MagazínThe Last of Us: Kritici jsou ze seriálové adaptace videohry nadšení

The Last of Us: Kritici jsou ze seriálové adaptace videohry nadšení

Videohra The Last of Us z roku 2013 si díky silnému příběhu získala srdce hráčů i kritiků. O deset let později se tento počin dostává na televizní obrazovky prostřednictvím HBO. Podle agentury Reuters by se přitom pro herní průmysl mohlo jednat o předzvěst umělecké adaptace her v daleko větší míře.

Hra The Last of Us, kterou vytvořilo studio Naughty Dog a vydala společnost Sony Entertainment, sleduje cestu zoceleného přeživšího Joela a jeho mladé chráněnky Ellie. Společně se pohybují v postpandemickém světě a bojují s lidmi a zmutovanými tvory.

V dobrodružném thrilleru hrají veteráni seriálu Hra o trůny Pedro Pascal a Bella Ramsey. První epizoda série se na streamovací službě HBO Max objeví 16. ledna.

Hra na PlayStation získala řadu cen, včetně titulu „hra roku“ na 17. ročníku DICE Awards, který oceňuje profesionály videoherního průmyslu.

Seriál se od kritiků dočkal skvělých recenzí, přičemž na serveru Rotten Tomatoes získal hodnocení 97 procent.

„Nemělo by být překvapením, že drama natočené podle videohry může mít srdce,“ napsal americký novinář James Poniewozik pro New York Times.

Simon Cardy z IGN označil seriál za „brilantní převyprávění jednoho z nejoblíbenějších videoherních příběhů“. Podle něj znovu zapojuje ‚blesky‘ toho, co jej pro mnohé učinilo tak výjimečným, a nechává je znovu udeřit s ohromujícím účinkem“.

Na technologickém veletrhu CES 2023 minulý týden šéf společnosti Sony Kenichiro Yoshida uvedl, že Sony má v různých fázích vývoje 10 filmů a televizních projektů inspirovaných hrami.

V seriálu se objeví i herci, kteří se podíleli na tvorbě hry

Během pondělní premiéry v Los Angeles Pascal vysvětlil, že za značným „dopadem hry na diváky byl způsob vyprávění příběhu“. Zároveň dodal, že vzhledem k možnostem televizních pořadů, jak příběh obohatit, je to pro HBO a The Last of Us „v podstatě dokonalá partie“.

Ramsey podle svých slov doufá, že si „lidé uvědomí, že videohry mohou mít skvělý příběh, tak skvělý, že se pak dá adaptovat do televizního seriálu“.

Tvůrce Craig Mazin, který stojí i za minisérií HBO Černobyl, řekl agentuře Reuters, že ačkoli miluje hry, které ho zavedou do vesmíru a minulosti, adaptace „něčeho, co se drží při zemi a je reálné, byla podle mě senzační, dokonce i ty příšery“.

Spoluscenárista Neil Druckman pracoval i na původní hře. Do seriálu přivedl několik herců, kteří se na jejím vzniku podíleli. Jedná se například o Troye Bakera, který namluvil a ztvárnil Joela, nebo Ashley Johnson, jež namluvila Ellie.

Doporučujeme

Útoky na lodě zvyšují napětí, jednání o konci války s Íránem váznou

Poslední útoky na lodní dopravu v Rudém moři a Ománském zálivu znovu zvýšily napětí kolem války s Íránem, zatímco jednání o jejím ukončení se znovu dostávají do slepé uličky. Teherán trvá na tom, že Hormuzský průliv zůstane uzavřen, dokud Spojené státy nepřijmou jeho podmínky, Washington mezitím zasáhl loď, která měla porušovat blokádu íránských přístavů.

V jackpotu americké loterie Powerball je miliarda dolarů

Jackpot americké loterie Powerball vzrostl na odhadovanou jednu miliardu dolarů, tedy necelých 21 miliard korun. Hlavní výhru se nepodařilo získat ani při pondělním slosování, a středeční tah tak nabídne teprve druhý miliardový jackpot v historii hry za poslední rok. Naposledy se o podobně vysokou částku hrálo loni na Štědrý den, kdy si hráč z Arkansasu odnesl 1,8 miliardy dolarů (téměř 38 miliard korun).

Pákistánský ministr v Íránu jednal o bezpečnosti, setkal se s prezidentem

Pákistánský ministr vnitra Muhsín Nakví navštívil Írán, aby tam projednal bezpečnostní situaci v regionu a spolupráci, uvedlo dnes podle agentury AFP pákistánské ministerstvo zahraničí. Mimo jiné se ministr setkal s íránským prezidentem Masúdem Pezeškjánem. Podle íránského zdroje agentury Reuters však Írán nyní nejedná o prodloužení příměří s USA. Právě Pákistán zprostředkovával minulá jednání o ukončení konfliktu mezi USA a Íránem, jenž začal koncem února americko-izraelskými údery na Írán.

Nehoda přetíženého trajektu v Zimbabwe si vyžádala nejméně

Na nejméně 44 stoupl počet obětí nehody přetíženého trajektu, který se převrátil na jezeře Kariba v Zimbabwe. Informovala o tom dnes zimbabwská policie. Zachránit se podařilo 77 lidí. Policie neposkytla aktuální údaje o tom, kolik lidí bylo zraněno ani kolik osob se stále pohřešuje, napsala agentura AP. Trajekt podle ní provozovala vládní agentura.

Americká SEC chystá nová pravidla pro nabídky kryptoaktiv

Americká Komise pro cenné papíry a burzy bude v pátek jednat o návrhu nových pravidel pro některé nabídky kryptoaktiv. Případné schválení by zatím pouze zahájilo přípravu regulace a otevřelo návrh veřejným připomínkám.

Glyfosát narušuje chování včel a omezuje jejich hledání potravy

Glyfosát, účinná látka používaná v herbicidech k hubení plevelů, může včelám škodit i v dávkách, které je přímo neusmrtí. Výzkumníci zjistili, že po pouhých třech dnech vystavení tomuto herbicidu se aktivita včel při hledání potravy snížila o 13 procent. Současně se změnilo složení chemických látek v jejich mozku, které souvisejí s jejich chováním.

Netflix chystá pokračování filmu Ad Vitam se Sophie Marceau

Francouzský akční thriller Ad Vitam dostane pokračování. Do hlavní role se vrátí Guillaume Canet, kterého doplní Sophie Marceau, Nicolas Duvauchelle a Mathieu Amalric. Natáčení už začalo ve Francii.

Jihokorejské akcie prudce vzrostly, táhly je Samsung a SK Hynix

Jihokorejský akciový trh ve středu výrazně posílil. Hlavní index KOSPI přidal čtyři procenta, když investoři nakupovali především akcie výrobců čipů Samsung Electronics a SK Hynix.

Kolumbie sčítá oběti ničivého zemětřesení

Záchranné týmy pokračují v pátrání po lidech zavalených pod troskami budov na západě Kolumbie. Zemětřesení o síle 7,4 si vyžádalo nejméně 181 mrtvých a tisíce zraněných. Úřady upozorňují, že bilance se může dál zvyšovat.

KLDR vystřelila do Japonského moře další balistickou raketu

Severní Korea dnes ze svého východního pobřeží vystřelila směrem k Japonskému moři balistickou raketu, která zřejmě dopadla mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska. S odvoláním na jihokorejskou armádu to napsala agentura Reuters. Stalo se tak necelý týden poté, co KLDR stejným směrem odpálila jinou balistickou raketu, a několik dní před společným americko-jihokorejským vojenským cvičením.

Thajská vláda v reakci na masovou střelbu přestala vydávat zbrojní průkazy

Thajská vláda v reakci na tragickou střelbu z minulého týdne okamžitě pozastaví vydávání nových povolení k nákupu a držení střelných zbraní. Čtrnáctiletý chlapec při útoku v provincii Nonthaburí nedaleko Bangkoku zastřelil osm lidí a následně spáchal sebevraždu.

Maďarský parlament zvolil Andráse Baku novým prezidentem

Maďarský parlament dnes zvolil bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku novým maďarským prezidentem, uvedly tiskové agentury. Opozice volby bojkotovala, Baka byl jediný kandidát a zvolen byl hlasy vládní strany Tisza, která má ve 199členném parlamentu více než dvoutřetinovou většinu. V tajném hlasování Baku podle maďarské tiskové agentury MTI podpořilo 140 poslanců.

Cena zlata je na dvouměsíčním maximu. Trhy čekají na data o inflaci a sledují napětí v Íránu

Cena zlata v úterý během obchodování vystoupala na více než dvouměsíční maximum a následně se stabilizovala. Investoři čekají na nové údaje o inflaci ve Spojených státech, které mohou naznačit další směřování úrokových sazeb Fedu, zatímco nejistotu zvyšuje napětí kolem Íránu.

Třetina zemědělské půdy vytváří dvě třetiny škod pro přírodu

Zemědělství zabírá více než 40 procent obyvatelné pevniny a výrazně ovlivňuje klima i stav přírody. Dopady ale nejsou rozloženy rovnoměrně. Přibližně dvě třetiny ztrát biodiverzity a přirozeného ukládání uhlíku vznikají jen na třetině zemědělské půdy.

Jednoho mrtvého a dva raněné si vyžádal útok na sklad u Voroněže

Nejméně jednoho mrtvého a dva raněné si vyžádal nálet ukrajinských dronů na ruské město Voroněž, uvedl gubernátor Alexandr Gusev. Drony podle něj zapálily sklady nejmenované velké společnosti, podle médií hoří další sklad internetového prodejce Wildberries. Terčem ukrajinských dronů se podle místních úřadů stala také Orenburská oblast, ležící na rozhraní evropské a asijské části Ruska.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama