržby v posledním kvartálu mírně vzrostly, zisky ale výrazně spadly.

Reddit pomohl rozkrýt identitu podezřelého ze střelby na Brownově univerzitě

Příspěvek na Redditu pomohl policii dosáhnout významného průlomu v případu střelby na Brownově univerzitě. Podle vyšetřovatelů si jeden svědek všiml detailů, které se později ukázaly jako klíčové. Podezřelý byl nakonec vypátrán, ale již nebyl naživu.

Zabystřan ovládl super-G a připravil Odermatta o výhru

Jan Zabystřan se ve Val Gardeně postaral o jeden z největších momentů českého sjezdového lyžování. V superobřím slalomu Světového poháru porazil i švýcarskou hvězdu Marca Odermatta. Poprvé v historii tak český muž vyhrál závod SP v alpském lyžování.

Rusko se nechystá napadnout Evropu, ujišťoval Putin a stěžoval si na Západ

Nebudou žádné další speciální vojenské operace, pokud se k nám budete chovat s respektem a budete respektovat ruské zájmy, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin v odpovědi na dotaz západního novináře. Za příklad nerespektování Ruska označil šéf Kremlu rozšiřování Severoatlantické aliance.

Muže podezřelého ze střelby na Brownově univerzitě našla policie mrtvého

Policie oznámila, že podezřelý z masové střelby na Brownově univerzitě z minulého týdne byl nalezen mrtvý ve skladovacím prostoru v Salemu ve státě New Hampshire. Jeho tělo policie objevila po šestidenním pátrání, které probíhalo napříč několika státy USA.

Nezaváháme! EU schválila půjčku pro Ukrajinu

Evropská unie (EU) poskytne Ukrajině na roky 2026 a 2027 půjčku ve výši 90 miliard eur (asi 2,19 bilionu korun), uvedl předseda Rady EU Antonio Costa po klíčových jednáních v Bruselu. Ta se točila kolem využití zmrazených ruských aktiv k financování Ruskem napadené země.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama