19.7 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Filipíny odstranily čínskou bariéru ve sporné části Jihočínského moře

Filipíny dnes oznámily, že ve sporné části Jihočínského moře odstranily plovoucí bariéru nainstalovanou Čínou, která podle nich bránila plavbě a rybolovu. Podle agentury Reuters by tento krok mohl dále zvýšit napětí mezi Manilou a Pekingem.

The Guardian: „Možná je to poslední šance, jak se dostat pryč“

Pronikavý pláč dětí se mísil se štěkotem traumatizovaných psů a křikem vojáků, kteří se snažili udržet pořádek, když vlak ve 14:07 do Ivano-Frankivska v úterý vjel na kyjevské hlavní nádraží. Na prvním nástupišti stál tisícihlavý dav, který se hrnul k modrým vagónům a zoufale se snažil zajistit si drahocenné místo na cestě na západ z ukrajinského hlavního města. Ale většina lidí neměla šanci se do vlaku dostat, napsal zpravodajský server The Guardian.

„Podívejte se na ty tváře kolem nás, jsou úplně stejné jako na fotografiích z druhé světové války, a to je teprve několik dní. Dokážete si představit, co bude za měsíc?“ ptala se osmačtyřicetiletá Taňa Novgorodská, historička umění, která v úterý odpoledne dorazila na nádraží se svou patnáctiletou dcerou.

Koupila si lístky na šest různých vlaků, ale brzy zjistila, že jsou k ničemu. Na nádraží se uplatňuje jiné pravidlo nastupování: nejprve matky s dětmi, pak ženy, pak staří lidé. Ostatním brání v cestě policie a vojáci stojící na stráži. Vlak se rychle naplnil k prasknutí. Rodiny se musely rozhodovat během zlomku vteřiny – matky s dětmi směly nastoupit, ale prarodiče museli zůstat na peróně.

Úterý bylo šestým dnem války Vladimira Putina proti Ukrajině a mezi lidmi už převládl strach. V prvních dnech panoval pocit šoku a nedůvěry. Pak přišla hrdost z překvapivě houževnaté ukrajinské reakce na útok a jednoty ukrajinské společnosti. Úspěch při odražení počátečního ruského útoku s sebou ovšem nese děsivou nejistotu. Když selhal Putinův plán A, bude jeho plán B zahrnovat přeměnu Kyjeva v syrský Halab (Aleppo) nebo čečenský Groznyj?

Pondělní raketový útok na obytný blok v druhém největším ukrajinském městě Charkově a další, který v úterý ráno zasáhl hlavní náměstí, přiměly mnohé obyvatele Kyjeva, aby si uvědomili, čemu by mohla metropole čelit už za několik dní. V úterý došlo k další připomínce obrovské síly, proti které Ukrajina stojí, když raketový úder zasáhl kyjevskou televizní věž a údajně zabil nejméně pět lidí.

Věž se nachází v blízkosti pamětního místa Babí Jar, které připomíná oběti ze stejnojmenné rokle, kde nacističtí vojáci za druhé světové války zmasakrovali až 150.000 lidí – včetně více než 30.000 Židů. Ruské ministerstvo obrany vyzvalo obyvatele ukrajinského hlavního města, aby uprchli, a pohrozilo nálety na celou řadu cílů.

Stejně jako mnozí jiní i Novgorodská podcenila krutost a barbarství nadcházející invaze a ignorovala ty, kteří jí říkali, že by měla odejít. I když začaly padat rakety, rozhodla se zůstat a vydržet. V úterý však změnila názor, když viděla záběry raketových útoků na civilní oblasti Charkova.

„Uvědomili jsme si, že je to možná poslední šance, jak se dostat pryč. Osobně bych zůstala a snažila se bojovat, ale myslím, že pokud máte děti, měli byste odejít,“ řekla. Na cestu, která se může nakonec protáhnout na neurčito, si s dcerou vzaly jen malé příruční zavazadlo.

V tlačenici, která se vytvořila při příjezdu vlaku, se mnozí ani nepokoušeli nastoupit. A zatímco se z hloučků kolem dveří jednotlivých vagónů ozývaly prosebné nářky, o pár metrů dál stál pár středního věku s kufrem a pětilitrovou lahví vody a vedle nich nervózně funěl jejich hnědý boxer.

Muž, Jurij, říkal, že jejich děti žijí v Mnichově a že je už několik týdnů prosí, aby opustili Ukrajinu. On ale stejně jako většina zdejších lidí jednoduše nevěřil, že by byl Putin schopný rozpoutat takovou válku, jaká právě probíhá.

První noc útoku strávili s manželkou ve sklepě činžovního domu, kde bydlí. Byla tam hrozná zima, žádný záchod, a sklep se jim nezdál příliš stabilní. A proto další noci spali v koupelně svého bytu v devátém patře a doufali v nejlepší. Když v pondělí viděli záběry raketových útoků na Charkov, rozhodli se utéct. „Mám strach z toho, co přijde, a opravdu se odsud chci dostat,“ řekl Jurij.

On a jeho manželka jsou ale příliš nízko v pořadníku, který určuje nástupy do vlaku – a příliš slušní, aby se do něj pokoušeli prodrat. Nakonec vlak se skřípěním kol a syčením kouře vyjel ze stanice, jen přes špinavá okna bylo ještě nějakou chvíli vidět obličeje malých dětí přimáčknuté ke sklu.

Po příjezdu na západní Ukrajinu čeká mnohé další vyčerpávající cesta k hranicím s Polskem, Slovenskem nebo Maďarskem, kde lidé tento týden hlásili několikadenní čekací doby.

Jurij a jeho žena zůstali na nástupišti spolu s tisíci dalších lidí a doufali, že příště budou mít více štěstí. Starší muž s amputovanou nohou se potácel o berlích, zatímco se ho manželka snažila povzbudit, aby počkal ještě několik hodin a pokusil se získat místo v dalším vlaku na západ. O kousek dál se zoufale objímal plačící pár. Dívka se sklesle opírala o sloup a slzy jí padaly na kočku, kterou chovala v náručí.

Vlakové nádraží je jedním z mála míst překypujících aktivitou v Kyjevě, který byl ještě před týdnem plně funkční, živoucí evropskou metropolí, ale nyní se změnil v město duchů. Chreščatyk, široká třída, byla v úterý téměř úplně opuštěná. Většina obchodů je zavřená, jedinou známkou života jsou fronty před lékárnami.

Na okraji města se každým dnem objevují další a další kontrolní stanoviště. V úterý armádní jeřáby zvedaly na silnici betonové bloky, aby na několika místech vytvořily barikády. Hlavní stanoviště hlídají profesionální vojáci, zatímco stovky menších stanovišť střeží nervózní dobrovolníci, z nichž mnozí nikdy předtím nedrželi v ruce zbraň.

Digitální billboardy na okraji města hlásají: „Putin prohrál! Celý svět je s Ukrajinou,“ zatímco informační tabule u dálnice oznamují: „Teplota vzduchu +1°C, teplota vozovky +2°C, Rusové, táhněte!“.

Sledujte nás na sítích

Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 125 mrtvých

Nejméně 125 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Dnes to podle tiskové agentury Armenpress uvedla arménská ministryně zdravotnictví Anahit Avanesjanová s tím, že těla obětí byla převezena do Arménie. Předchozí bilance úřadů Náhorního Karabachu, který je obklopen Ázerbájdžánem a kde žijí převážně Arméni, hovořila o 20 mrtvých a 290 zraněných. Z Náhorního Karabachu prchají tisíce Arménů poté, co hornatou oblast minulý týden ovládl Ázerbájdžán.

Prázdné byty v Číně by nezaplnilo ani přes miliardu obyvatel

Jedním z obrovských problémů druhé největší světové ekonomiky je krize trhu s nemovitostmi. Všechny prázdné byty v komunistické Číně by nezaplnilo ani 1,4 miliardy obyvatel. Podle některých expertů se v zemi nachází prázdné byty pro tři miliardy lidí.

Za smrtelnou nehodu lodi v Budapešti poslal soud kapitána do vězení na pět a půl roku

Ukrajinský kapitán výletní lodi byl v úterý v Maďarsku odsouzen k pěti a půl letům vězení za podíl na nehodě z roku 2019. Jeho loď při ní na Dunaji narazila do menšího plavidla, které potopila. Při incidentu zahynulo 25 jihokorejských turistů a dva členové posádky.

Jižní Korea uspořádala po deseti letech první velkou vojenskou přehlídku

Jižní Korea dnes po deseti letech uspořádala v Soulu první rozsáhlou vojenskou přehlídku, ve které ukázala moderní techniku své armády od balistických raket po tanky domácí výroby. Poprvé se přehlídky zúčastnil i kontingent 300 amerických vojáků, kteří prošli centrem metropole spolu s tisícovkami jihokorejských vojáků, informovala agentura AFP. Cílem přehlídky bylo podle agentur demonstrovat vojenskou sílu země v době, kdy se Soul rozhodl zaujmout tvrdší postoj k sousední KLDR.

Dal Kane hattrick, nebo ne? Oslavy s pivem si kazit nenechal

Harry Kane vzal Bundesligu útokem. Takhle nějak se mluví o anglickém kanonýrovi, který se před startem nové sezony přesunul z Tottenhamu Hotspur do Bayernu Mnichov. Po pěti kolech německé Bundesligy má na kontě sedm zásahů a v minulém zápase nasázel hattrick. I když podle německých měřítek se mu počítat nebude.

DOPORUČUJEME

Při ruském útoku drony byli v přístavu Izmajil zraněni dva lidé

Při nočním ruském útoku drony v Izmajilu v Oděské oblasti byli zraněni dva lidé a byla poškozena přístavní infrastruktura včetně nedalekého hraničního přechodu Orlivka. Uvedl to dnes na platformě Telegram šéf oblastní správy Oleh Kiper. Útok podle něj trval asi dvě hodiny. Ukrajinské ozbrojené síly ráno oznámily, že se jim podařilo sestřelit 26 z 38 íránských dronů, které Rusko k útoku použilo.

Ukrajinci tvrdí, že při jejich útoku zemřel velitel ruské Černomořské flotily

Ukrajinské speciální síly tvrdí, že při pátečním útoku na velení ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu přišel o život velitel flotily admirál Viktor Sokolov. Uvedla to agentura AFP. Rusko se k tomuto tvrzení zatím nevyjádřilo.

Ukrajina prolomila ruská opevnění u Verbove, není to poslední obranná linie

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.

Budanov: Nejméně devět mrtvých po útoku na velitelství Černomořské flotily

Při pátečním ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zemřelo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Mezi raněnými jsou podle něj generálové. Tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace tvrdí, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 125 mrtvých

Nejméně 125 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Dnes to podle tiskové agentury Armenpress uvedla arménská ministryně zdravotnictví Anahit Avanesjanová s tím, že těla obětí byla převezena do Arménie. Předchozí bilance úřadů Náhorního Karabachu, který je obklopen Ázerbájdžánem a kde žijí převážně Arméni, hovořila o 20 mrtvých a 290 zraněných. Z Náhorního Karabachu prchají tisíce Arménů poté, co hornatou oblast minulý týden ovládl Ázerbájdžán.

Prázdné byty v Číně by nezaplnilo ani přes miliardu obyvatel

Jedním z obrovských problémů druhé největší světové ekonomiky je krize trhu s nemovitostmi. Všechny prázdné byty v komunistické Číně by nezaplnilo ani 1,4 miliardy obyvatel. Podle některých expertů se v zemi nachází prázdné byty pro tři miliardy lidí.

Globální oteplování lze zpomalit, vyjde nás to ale pěkně draho

Svět je na cestě k oteplení o 2,4 stupně Celsia. Stále však existuje šance ho snížit na 1,5 stupně, pokud ovšem zvýšíme naše úsilí ve využívání technologií čisté energie včetně solárních panelů a elektromobilů. Bude to ale stát biliony dolarů, varuje zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Za smrtelnou nehodu lodi v Budapešti poslal soud kapitána do vězení na pět a půl roku

Ukrajinský kapitán výletní lodi byl v úterý v Maďarsku odsouzen k pěti a půl letům vězení za podíl na nehodě z roku 2019. Jeho loď při ní na Dunaji narazila do menšího plavidla, které potopila. Při incidentu zahynulo 25 jihokorejských turistů a dva členové posádky.

Jižní Korea uspořádala po deseti letech první velkou vojenskou přehlídku

Jižní Korea dnes po deseti letech uspořádala v Soulu první rozsáhlou vojenskou přehlídku, ve které ukázala moderní techniku své armády od balistických raket po tanky domácí výroby. Poprvé se přehlídky zúčastnil i kontingent 300 amerických vojáků, kteří prošli centrem metropole spolu s tisícovkami jihokorejských vojáků, informovala agentura AFP. Cílem přehlídky bylo podle agentur demonstrovat vojenskou sílu země v době, kdy se Soul rozhodl zaujmout tvrdší postoj k sousední KLDR.

Dal Kane hattrick, nebo ne? Oslavy s pivem si kazit nenechal

Harry Kane vzal Bundesligu útokem. Takhle nějak se mluví o anglickém kanonýrovi, který se před startem nové sezony přesunul z Tottenhamu Hotspur do Bayernu Mnichov. Po pěti kolech německé Bundesligy má na kontě sedm zásahů a v minulém zápase nasázel hattrick. I když podle německých měřítek se mu počítat nebude.

Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 20 mrtvých a 290 raněných

Nejméně 20 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Dalších 290 lidí utrpělo zranění, uvedly dnes podle agentury Armenpress úřady separatistického regionu v rámci Ázerbájdžánu, z něhož po úspěšné ofenzívě ázerbájdžánských sil z minulého týdne prchají tisíce etnických Arménů.

Rusko se pokusí znovu získat členství v Radě OSN pro lidská práva

Rusko se v říjnu pokusí získat zpět své členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), píše dnes zpravodajský web BBC. Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině loni v dubnu rozhodlo o přerušení členství Ruska v radě a Moskva následně 47členný orgán opustila. Křeslo Ruska pak získala Česká republika.

Při ruském útoku drony byli v přístavu Izmajil zraněni dva lidé

Při nočním ruském útoku drony v Izmajilu v Oděské oblasti byli zraněni dva lidé a byla poškozena přístavní infrastruktura včetně nedalekého hraničního přechodu Orlivka. Uvedl to dnes na platformě Telegram šéf oblastní správy Oleh Kiper. Útok podle něj trval asi dvě hodiny. Ukrajinské ozbrojené síly ráno oznámily, že se jim podařilo sestřelit 26 z 38 íránských dronů, které Rusko k útoku použilo.