ZajímavostiThe Guardian: Jak se ze Zelenského stal hrdina světových celebrit

The Guardian: Jak se ze Zelenského stal hrdina světových celebrit

Když americký herec Ben Stiller loni vešel do kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, objal ho a řekl mu, že je pro něj hrdina. Stiller je jednou z celé řady celebrit, které podnikly dlouhou cestu do Kyjeva, aby se s tímto bývalým hercem a komikem osobně setkaly. Musely absolvovat noční jízdu vlakem z Polska, protože komerční lety, o letech soukromých letadel nemluvě, jsou nad Ukrajinou z bezpečnostních důvodů zakázané, píše britský list The Guardian.

Před Stillerem přijel Sean Penn, který se na Ukrajinu od začátku ruské invaze loni v únoru vypravil už třikrát. Pracuje na dokumentárním filmu o válce, v němž se Zelenskyj bezpochyby objeví. Při poslední návštěvě dal Penn Zelenskému jednoho ze svých Oscarů a řekl mu, ať si ho nechá do ukrajinského vítězství. Herec tak dal prezidentovi najevo, jak moc věří tomu, že válku přežije.

Mezi dalšími hvězdami, které Zelenskyj přijal, byl britský dobrodruh Bear Grylls, britský podnikatel a miliardář Richard Branson, herečka Jessica Chastainová, frontman kapely U2 Bono Vox, americký komik a moderátor David Letterman nebo historik Timothy Snyder. S uprchlíky a vojáky se na Ukrajině setkali Angelina Jolie a hvězda akčních filmů Jean-Claude Van Damme, který v Kyjevě natáčel. Van Damme v prosinci pózoval s vojáky a nevynechal ani tradiční válečné provolání „Sláva Ukrajině, sláva hrdinům“.

A mnoho celebrit sice Ukrajinu ještě nenavštívilo, zato využívají své slávy k pořádání sbírek. Herečka Mila Kunisová, narozená na Ukrajině, společně s manželem Ashtonem Kutcherem byli se Zelenskými přáteli ještě před začátkem války a na jejím začátku vybrali více než 30 milionů dolarů. Herec Mark Hamill známý z Star Wars je jednou z tváří globální iniciativy na podporu Ukrajiny United24. A nedávno se stal anglickojazyčným hlasem v ukrajinské aplikaci oznamující letecké poplachy.

Podle lidí, kteří se podílejí na Zelenského komunikační strategii, to byl on, kdo se postaral o to, aby Hollywood sledoval dění v jeho zemi i poté, co původní zájem médií o něj poněkud opadl. „Vzhledem k jeho minulosti jsou pro něj působivé projevy něčím přirozeným,“ říká Nikki Fowlerová, šéfka Asociace hollywoodských kritiků. „Myslím, že to působí na mnoho celebrit,“ dodává. Hollywood podle ní chová respekt vůči Zelenskému i proto, že je pro něj „skutečným hrdinou“. Novinář Etan Vlessing, který píše pro časopis Hollywood Reporter, říká, že „schopnost Zelenského mít pod kontrolou 24hodinový zpravodajský cyklus za využití sociálních sítí a projevů přenášených přes videa mu zajistila náležitý respekt“.

Za svůj projev na festivalu v Cannes Zelenskyj sklidil potlesk ve stoje. Časopis Time, web Politico a list Financial Times ho označily za osobnost roku.

„Jako bývalý herec si je Zelenskyj vědom, jakou sílu herci mají, zejména ti hollywoodští,“ říká jeho bývalá mluvčí Julija Mendelová. „Díky tomu je Ukrajina na celém světě oblíbenější,“ vysvětluje. Mendelová pomohla zřídit komunikační kanály se známými osobnostmi, třeba s Elonem Muskem, který byl zprvu zapáleným stoupencem Ukrajiny, později ale zaujal postoje, jež někteří považují za více proruské.

Profesor z americké Cornellovy univerzity Grant Farred, který je autorem eseje Metoda Zelenského, v němž se zamýšlí nad prolínáním politiky a popkultury, o ukrajinském prezidentovi říká, že „je ztělesněním evropského lídra ze země, od které se neočekává, že se postaví do čela Evropy“.

Zatímco v Hollywoodu se ze Zelenského stala hvězda mezinárodního rozměru, doma na Ukrajině se těší větší popularitě náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj, ačkoliv od začátku války dal jen několik rozhovorů. Ukrajinci válečné úspěchy připisují armádě, a tedy Zalužnému. Zelenského postavení doma uškodilo, když letos v létě v jednom interview řekl, že se kvůli obavám o ekonomiku rozhodl nepřiznat, že zemi bezprostředně hrozí ruská invaze. To je něco, co mu Ukrajinci jen těžko odpouštějí. Podle časopisu The Economist obliba Zalužného tým prezidenta Zelenského znejistila. Zatímco prezidentovým cestám na frontu média věnují velkou pozornost, prezidentův tým zabránil tomu, aby se tam vypravil i Zalužnyj a rychle novináře upozornil na to, že náčelník generálního štábu nikam nejel.

I tak Ukrajinci Zelenského nadále podporují. Jeho obliba ve světě znamená, že se na válku nezapomíná, a návštěvy známých osobností u prezidenta v kanceláři jsou pro obyvatele napadené země podle Mendelové „něco extra“.

Doporučujeme

Michelinský restauratér v Koreji sypal do jídla mravence, hrozí mu rok vězení

Jihokorejská prokuratura navrhla roční trest vězení pro majitele restaurace oceněné dvěma michelinskými hvězdami, který podle obžaloby několik let podával hostům dezerty zdobené mravenci.

Nicolás Maduro se znovu postavil před americký soud kvůli obchodu s drogami

Sesazený venezuelský prezident Nicolás Maduro se ve středu znovu objevil před federálním soudem v New Yorku. Spolu se svou manželkou Cilií Flores čelí obvinění z rozsáhlého pašování kokainu do Spojených států. Oba vinu odmítají a jejich obhajoba chce napadnout nejen samotnou obžalobu, ale také způsob Madurova zadržení.

Ukrajina během noci udeřila na cíle na Krymu, Rusko zasáhlo u Kyjeva bytový dům

Ukrajina během noci na dnešek zasáhla drony Ruskem anektovaný poloostrov Krym, odkud jsou hlášeny exploze, požáry a výpadky dodávek elektrické energie. Tvrdí to telegramové kanály včetně ukrajinského Exilenova+. Ukrajina v posledních měsících zintenzivnila údery na Krym, aby narušila jeho zásobování a odřízla ho od Ruska. Rusko při nočních úderech zasáhlo podle portálu Ukrajinska pravda bytový dům u Kyjeva, kde utrpělo pět lidí včetně tří dětí zranění. Hasiči na místě zlikvidovali požár.

KOMENTÁŘ: Svět najednou ropu nechce, i když má nedostatek paliv. Proč?

Blízký východ se utápí v další spirále nepokojů, oživení války mezi Spojenými státy a Íránem žene vzhůru ceny ropy. Trh už je narušený tak dlouho, že se začíná na bezprecedentní situaci adaptovat. O surovou ropu je tak paradoxně mimořádně malý zájem.

Modelingový agent s vazbami na Epsteina byl ve Francii nalezen mrtvý

Někdejší modelingový agent Daniel Siad, který měl vazby na sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, byl nalezen mrtvý ve svém domě ve Francii. Píší o tom agentura AFP a deník Le Figaro s odvoláním na prokuraturu v Nanterre. Devětašedesátiletý Švéd alžírského původu čelil podezření, že po celém světě rekrutoval dívky pro Epsteina a že se podílel na finančníkových zločinech obchodování s lidmi a sexuálního zneužívání. Modelky podle stanice BFMTV hledal i v Česku. Bylo na něj podáno několik trestních oznámení kvůli obvinění ze znásilnění.

CSG investuje v USA do výroby motorů pro drony

Česká průmyslová skupina CSG rozšíří své působení ve Spojených státech. Ve Wisconsinu plánuje vyrábět malé proudové motory určené pro bezpilotní letouny a další obranné systémy. Počáteční investice může dosáhnout 15 milionů dolarů.

Rubio: Kontrola Hormuzského průlivu by vytvořila nebezpečný precedent

Americký ministr zahraničí Marco Rubio na setkání členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Manile varoval před íránským vybíráním mýtného v Hormuzském průlivu. Mohlo by to podle něj inspirovat k podobnému kroku jiné mocnosti. Také řekl, že Teherán nebere rozhovory o ukončení konfliktu vážně.

Počet obětí silných bouří v Chile stoupl na 13, sedm lidí se pohřešuje

Prudké přívalové deště na severu Chile z poloviny tohoto měsíce si vyžádaly nejméně 13 mrtvých a sedm pohřešovaných. Více než 60.000 lidí zůstává odříznutých od okolního světa kvůli podemletým silnicím a rozvodněným řekám. S odkazem na chilské úřady o tom dnes informovala agentura AFP.

Paradox klimatických změn: USA čelí intenzivnímu suchu, lesním požárům i záplavám současně

Zatímco americký prezident Donald Trump označuje klimatické změny za největší podvod v historii, Spojené státy zasáhlo na jedné straně sucho a lesní požáry, na druhé straně prudké záplavy. Tyto zdánlivě nesouvisející události posilují klimatické změny. Do USA se navíc dostává kouř z lesních požárů v Kanadě.

Ve světových vodách ubývá kyslík

Množství kyslíku ve světových oceánech, jezerech, řekách i pobřežních vodách postupně klesá. Tento proces ohrožuje vodní organismy, narušuje fungování ekosystémů a může oslabit přirozené mechanismy, které pomáhají regulovat klima na Zemi.

Ukrajina hlásí zasažení 13 ruských plavidel za 48 hodin

Ukrajina za posledních 48 hodin zasáhla v Černém a Azovském moři 13 ruských plavidel. Dnes to na síti Telegram oznámil velitel ukrajinských dronových jednotek Robert Brovdi, známý pod přezdívkou Maďar. Ruské ministerstvo obrany mezitím ohlásilo, že ruské síly v noci zaútočily v ukrajinské Oděské oblasti na přístavy, zasáhly dvě lodě a také nádrže s palivem a mazivem.

Francie jako první v Evropě zakázala sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament v úterý schválil zákaz užívání sociálních sítí u dětí mladších 15 let. Jedná se o první takový zákaz v Evropě. Vlastní pravidla pro věkové omezení však připravuje zhruba desítka dalších evropských zemí. Česká vláda například podpořila zákaz mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení ve školách. Některé země Evropské unie (EU) požadují celounijní postup.

Írán v odvetě zaútočil na americká zařízení v Kuvajtu, Bahrajnu a Jordánsku

Americké velitelství CENTCOM oznámilo v noci na dnešek novou vlnu úderů na Írán, a to jedenáctou noc po sobě. Íránská média informují o explozích na několika místech v zemi. Nad Teheránem zasahovala protivzdušná obrana. Americká armáda tvrdí, že cílem je snížit íránskou schopnost napadat obchodní lodě v Hormuzském průlivu. Íránská armáda k ránu odpověděla odvetnými dronovými útoky na americká vojenská zařízení v Kuvajtu, Jordánsku a Bahrajnu, informovala íránská tisková agentura IRNA.

Galaxy dá pět milionů dolarů na ochranu bitcoinu před kvantovými počítači

Kvantové počítače zatím zabezpečení bitcoinu prolomit nedokážou, jejich vývoj ale postupuje rychle. Společnost Galaxy proto vyčlenila až pět milionů dolarů na projekty, které mají nejznámější kryptoměnu připravit na budoucí technologickou hrozbu.

Otřesy v Ukrajinské armádě: Zelenskyj odvolal Syrského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer oznámil změnu na postu vrchního velitele ukrajinské armády. Dosavadního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandra Syrského nahradí Mychajlo Drapatyj. Jedná se o reakci na rozsáhlé protesty proti odvolání ministra obrany Mychajla Fedorova. Ten se dostal do konfliktu se Syrským.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama