ZprávyThe Washington Post: Únik tajných amerických dokumentů má na svědomí mladý nadšenec...

The Washington Post: Únik tajných amerických dokumentů má na svědomí mladý nadšenec do zbraní

Osobou stojící za únikem tajných amerických dokumentů je 20letý nadšenec do zbraní, který pracuje na nespecifikované vojenské základně. Přísně tajné informace sdílel se svými přáteli na Discortu. Situace se vymkla kontrole, když unikly na další sociální platformy. Informují o tom New York Post a Washington Post.

„Je to chytrý člověk. Věděl, co dělá, když tyto dokumenty zveřejnil,“ řekl nejmenovaný teenager listu The Washington Post. Mladík získal povolení vést tento rozhovor od své matky. „Nebyly to náhodné úniky.“

On je členem soukromé skupiny „Thug Shaker Central“ na chatovací platformě Discort, jejímž správcem je 20letý mladík s nickem „OG“. Skupinu tvoří podle teenagera asi dvacet členů z USA, ale i dalších zemí, jako je Ukrajina i Rusko.

Spojuje je přitom láska ke zbraním a Bohu, napsal list New York Post. „Všichni jsme si byli velmi blízcí jako sehraná rodina,“ popsal mladík komunitu na Discortu, kterou OG založil v roce 2020 během koronavirové pandemie.

Zdroj The Washington Post potvrdil, že OG přišel k tajným dokumentům na nespecifikované vojenské základně, na níž slouží. Jeho prací přitom je do tajných spisů nahlížet. Nejprve z nich informace přepisoval, to se však časem ukázalo jako příliš pracné. Tak začal se skupinou sdílet fotografie dokumentů.

OG dokonce členům skupiny vysvětloval pojmy. Například „NOFORN“ znamená, že materiál nesmí být sdílen s cizími státními příslušníky. Únik představuje závažné bezpečnostní riziko pro USA i spojence. Ukrajina dokonce musela změnit plány na svou chystanou ofenzivu.

Když se to vymklo kontrole

Z úniku například vyšlo najevo, že Washington špehoval své spojence a veřejné činitele, včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyjeho a generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.   

Únik dále prozradil, že ruští žoldnéři z Wagnerovi skupiny chtěli od Turecka nakoupit zbraně. Prozradil pozice ukrajinských a ruských jednotek s počty obětí na obou stranách. A na Ukrajině podle dokumentů operují speciální jednotky USA a dalších západních zemí.

Leaker však během zveřejňování dokumentů chyboval. Snímky zahrnují nechtěné stopy, které by k němu mohly vyšetřovatele dovést. Jde na nich vidět jeho postel, rudě nasvícená klávesnice a další předměty v domácnosti.

Únik vyšetřuje Pentagon i americké ministerstvo spravedlnosti. Kontrole se to vymklo 28.února, když se tajné dokumenty dostaly na Discort server propojený s YouTube wow_mao. Založil ho jeden z členů Thug Shaker Central.

Odtud se únik šířil jako lavina. Začátkem března prosákl na Discort server „Minecraft Earth Map“ a počátkem dubna už měli k tajným informacím přístup uživatelé na Telegramu, Twitteru a platformě 4chan.

Doporučujeme

Bulharské volby drtivě vyhrál Rumen Radev. Komentátoři mluví o „bulharském Ficovi“

Nově vzniklá strana „Progresivní Bulharsko“ (PB) vedená Rumenem Radevem drtivě zvítězila v bulharských parlamentních volbách, už osmých za pět let. Poprvé od roku 1997 získala jedna politická síla dostatek mandátů k samostatnému vládnutí.

Farmaceutický gigant sází miliardy na novou metodu léčby rakoviny

Americký farmaceutický gigant Eli Lilly oznámil velkou investici do budoucnosti medicíny. Za částku, která může v přepočtu dosáhnout až 7 miliard dolarů, kupuje biotechnologickou společnost Kelonia Therapeutics. Tato menší firma se specializuje na vývoj převratných metod léčby rakoviny, které by mohly zásadně změnit životy pacientů.

KOMENTÁŘ: USA ještě v euforii, Evropa ostražitá. Další zvrat v Íránu odkryl burzovní paradox

Užuž to vypadalo, že se schyluje ke konci války USA a Íránu. Tedy spíš si to trhy v pátek myslely, když zprávu o znovuotevření Hormuzského průlivu četly v podstatě jako konec konfliktu. Jenže už o pár hodin později se úžina znovu zašpuntovala. Na burze tak došlo k další bizarní otočce.

Eddie Murphy převzal cenu za celoživotní dílo a neskrýval dojetí

Legendární komik a herec Eddie Murphy zažil večer, na který jen tak nezapomene. V Los Angeles převzal prestižní ocenění a obklopili ho lidé, kteří formovali jeho kariéru. Atmosféra byla silná, místy velmi dojemná.

Ropa zdražuje. Naděje na trvalé řešení je v nedohlednu

Dočasné příměří mezi USA, Izraelem a Íránem se chýlí ke konci a napětí znovu eskaluje. V Hormuzském průlivu došlo k útokům na tankery. Ceny ropy tak reagují růstem. Nejistotu vzbuzují i úterní plánované rozhovory v Islamábádu. Írán se jich odmítá zúčastnit.

Diplomacie je podle Pezeškjána nutná, ale Teherán Washingtonu nedůvěřuje

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl, že je třeba využít veškeré rozumné diplomatické cesty ke snížení napětí se Spojenými státy. Zároveň ale zdůraznil, že Teherán je v komunikaci s Washingtonem obezřetný a nedůvěřivý, což označil za "nepopiratelně nutné". Informovala o tom íránská státní tisková agentura IRNA. Ve středu má vypršet dvoutýdenní příměří mezi Íránem a USA. Spojené státy oznámily, že vysílají delegaci do Pákistánu na jednání s Íránem. Teherán však dosud nepotvrdil, zda íránská delegace do Islámábádu dorazí, píše agentura Reuters.

Po zemětřesení o síle 7,4 stupně zasáhly Japonsko první vlny tsunami

Severovýchodní pobřeží Japonska dnes zasáhlo zemětřesení o síle 7,4 stupně, uvedly podle agentur místní úřady. Japonská meteorologická služba (JMA) vydala varování před až třímetrovými vlnami cunami. První vlny již zasáhly pobřeží země. Dosud nejvyšší byla zaznamenána ve městě Kudži a dosahovala asi 80 centimetrů. JMA varovala, že se očekává náraz dalších cunami. Zemětřesení bylo podle agentury AFP tak silné, že otřáslo i výškovými budovami v Tokiu, vzdáleném stovky kilometrů.

Svět v pasti. Írán se kontroly nad Hormuzským průlivem nikdy nevzdá

„Nikdy.“ Tehdy se podle bývalého velitele Islámských revolučních gard (IRGC) Ebrahima Aziziho Teherán vzdá kontroly nad Hormuzským průlivem. Mezitím trvá křehké dočasné příměří. Izraelské obranné síly (IDF) však pokračují v demolici budov na jihu Libanonu.

Vnikl do domu a zastřelil osm dětí. Podle policie šlo o domácí násilí

Střelba v americkém státě Louisiana skončila tragédií, při níž zemřelo osm dětí. Policie případ označuje za domácí násilí a útočníka na útěku zastřelila.

Rumen Radev, bulharský proruský bývalý prezident, směřuje k drtivému volebnímu vítězství

ývalý bulharský prezident Rumen Radev podle odhadů po uzavření volebních místností směřuje k jasnému vítězství v parlamentních volbách. Výsledek může ukončit roky politické nestability a ovlivnit další směřování země.

Rusko a Ukrajina se během noci vzájemně napadly drony, hlásí mrtvé a raněné

Nejméně jednoho mrtvého a jednoho raněného si vyžádal rozsáhlý nálet ukrajinských dronů na ruský přístav Tuapse u Černého moře, oznámil gubernátor Veniamin Kondratěv. O jednom zraněném informovaly ukrajinské úřady po nočním útoku ruských dronů na Kyjevskou oblast. Ukrajinské drony také zaútočily na cíle na anektovaném Krymu, ruské bezpilotní letouny naopak napadly Mykolajiv na jihu Ukrajiny.

Írán obvinil USA z porušení příměří a slíbil odvetu

Velení íránských ozbrojených sil obvinilo Spojené státy z porušení příměří střelbou na jednu z íránských obchodních lodí v Ománském zálivu a slíbilo odvetu, uvedly dnes tiskové agentury. Ceny ropy opět vzrostly.

Americká delegace v pondělí přijede na jednání do Islámábádu, Írán účast odmítá

V pondělí večer bude v pákistánské metropoli Islámábádu americká delegace, aby tam jednala s Íránem o dohodě, napsal dnes na síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Zároveň Íránu pohrozil zničením všech elektráren a mostů v zemi, pokud nepřijme dohodu, kterou nabízejí Spojené státy. Agentura Tasním ale později uvedla, že Írán do Islámábádu delegaci nevyšle, dokud bude Washington pokračovat v blokádě lodí plujících do íránských přístavů.

Muchová ve Stuttgartu titul nezískala, ve finále nestačila na Rybakinovou

Karolína Muchová na turnaji ve Stuttgartu na titul nedosáhla. Ve finále narazila na Jeleny Rybakinovou a podlehla jí 5:7 a 1:6. Česká tenistka tak třetí trofej kariéry nepřidala, přesto si v žebříčku polepší.

V Bulharsku se konají osmé parlamentní volby za posledních pět let

V Bulharsku se dnes ráno otevřely hlasovací místnosti a začaly již osmé parlamentní volby za posledních pět let. Podle agentury AFP je hlavním favoritem strana bývalého prezidenta Rumena Radeva, který je považován za prorusky orientovaného a který mimo jiné slibuje sestavení nové vlády a boj proti korupci. Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 místního času (19:00 SELČ). První odhady výsledků se čekají hned poté, jasno o vítězi by mohlo být v noci či v pondělí ráno.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama