Střety na thajsko-kambodžské hranici pokračují už čtvrtý den navzdory slibům o příměří. Boje se znovu rozhořely jen několik hodin poté, co obě vlády přislíbily ukončení konfliktu. V oblasti padají těžké dělostřelecké granáty, hlášeny jsou další oběti.
Konflikt, který začal po dvouměsíčním napětí kvůli spornému území, má podle dosavadních údajů už nejméně 34 mrtvých. To z něj dělá nejkrvavější střet mezi oběma zeměmi od roku 2011.
Přestřelky i po Trumpově intervenci
Americký prezident Trump o víkendu oznámil, že Thajsko a Kambodža se dohodly na „rychlém příměří“. V neděli ale obě strany hlásily nové přestřelky. Podle thajské armády začala palbu Kambodža, a to i do civilních oblastí. Kambodžská strana obvinila Thajsko z „agresivního vpádu“.
Dělostřelecké útoky se odehrály mimo jiné u chrámů Prasat Ta Krabey a Prasat Ta Moan Thom – dvou dávných památek, které si obě země nárokují a které dlouhodobě patří k neuralgickým bodům sporů.
Sliby míru, realita v terénu
Thajský premiér Phumtham Wechayachai potvrdil, že s příměřím souhlasí, ale žádá „upřímný postoj“ i z druhé strany. Kambodžský premiér Hun Manet obvinil Thajsko, že už podruhé porušilo předchozí dohodu – nejprve vyjednanou Malajsií a teď i USA.
Kambodža už podle Hun Maneta požádala o pomoc amerického ministra zahraničí Marca Rubia, který by měl s oběma stranami dojednat další kroky k míru.
Hrozba ztráty obchodních vazeb
Trump mezitím přitvrdil. Oznámil, že Spojené státy neuzavřou s žádnou ze zúčastněných zemí obchodní dohodu, dokud neskončí nepřátelství. USA tak dávají najevo, že situaci sledují nejen z humanitárních, ale i geopolitických důvodů.
Obě vlády zatím neoznámily přesný počet obětí za posledních 24 hodin. Z místa ale přicházejí zprávy o nových evakuacích, hlavně v thajské provincii Surin. Tamní obyvatelé prchají z oblastí, kde se bojuje nejintenzivněji.