ZprávyTisíce Izraelců protestují proti Netanjahuově odletu do USA, neuzavře-li příměří

Tisíce Izraelců protestují proti Netanjahuově odletu do USA, neuzavře-li příměří

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě. Demonstranti vyzývali premiéra Benjamina Netanjahua, aby neodlétal na návštěvu Spojených států, dokud nepodepíše dohodu o příměří s palestinským teroristickým hnutím Hamás, jejíž součástí bude propuštění rukojmích. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI). Do Spojených států Netanjahu podle nových informací odletí v pondělí ráno.

Demonstrace se konaly v Tel Avivu, Jeruzalémě, Haifě či městě Caesarea, kde má Netanjahu dům. V každém z těchto měst se jich účastnily tisíce lidí. Dnes se podle serveru ToI má konat demonstrace u Ben Gurionova letiště, odkud má premiér do USA odletět. Netanjahuův úřad uvedl, že před odletem se setká s týmem, který zprostředkovaně vyjednává o dohodě s Hamásem.

Úřad izraelského premiéra dnes dopoledne uvedl, že Netanjahu odletí do Washingtonu v pondělí ráno. „Předseda vlády Benjamin Netanjahu se s americkým prezidentem Joem Bidenem setká v úterý,“ uvedl úřad. Původně měl premiér odletět do USA dnes a setkat se s Bidenem v pondělí, píše server The Times of Israel, podle kterého odklad asi způsobila Bidenova nemoc. Americký prezident se nedávno nakazil koronavirem. Netanjahu má podle původních informací vystoupit ve středu před Kongresem.

K přijetí dohody s Hamásem vyzval Netanjahua i opoziční lídr Jair Lapid, který se v sobotu večer účastnil demonstrace v Tel Avivu. „Teď letí Netanjahu promluvit do (amerického) Kongresu. Má poslední šanci jít do Kongresu a oznámit tam, že se dohodne. Pokud neoznámí, že přijímá dohodu, proč tam jede?,“ prohlásil Lapid. „Jeď do Kataru, do Káhiry, a ne do Washingtonu dělat další show,“ dodal opoziční lídr s odkazem na dvě místa, kde se konají jednání o příměří.

Před velitelstvím izraelské armády v Tel Avivu vystoupila večer i Ejnav Zangaukerová, jejíž čtyřiadvacetiletý syn je mezi rukojmími, které Hamás drží od 7. října v Pásmu Gazy. „Je jeden člověk, který stojí mezi rodinami a jejich milovanými, jež jsou v zajetí, a to je (izraelský) premiér, pro něhož je důležitější si udržet křeslo než zachránit životy,“ uvedla matka uneseného syna. Podle ní je několik týdnů na stole dohoda, k jejímuž uzavření stačí už jen málo.

Spojené státy před několika dny uvedly, že v posledních týdnech bylo dosaženo pokroku, k dohodě ale stále zbývá několik překážek. Netanjahu ale podle serveru ToI, který se odvolává na nejmenované arabské i izraelské činitele, vznesl nové požadavky, mimo jiné, aby izraelská armáda zůstala na celé hranici s Pásma Gazy s Egyptem a aby se vytvořil mechanismus, jak zabránit ozbrojeným Palestincům v návratu na sever oblasti.

S Netanjahuem mají do USA letět příbuzní několika rukojmích, které ale demonstranti vyzvali, aby to nedělali, když premiér nesouhlasí s dohodou o příměří. Jeden z nich už cestu odmítl. „Věřil jsem, že během letu oznámí dohodu (o příměří), ale odlet se blíží a uvědomil jsem si, že se to nestane a že opak je pravdou – (Netanjahu) brání pokroku a nedělá žádná rozhodnutí,“ vysvětlil Alon Gat důvody, proč s premiérem do USA nepoletí. Gatova sestra je v zajetí v Gaze.

Také podle Matiho Danziga, jehož pětasedmdesátiletý otec je držen jako rukojmí Hamásem, na demonstraci v Tel Avivu označil Netanjahua za „překážku dohody“ o příměří.

S premiérem má do USA letět i Noa Argamaniová, kterou po 245 dnech izraelské speciální jednotky ze zajetí Hamásu minulý měsíc zachránily spolu s dalšími třemi rukojmími. Při této operaci zemřela i nejméně stovka Palestinců. Izraelská armáda zachránila od října sedm živých rukojmích a při jedné z operací tři rukojmí omylem zastřelila. Izraelská armáda se domnívá, že v zajetí je asi 116 rukojmích, z toho ale nejméně čtyři desítky mohou být po smrti. Palestinští ozbrojenci při teroristickém útoku 7. října unesli z Izraele na 250 lidí, z toho 105 propustili koncem listopadu výměnou za 240 palestinských vězňů během dosud jediného příměří v této válce. Čtyři rukojmí propustili už před tímto příměřím.

Server ToI napsal, že izraelský ministr obrany Joav Galant zvažoval tento týden oznámit, že dohoda s Hamásem je „na dosah“, aby vytvořil tlak na Netanjahua dohodu přijmout. Od dohody ale Netanjahua zrazují jeho krajně pravicoví koaliční partneři.

„Jen konec války může dostat rukojmí domů,“ řekl vnuk dalšího z unesených Mai Alvini Peri, jehož dědeček v zajetí zemřel. „Konec války ale také bude znamenat konec vlády, takže chápete, proč tato válka trvá tak dlouho a proč stále není dohoda o rukojmích,“ citoval Alviniho sever ToI.

Doporučujeme

Zemětřesení u Neapole poničilo domy, přístav i elektrickou síť

Oblast západně od Neapole zasáhlo zemětřesení o síle 4,7. Nejméně 26 lidí utrpělo zranění a přibližně 300 obyvatel města Pozzuoli muselo opustit své domovy. Otřesy poškodily budovy i dopravní infrastrukturu.

Věřitelé zkrachovalé FTX dostanou dalších 900 milionů dolarů

Majetek zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX se znovu rozděluje mezi její bývalé zákazníky a další věřitele. Páté kolo výplat má dosáhnout přibližně 900 milionů dolarů. Některé skupiny získají více než sto procent uznané hodnoty svých nároků, původní kryptoměny jim však vráceny nebudou.

Hasiči druhým dnem zasahují proti agresivnímu požáru u Korintského zálivu

Hasiči druhým dnem zasahují proti rychle se šířícímu požáru u Korintského zálivu v letovisku Porto Germeno. Píší to dnes řecká média. Z oblasti bylo v noci několik lidí evakuováno za použití lodě. Situaci na místě komplikuje silný vítr, který pomáhá šíření ohně a ztěžuje zásahy ze vzduchu. Lesním požárům Řecko čelí i na dalších místech, například na Krétě.

Španělsko začalo s umisťováním bariéry proti migrantům na moři u Ceuty

U španělského města Ceuta, které je na severu Afriky, dnes ráno začala instalace bariéry proti migrantům na moři. Podle médií o tom informovalo ministerstvo vnitra. Právě přes moře se dostalo do Ceuty mnoho lidí při čtvrtečním živelném přechodu hranice. Situace ve městě je dnes ráno klidná.

Kontrolované vypalování pomáhá chránit obří sekvoje před požáry

Obří sekvoje přežívají v kalifornských horách tisíce let a po většinu své historie jim pravidelný oheň prospíval. Nový výzkum ukazuje, že pečlivě řízené vypalování lesa výrazně zvyšuje jejich šanci přežít i dnešní mimořádně ničivé požáry. V oblastech, kde se kontrolované požáry uskutečnily během posledních deseti let, měly stromy téměř čtyřikrát vyšší pravděpodobnost přežití.

Na Kubě se kvůli sankcím USA zavřely tři čtvrtiny hotelů

Téměř tři čtvrtiny hotelů na Kubě se už musely uzavřít kvůli americkým sankcím a ropnému embargu, které letos výrazně zhoršilo ekonomickou krizi, s níž se tento desetimilionový karibský ostrov potýká už řadu let. O uzavření hotelů informovala podle agentury AFP tento týden kubánská vláda.

Britská služba informuje o útocích na dvě lodě u Hormuzského průlivu

Britská námořní služba (UKMTO) dnes ráno informovala o útocích na dvě lodě u ománských břehů v oblasti Hormuzského průlivu. Jedna loď byla podle informací UKMTO zasažena projektilem, což poškodilo její strojovnu. Loď tak nemá kontrolu nad směrem své plavby. Další loď zaznamenala ve své blízkosti velký výbuch, nebyla ale zasažena. Oba incidenty prošetřují úřady.

Ruský útok na Kyjev zabil nejméně devět lidí a 28 dalších zranil

Ruský útok balistickými střelami na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně devět lidí. Počet zraněných se zvýšil na 28 z původně hlášených 23, oznámily podle agentury AFP ukrajinské záchranné složky. V ukrajinské metropoli byly slyšet silné exploze. Rusko v posledních týdnech zesílilo útoky balistickými raketami, proti nimž jsou účinné pouze některé systémy protivzdušné obrany, včetně amerických systémů Patriot, kterých se Ukrajině podle Kyjeva nedostává.

Nový Spider-Man překonal rekord Avengers ještě před prvním víkendem

Nový film s Tomem Hollandem se zapsal do historie ještě před skončením prvního víkendu v kinech. V severoamerických předpremiérách utržil 72 milionů dolarů a překonal dosavadní rekord snímku Avengers: Endgame.

Inflace v eurozóně znovu zrychlila. Energie zdražily o deset procent

Inflace v eurozóně se v červenci zvýšila na 2,9 procenta a už pátý měsíc překračuje dvouprocentní cíl Evropské centrální banky. Za zrychlením stojí především energie, jejichž ceny meziročně vzrostly o deset procent. Nová čísla mohou posílit tlak na další zvýšení úrokových sazeb.

Bio vejce mohou mít vyšší klimatickou stopu než vejce z klecových chovů

Ekologická vejce z volného chovu mohou mít podle nové studie až dvojnásobný dopad na klima než vejce od slepic chovaných v klecích. Výzkumníci však zároveň upozorňují, že výsledky nezachycují všechny dopady na životní prostředí ani novější vývoj v produkci vajec.

Denia začíná u reprezentace a chystá výrazné změny

Nový trenér české fotbalové reprezentace Santi Denia se oficiálně ujal funkce a hned při svém představení naznačil, jakým směrem chce národní tým vést. Španělský kouč plánuje obnovu kádru, chce poznat české prostředí a co nejrychleji se pustit do práce. Součástí jeho plánů je také snaha přesvědčit Patrika Schicka k návratu do reprezentace.

V Alžírsku se zřítil do rokle autobus, nejméně 25 lidí zahynulo a 44 je zraněno

Nejméně 25 lidí zahynulo, když se dnes v Alžírsku zřítil do rokle autobus. Dalších 44 osob je zraněných, oznámily místní úřady, které dříve informovaly o 20 mrtvých a 38 zraněných. I po zveřejnění nového počtu mrtvých úřady varují, že nemusí jít o konečnou bilanci. Nehoda se stala ráno v oblasti Búmirdís asi 50 kilometrů od hlavního města Alžíru, uvedla agentura AFP.

Babiš má situaci v Ceutě za skandál španělské vlády, žádá uzavření Schengenu

Schengenský prostor je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Španělsko třeba okamžitě uzavřít. Situaci po proniknutí desítek tisíc migrantů do španělského města Ceuty na severu Afriky považuje za skandál způsobený španělskou vládou. Řekl to ve vyjádření pro novináře, které ČTK poskytl mluvčí vlády Martin Vodička. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) dnes na tiskové konferenci k budoucnosti zahraničních center řekl, že má situaci za velmi složitou pro celý schengenský prostor. Ten umožňuje volný pohyb osob mezi evropskými státy bez provádění stálých hraničních kontrol na vnitřních hranicích.

Na řadě měřicích stanic v Německu padly ve čtvrtek teplotní rekordy

Na řadě německých měřicích stanic padly ve čtvrtek teplotní rekordy. Meteorologové na mnoha místech na jihu a ve střední části země naměřili přes 40 stupňů Celsia. Celoněmecký teplotní rekord zaznamenaný na konci června ale pokořen nebyl, informovala agentura DPA. Dnes se v celém Německu ochladí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama